WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Zdrowie intymne

Każdy człowiek, niezależnie od wieku i płci, powinien zadbać o zdrowie intymne, gdyż to od niego zależy dobre samopoczucie i jakość życia seksualnego. Podstawą tego są dobre nawyki i odpowiednia pielęgnacja miejsc intymnych, które pomogą zniwelować ewentualne zagrożenia czynnikami chorobotwórczymi oraz pozwolą cieszyć się czystością i wyjątkową świeżością. Zalecaną normą jest obmywanie narządów płciowych co najmniej dwa razy dziennie. Warto jednak pamiętać, że większe zapotrzebowanie na zabiegi higieniczne mogą powodować okoliczności, takie jak upały, częste korzystanie z basenu, sauny czy siłowni, a także miesiączka u kobiet. Co więcej, o higienie miejsc intymnych powinny szczególnie pamiętać osoby borykające się z problemem nietrzymania moczu. Jeśli chcesz mieć zdrowie intymne pod kontrolą, bądź na bieżąco z nami, aby nie przegapić najnowszych artykułów!

Więcej
pianki do higieny intymnej Solverx

Pianki do higieny intymnej Solverx

Pianki do higieny intymnej Solverx powstały po wnikliwej analizie składów produktów tego typu dostępnych na rynku. Prosta receptura bazująca na wyselekcjonowanych kwasach oraz olejach roślinnych została przetestowana dermatologicznie.

1 2

Jakie są najczęstsze dolegliwości w sferze intymnej?

Jednym z ważnych elementów wpływających na zdrowie i długowieczność jest udane życie seksualne. Regularne zbliżenia z partnerem korzystnie wpływają na relację w związku i ogólne samopoczucie, pomagają w rozładowaniu negatywnych emocji, a także poprawiają koncentrację i kreatywność myślenia. Co więcej, pomagają w pozbyciu się zbędnych kalorii i toksyn, a także dotlenieniu organizmu. Na jakość życia seksualnego ma wpływ wiele czynników psychicznych i fizycznych, w tym zdrowie intymne. Z tego względu warto zadbać o profilaktykę narządów płciowych, aby zapobiec przykrym dolegliwościom, takim jak swędzenie, pieczenie czy suchość. Obecnie wyjątkowo powszechnym problemem są różnego rodzaju infekcje intymne. Mogą one mieć podłoże grzybicze, bakteryjne lub wirusowe i mogą objawiać się nieprzyjemnym zapachem lub bólem. Coraz więcej osób boryka się także z infekcją dróg moczowych powodującą pieczenie cewki moczowej nasilającym się podczas oddawania moczu, a także charakterystycznym bólem w podbrzuszu i częstym parciem na pęcherz. Za tego typu dolegliwości odpowiedzialna jest bakteria naturalnie występująca w przewodzie pokarmowym, która poprzez nieodpowiednią higienę może przedostać się do układu moczowego. Innymi przyczynami są reakcje alergiczne na składniki kosmetyków do higieny intymnej lub przeziębienie.

U niektórych kobiet i mężczyzn, szczególnie mających delikatną skórę, pojawiają się czasami reakcje alergiczne na niektóre składniki kosmetyków i detergentów, takich jak proszek do prania czy płyn do płukania tkanin. W takiej sytuacji należy zmienić je na inne, a do higieny intymnej używać zwykłego mydła, które delikatnie wysusza i zaburza naturalne pH pochwy. Warto również unikać lubrykantów i prezerwatyw z lateksem i środkami plemnikobójczymi, które są częstą przyczyną podrażnień. W okresie menopauzy i przed menstruacją u kobiet dochodzi często do zaburzeń równowagi hormonalnej, co powoduje suchość i swędzenie pochwy. Do podobnych objawów może również dojść w ciąży lub po porodzie, a także na skutek niektórych leków, głównie antybiotyków i środków antykoncepcyjnych czy niewłaściwej higieny, częstego używania tamponów i perfumowanych wkładek higienicznych.

Jak dbać o zdrowie intymne u kobiet?

Zdrowie intymne jest wyjątkowo ważne, gdyż ma duży wpływ na jakość życia seksualnego i komfort podczas wykonywania codziennych czynności. Niestety do infekcji intymnych może dojść z wielu, pozornie błahych powodów. Szczególnie narażone są aktywne kobiety korzystające z publicznych toalet i pryszniców na basenie lub siłowni. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie unikać tego typu miejsc. Wystarczy zachować odpowiednie środki ostrożności, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Do niezwykle istotnych kwestii zalicza się prawidłowa higiena miejsc intymnych. W tym celu najlepiej przemywać je 2 razy dziennie pod bieżącym strumieniem wody z użyciem płynów i emulsji o odpowiednim pH. Najlepiej zrezygnować całkowicie z kosmetyków zawierających barwniki i substancje zapachowe, zastępując je preparatami o naturalnym składzie. Aby uniknąć przenoszenia drobnoustrojów z okolicy odbytu, należy myć i osuszać miejsca intymne wykonując ruchy od przodu do tyłu. Panie używające gąbki do kąpieli powinny ją regularnie wymieniać na nową.

Wyjątkowo ważną kwestią dla zachowania zdrowia intymnego jest używanie osobnej maszynki do golenia miejsc intymnych. Warto także wydzielić osobny ręcznik do higieny intymnej dbając o to, aby był suchy przy każdym użyciu i zmieniany nie rzadziej niż raz w tygodniu. Co więcej, nie należy go dzielić z innymi domownikami. Syntetyczne majtki i stringi najlepiej zastąpić lekką i przewiewną bielizną z bawełny. Powinna ona być prana oddzielnie z użyciem delikatnych środków piorących. Duże znaczenie ma również częstotliwość używania wkładek higienicznych - należy stosować je tylko przy obfitej wydzielinie i zmieniać regularnie. Dobrym pomysłem może być również zrezygnowanie z gorących kąpieli i noszenia tamponów, gdyż powoduje to zaburzenie ochronnej mikroflory. W utrzymaniu zdrowia intymnego pomoże także odpowiednio zbilansowana dieta bogata w nieprzetworzone produkty ubogie w tłuszcze i cukry oraz regularnie odwiedzanie ginekologa w celu przeprowadzania badań kontrolnych.

Zdrowie intymne mężczyzn

Wbrew pozorom zdrowie intymne mężczyzn jest nie mniej ważne niż u kobiet. Skóra męska charakteryzuje się znacznie większą grubością i owłosieniem, przez co częściej się poci. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią pielęgnację każdego dnia, która pozwoli zachować czystość i świeżość w obrębie narządów płciowych. Do jednej z najważniejszej kwestii zalicza się codzienna toaleta, a nawet częstsza w przypadku częstych wizyt na siłowni, saunie lub basenie czy stosunków płciowych. W tym celu najlepiej wybierać specjalne kosmetyki do miejsc intymnych, które są łagodne i mają kwaśny odczyn pH, co chroni przed rozwojem infekcji oraz nieprzyjemnym zapachem. Należy całkowicie zrezygnować z kolorowych, mocno zapachowych żeli do ciała i klasycznego mydła, gdyż ze względu na agresywne środki myjące naruszają naturalną florę bakteryjną. Obecnie w drogeriach coraz częściej można znaleźć preparaty do higieny intymnej przeznaczone dla panów. Zwykle zawierają one takie składniki, jak kwas mlekowy, alantoina i d-panthenol. Nie zaleca się także używania gąbek i myjek, w których gromadzą się bakterie. Warto pamiętać, że zdrowie intymne dojrzałego mężczyzny jest szczególnie ważne, gdyż istnieje większe ryzyko wystąpienia infekcji i różnego rodzaju chorób.

Aby utrzymać zdrowie intymne u mężczyzn, najlepiej myć narządy płciowe za pomocą rąk pamiętając o odciągnięciu napletka i usunięciu łojowej wydzieliny w obrębie rowka żołędziowego. Woda podczas kąpieli nie powinna być zbyt gorąca. Po wyjściu należy dokładnie osuszyć ciało za pomocą ręcznika i zawiesić go tak, aby schnął równomiernie, co zapobiegnie rozwojowi bakterii i grzybów. Dobrym rozwiązaniem może być również posiadanie osobnego ręcznika służącego do wycierania miejsc intymnych lub używania w tym celu ręczników jednorazowych. Niedopuszczalne jest używanie jednego ręcznika z innymi domownikami. Każdy pan powinien również zadbać o odpowiednią bieliznę - nie za bardzo obcisłą i wykonaną z naturalnych materiałów. Ma to szczególne znaczenie latem, kiedy skóra dużo bardziej się poci i zwiększa się ryzyko powstania bolesnych odparzeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak dbać o zdrowie intymne, zachęcamy do zapoznania się z artykułami na naszej stronie internetowej.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki