WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Chirurgia intymna

Operacje plastyczne miejsc intymnych to stosunkowo młoda dziedzina medycyny estetycznej, która mimo, że wzbudza wiele kontrowersji, to obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Obejmuje zabiegi przeprowadzane na wargach sromowych, pochwie czy błonie dziewiczej, poprawiające jakość życia seksualnego i wygląd narządów płciowych. To świetny pomysł dla kobiet borykających się z nieestetycznymi deformacjami i asymetrią budowy ciała po porodzie lub menopauzie. Chirurgia intymna zajmuje się także wadami wrodzonymi będącymi częstą przyczyną kompleksów i ograniczenia bliskich kontaktów z partnerem. Dzięki szerokiej gamie różnorodnych zabiegów do wyboru większość pań znajdzie dobre rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o intymnej chirurgii plastycznej, śledź naszą stronę internetową, aby być na bieżąco z ciekawymi artykułami.

Więcej
endometrioza

Jak leczyć endometriozę?

Endometrioza jest przewlekłą chorobą hormonalno-immunologiczną, która wiąże się przede wszystkim z ogromnym bólem, a nieleczona może być przyczyną bezpłodności. Szacuje […]

Kiedy warto skorzystać z chirurgii plastycznej okolic intymnych?

Wbrew pozorom chirurgia plastyczna okolic intymnych nie służy jedynie poprawie wyglądu kobiecego ciała. Przede wszystkim ten dział medycyny estetycznej ma na celu zwiększenie komfortu codziennego funkcjonowania, poprzez zniwelowanie bolesnych dolegliwości, zapobieganie nawracającym infekcjom i innym dolegliwościom oraz poprawę doznań seksualnych oraz ogólnego samopoczucia. Najczęściej znajduje zastosowanie w przypadku, kiedy możliwości ginekologii estetycznej w postaci małoinwazyjnych zabiegów nie są wystarczające, aby osiągnąć oczekiwany efekt lub kiedy nie ma innego sposobu leczenia. Operacje chirurgii intymnej przeprowadzane są w obrębie narządu rodnego. W zależności od rodzaju wady polegają na nacinaniu, formowaniu i zszywaniu tkanki. Ze względu na nowoczesne metody i profesjonalny sprzęt charakteryzują się dużym poziomem bezpieczeństwa i krótszym okresem regeneracji po zabiegu. Wybór operacji plastycznych jest ogromny - od modelowania sromu i krocza przez odmładzanie pochwy czy zmniejszanie lub powiększanie warg sromowych, aż po redukcję napletka łechtaczki i rekonstrukcję błony dziewiczej. Wiele pań boryka się z dolegliwościach miejsc intymnych, które powodują dyskomfort, ból, a także pogorszenie jakości życia seksualnego, uczucie wstydu czy niską samoocenę. Z tego względu narzucają sobie ograniczenia - rezygnują z wypadów na plażę lub basen, unikają bliskich kontaktów z partnerem, a nawet nie wykonują regularnych badań ginekologicznych, co może mieć wyjątkowo negatywne konsekwencje. Aby umożliwić normalne funkcjonowanie, w takich sytuacjach świetnie sprawdzi się intymna chirurgia plastyczna. Skierowana jest do kobiet w różnym wieku z rozmaitymi problemami, w tym również młodych matek czy dojrzałych pacjentek po okresie menopauzy. Znajduje zastosowanie w przypadku asymetrii w budowie narządów płciowych czy zmian spowodowanych wiekiem lub porodem naturalnym. Do ich wykonania nie ma konieczności wskazań medycznych. Do najpopularniejszych zabiegów zalicza się odmładzanie i rekonstrukcję pochwy skierowane głównie do pań po wielokrotnych lub trudnych porodach. Warto pamiętać, że chirurgia plastyczna okolic intymnych zwykle wymaga odpowiedniego przygotowania, gdyż zabiegi przeprowadzane są ze znieczuleniem ogólnym, a po ich wykonaniu czas rekonwalescencji wynosi od kilku dni do kilku tygodni.

Na czym polega operacja chirurgiczna miejsc intymnych?

Każda kobieta decydująca się skorzystać z chirurgii intymnej, powinna dobrze zastanowić się nad wykonaniem zabiegu i znaleźć odpowiednią klinikę medyczną zapewniającą profesjonalną opiekę. Wybierając placówkę wyposażoną w nowoczesny sprzęt i posiadającą wykwalifikowanych lekarzy z pewnością ryzyko wystąpienia komplikacji będzie dużo mniejsze. Co więcej będą oni umieli prawidłowo zareagować w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Przed przystąpieniem do operacji plastycznej narządów płciowych odbywa się kilka konsultacji z lekarzem przeprowadzającym zabieg. Podczas nich wykonywane są odpowiednie badania lekarskie i wywiad, który kwalifikuje lub wyklucza do operacji chirurgii plastycznej miejsc intymnych. W tym celu nie tylko sprawdzany jest stan zdrowia, ale również stan psychiczny i oczekiwania pacjentki. Niezbędnymi badaniami przed przystąpieniem do zabiegu są morfologia, grupa krwi, EKG, badanie ogólne moczu, antygen HBS, koagulogram oraz elektrolity i poziom cukru. Nowoczesne techniki komputerowe umożliwiają wizualizację efektów operacji plastycznej. Na 2 tygodnie przed zabiegiem chirurgii plastycznej miejsc intymnych nie wolno przyjmować aspiryny i jej pochodnych, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych, a także witaminy E. Kilka dni wcześniej należy także ograniczyć palenie papierosów, a 6 godzin wcześniej pozostać na czczo. Operacja przeprowadzana jest zwykle ze znieczuleniem ogólnym, jednak przy niektórych istnieje możliwość znieczulenia miejscowego na życzenie pacjentki. Czas jej trwania wynosi od 30 do 90 minut. W pierwszej kolejności wykonywane są odpowiednie nacięcia lub usuwany jest nadmiar tkanki, a następnie lekarze przechodzą do szycia zgodnie z preferencjami kobiety. Najczęściej wykorzystywane są szwy rozpuszczalne, gdyż są bezpieczne i nie ma konieczności ich późniejszego zdejmowania. Ze względu na inwazyjność chirurgii intymnej pacjentka powinna pozostać co najmniej dobę na obserwacji. Wizyta kontrolna następuje również po około tygodnia od operacji. Okres gojenia się ran wynosi od kilku dni do kilku tygodni. Do całkowitej aktywności ruchowej można wrócić po kilku dniach, zaś do współżycia płciowego po 4-8 tygodniach.

Przykładowe zabiegi chirurgii intymnej

Jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej miejsc intymnych jest waginoplastyka. Wskazane są dla kobiet borykających się z problemem rozluźnienia pochwy, które najczęściej ma miejsce po przebytych porodach naturalnych lub w dojrzałym wieku po menopauzie. Objawia się ono odczuwalnym uczuciem luzu, które szczególnie przeszkadza podczas współżycia z partnerem, gdyż zmniejsza doznania seksualne. Co więcej zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, a wraz ze stopnień zaawansowania poza dolegliwościami fizycznymi często pojawiają się krępujące odgłosy przypominające oddawanie gazu, a nawet w skrajnych przypadkach może dojść do wypadnięcia pochwy. Waginoplastyka to świetnie rozwiązanie, kiedy zabiegi z laserem ginekologicznym i HIFU nie jest wystarczające, aby w odpowiednim stopniu obkurczyć pochwę. Operacje krocza przeprowadzane są najczęściej po naturalnych porodach lub zabiegach ginekologicznych, po których dojdzie do złego zrośnięcia, zszycie się rozejdzie, a także wyjdzie nierówne lub za luźne. W tym celu odbudowuje się jego prawidłowy wygląd, poprzez wycięcie nadmiaru skóry i śluzówki oraz precyzyjnego szycia. Takie rozwiązanie zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia jakość życia seksualnego i zmniejsza ryzyko pojawienia się infekcji intymnych lub przesuszania śluzówki pochwy. Hymenoplastyka, czyli odtwarzanie błony dziewiczej, to zabieg, który wykonywany jest zwykle z powodów natury moralnej lub religijnej. W ten sposób pacjentki mogą spełnić swoją fantazję, aby ponownie doznać utraty dziewictwa z wybranym partnerem. Zabieg trwa około godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na zszyciu pozostałości błony znajdującej się na ściankach pochwy po pierwszym stosunku. Są one naciągane i zszywane nićmi, które po rozpuszczeniu pozostawiają elastyczny otwór. Istnieje również przeciwieństwo tego zabiegu nazywane hymenotomią i opierające się na usunięciu błony dziewiczej. Skierowany jest głównie do młodych kobiet posiadających zbyt grubą błonę dziewiczą, aby ją naturalnie przerwać lub odczuwające zbyt silny ból, aby przebrnąć przez pierwszy stosunek. Zachęcamy do przeczytania artykułów na naszej stronie internetowej aby dowiedzieć się więcej o chirurgii intymnej.

Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki