Można powiedzieć, że medycyna estetyczna swoje początki miała w starożytności, bo choć ówczesne zabiegi znacząco różniły się od dzisiejszych, to już wtedy przywiązywano wielką wagę do wyglądu zewnętrznego. Dziś jest to dziedzina ulegająca stałemu, dynamicznemu rozwojowi. Jej celem pozostała pomoc ludziom zdrowym, pragnącym cieszyć się lepszym wyglądem. Ze względu na rosnące oczekiwania pacjentów, w gabinetach medycyny estetycznej regularnie pojawiają się oferty nowych zabiegów, a specjaliści bezustannie pracują nad udoskonaleniem metod ich wykonywania. Poszerza się również zakres substancji wykorzystywanych do poprawy urody. Aby być na bieżąco z ofertą klinik medycyny estetycznej, warto śledzić nasz portal. Można tu znaleźć ciekawostki na temat zabiegów oraz bazę rekomendowanych specjalistów poprawiających urodę.

okolica oczu

Najlepsze zabiegi na okolicę oczu

W 2021 r. oczy ogłoszono… nowymi ustami w medycynie estetycznej! Wszystko przez to, że w dobie pandemii i nakazu noszenia maseczek to właśnie one...

Zabiegi autologiczne – na czym polegają?

Zabiegi autologiczne to zabiegi, w których wykorzystuje się własny materiał pacjenta – pozyskiwany z krwi bądź z tkanki tłuszczowej. Dzięki temu są naturalne, bezpieczne...
video

Hi-Tech Collagen Therapy Summer

Autorska terapia biostymulująca skórę Hi-Tech Collagen Therapy stała się już bestsellerem Kliniki Strzałkowski! Ponieważ wykorzystywany jest w niej laser CO2 (niezalecany do stosowania latem),...
video

Aminokwasowa terapia zastępcza Jalupro i Jalu-Toxin z toksyną botulinową

Jak działają zabiegi biostymulujące z aminokwasami Jalupro i Jalu-Toxin? Wyjaśnia ekspert, dr Agnieszka Nasiłowska-Paciorek z kliniki Mega-lens.
video

EM Slim – zabieg stymulacji mięśnie

EM Slim to technologia do nieinwazyjnego kształtowania sylwetki – nie tylko redukuje tkankę tłuszczową, ale przede wszystkim rozbudowuje masę mięśniową.

Botoks – co warto o nim wiedzieć?

Toksyna botulinowa, powszechnie nazywana botoksem, jest jedną z najpopularniejszych substancji stosowanych w medycynie estetycznej. Jak dokładnie działa? Czym jest lifting Nefretete z jej użyciem? Wyjaśnia dr n. med. Kamila Padlewska.

Nieinwazyjny lifting skóry Ulthera

 

POZNAJ OPINIĘ REDAKCJI>
Poleca Iwona Czapran

Początki współczesnej medycyny estetycznej

Współczesna medycyna estetyczna zaczęła się rozwijać w latach 70. XX w. we Francji. Jej pionierem był endokrynolog Jean Jacques Legrand, który w 1973r. założył Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Kobietom w tym okresie nie wystarczała już szczupła sylwetka i ładna fryzura. Marzyły o atrakcyjniejszej cerze i zahamowaniu procesu starzenia. Wiele pań chciało upodobnić się do gwiazd kina i estrady. Dążąc do ideału widzianego na ekranie, coraz chętniej oddawały się w ręce specjalistów.
W Polsce moda na tego typu zabiegi zagościła dopiero w latach 90. Kobiety chciały cieszyć się nienaganną, gładką cerą i atrakcyjną sylwetką uzyskiwaną w możliwie najprostszy sposób. Dziś wypełnianie zmarszczek i wygładzanie skóry, zarówno twarzy, jak i innych partii ciała, znajduje się wśród najczęściej wybieranych opcji w ofertach gabinetów medycyny estetycznej. Stale też opracowywane są nowe, skuteczniejsze metody uzyskiwania takich efektów.

Historia medycyny estetycznej

Trudno o podanie konkretnej daty narodzin medycyny estetycznej. Wiadomo jednak, że zabiegi z jej zakresu wykonywano już przed naszą erą. Kult urody był istotną częścią kultury starożytnego Egiptu, Rzymu czy Grecji i dotyczył zarówno kobiet, jak i mężczyzn należących do wyższych grup społecznych. Ubożsi panowie, skupieni na utrzymaniu rodziny i udziale w wojnach, w większości porzucili zainteresowanie własną atrakcyjnością fizyczną. Tak też było w kolejnych stuleciach.
Za pierwsze zabiegi zwiastujące narodziny medycyny estetycznej należy uważać maseczki do twarzy. Ich przygotowanie było proste i niedrogie. Do pielęgnacji wykorzystywano powszechnie dostępne substancje, takie jak płatki kwiatów, miód czy glinę. W starożytności za zbawienne dla ciała uważano także kąpiele w kozim mleku. Dbano głównie o zachowanie gładkości i atrakcyjnego odcienia skóry.

Filmy z zabiegów

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Redukcja zmarszczek to jeden z tych zabiegów, które do skorzystania z medycyny estetycznej zachęcają osoby w różnym wieku. Młodsi decydują się na nie w celach profilaktycznych, aby zahamować pojawianie się objawów starzenia się, a starsi w celu przywrócenia dawnej atrakcyjności. Z możliwości pozbycia się nieestetycznych bruzd chętnie korzystają kobiety i mężczyźni. Wielość metod wygładzania cery pozwala dopasować tę, która będzie najskuteczniejsza w danym przypadku, a przy tym komfortowa dla pacjenta. W naszym serwisie masz szansę porównać wady i zalety wszystkich dostępnych w Polsce metod usuwania zmarszczek.

Podobnie jest z usuwaniem tkanki tłuszczowej. Współczesna medycyna estetyczna proponuje wiele rozwiązań pozwalających na efektywne rozbijanie komórek tłuszczowych w sposób mało lub bezinwazyjny. Można zastosować je na dowolne partie ciała. Do szczególnie lubianych opcji modelowania należą:

  • liposukcja ultradźwiękowa – wykonywana za pomocą głowicy emitującej ultradźwięki, które rozbijają komórki tłuszczowe, umożliwiając ich odessanie
  • lipoliza iniekcyjna – trwała metoda miejscowego usuwania tkanki tłuszczowej za pomocą zastrzyków z substancji niszczącej komórki tłuszczowe,
  • kriolipoliza – intensywne chłodzenie tkanki tłuszczowej w wybranych miejscach ciała w celu doprowadzenia do rozpadu zbędnych komórek i stopniowego wydalenia ich z organizmu poprzez układ limfatyczny,
  • endermologia – nieinwazyjny, intensywny masaż podciśnieniowy, który wyraźnie przyspiesza metabolizm tkanki tłuszczowej, odchudza, modeluje ciało i redukuje cellulit,
  • modelowanie urządzeniami HI-TECH – nieinwazyjne zabiegi przeprowadzane przy pomocy innowacyjnych urządzeń, które np. rozbijają lub wymrażają tkankę tłuszczową.

Zabiegi poprawiające kondycję skóry to szeroka gama metod redukowania cellulitu, rozstępów, blizn, przebarwień, ale też zabiegi intensywnie nawilżające, regenerujące i odżywiające. Mogą przyjmować różne formy. W zależności od konkretnego przypadku, sprawdzają się zabiegi laserowe, peelingi, maseczki, masaże oraz zabiegi z wykorzystaniem, fal radiowych, ultradźwięków czy podczerwieni.

Metody usuwania zmarszczek

Różnorodność metod usuwania zmarszczek w medycynie estetycznej pozwala precyzyjnie dopasować konkretną z nich do skali problemu, progu bólowego, a nawet możliwości finansowych pacjenta. We wczesnych fazach starzenia się skóry satysfakcjonujące efekty można uzyskać dzięki odpowiednio dobranym maskom i peelingom głęboko złuszczającym naskórek. Poprawiają one koloryt skóry i jej strukturę, a niektóre stymulują pracę fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, czyli najważniejszych białek tworzących skórę.

Pacjentom mającym większe wymagania, medycyna estetyczna oferuje bardziej zaawansowane metody usuwania zmarszczek. Do najpopularniejszych należy mezoterapia, czyli zastrzyki z koktajli odżywczych, wygładzających skórę, która jest świetnym zabiegiem profilaktyki anti-aging. Jeśli owal potrzebuje odbudowy, a bruzdy wypełnienia, świetną metodą będzie podanie kwasu hialuronowego, który wypełnia zmarszczki i nawilża skórę, przywracając cerze gładkość i atrakcyjność. Iniekcje z botoksu powodują natomiast czasowe osłabienie pracy mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych, co prowadzi do ich wygładzenia. Doskonałe rezultaty dają też zastrzyki z własnego osocza bogatopłytkowego pacjenta, które regenerując skórę prowadzi do przebudowy skóry, poprawy jej kondycji oraz wygładzenia drobnych zmarszczek.

Dla jeszcze lepszych efektów można zdecydować się na nici liftingujące. Wprowadzane pod skórę za pomocą cienkich igieł stymulują produkcję kolagenu, jednocześnie wygładzając skórę i liftingując owal. Inną opcją są zabiegi urządzeniami generującymi ultradźwięki, fale radiowe czy podczerwień. Powodują podgrzanie tkanek i zwiększoną produkcję kolagenu. Nieocenioną pomoc w walce z oznakami starzenia się skóry stanowią też zabiegi laserowe.

Medycyna estetyczna – zabiegi na twarz

Redukcja zmarszczek to nie jedyne zabiegi na twarz, jakie oferuje medycyna estetyczna. Istnieje szereg opcji modelowania i poprawiania rysów, które znane są jako wolumetria twarzy. Bezinwazyjne metody, np. zastosowanie nici liftingujących lub kwasu hialuronowego umożliwiają skorygowanie kształtu nosa, linii ust, oczu lub kości policzkowych i żuchwy, a także uniesienie tzw. chomiczków.. W efekcie poprawia się owal całej twarzy, a skóra staje się lepiej nawilżona i bardziej promienista.

Inną opcją wolumetrii twarzy są iniekcje wypełniające z własną tkanką tłuszczową pacjenta. Przykładem modelowania jest również lipoliza iniekcyjna lub liposukcja, która sprawdza się nie tylko przy odchudzaniu, ale także przy likwidacji tzw. drugiego podbródka. Zwykle jest ona łączona z metodami liftingującymi. Naturalnym sposobem poprawy owalu twarzy jest specjalistyczny masaż manualny (masaż liftingujący), który ma przywrócić napięcie skóry, dzięki właściwym technikom akupresury.

Zabiegi laserowe w medycynie estetycznej

Lasery to zaawansowane urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu. Czyni je to niezwykle istotną częścią medycyny estetycznej. Są wykorzystywane w wielu zabiegach, szczególnie:

  • odmładzających – laser powoduje mikrouszkodzenia na skórze, a ich szybka regeneracja daje efekt gładkości i świeży, atrakcyjny wygląd,
  • odchudzających – światło lasera jest kierowane na wybraną część ciała, a jego wiązki powodują rozpad komórek tłuszczowych, co pozwala zmniejszyć obwód wybranych partii oraz usunąć cellulit,
  • modelujących – rozbijając komórki tłuszczowe, laser pozwala atrakcyjnie modelować ciało,
  • poprawiających wygląd skóry – lasery pomagają w usuwaniu przebarwień i blizn, zamykaniu naczynek i redukcji rozstępów, a także niechcianych tatuaży,
  • depilacyjnych – kilka zabiegów (liczba uzależniona od specyfiki włosa) pozwala na dłuższy czas, a w niektórych przypadkach nawet na zawsze pożegnać się z owłosieniem.

Ze względu na zaawansowaną technologię, lasery uważane są za jedną z najskuteczniejszych metod poprawiania urody. Poszczególne modele znacznie się jednak od siebie różnią, dlatego warto zaznajomić się ze sprzętem przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z jego właściwości. Koniecznie należy też wybrać gabinet prowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę i zapoznać się z przeciwwskazaniami do poddania się zabiegowi. Dla zachowania pełnego zdrowia i uzyskania zadowalających efektów, w podobny sposób zaleca się postępować przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej.