WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

deformacje okolic intymnych

Deformacje okolic intymnych – jak można je poprawić?

Wiele kobiet cierpi z powodu wrodzonych bądź nabytych z wiekiem deformacji okolic intymnych, do których przede wszystkim należą atrofia bądź asymetria warg sromowych większych oraz przerost warg sromowych mniejszych. Problemem są także deformacje krocza na skutek porodów. Jak można im zaradzić? 

Atrofia warg sromowych większych

Wargi sromowe większe są powszechnie określane jako zewnętrzne wargi sromowe. Są to dwa podłużne fałdy skórne, wypełnione tkanką tłuszczową, których główną funkcją jest ochrona innych części intymnych przed uszkodzeniami. Stanowią także naturalną barierę utrudniającą wnikanie do pochwy bakterii i wirusów, działają też jako „poduszeczka ochronna” przed podrażnieniami mechanicznymi powodowanymi choćby przez bieliznę, a także podczas stosunku. Dodatkowo zapewniają stabilną temperaturę i nawilżenie sromu. Gdy dochodzi do ich zaniku – wraz z wiekiem bądź na skutek intensywnego odchudzania się i wysiłku fizycznego – mogą nasilać się dolegliwości bólowe, podrażnienia, infekcje. Kobiety z atrofią warg sromowych często uskarżają się też na dyspareunię, czyli bolesność podczas stosunku płciowego.

Co pomoże? Szybki i mało inwazyjny zabieg podania kwasu hialuronowego w wargi sromowe większe – aby je wypełnić i przywrócić im pożądaną objętość. Efekt widoczny jest praktycznie od razu. Coraz częściej stosuje się też w tym celu własne tkanki tłuszczowe pobrane z innych okolic ciała.

Przerost lub asymetria warg sromowych mniejszych

Przerost lub asymetria warg sromowych może być defektem wrodzonym bądź nabytym – pod wpływem zaniku warg sromowych większych może bowiem dojść, na skutek ciągłego podrażniania, do przerostu odsłoniętych warg sromowych mniejszych. Pojawia się bolesność podczas uprawiania sportów (np. jazda konna, jazda na rowerze) oraz trudności we współżyciu, ponieważ wargi zwijają się podczas penetracji. Są też widoczne w obcisłej bieliźnie czy bikini.

Co pomoże? Przede wszystkim labioplastyka, a dokładnie labiominoroplastyka, czyli chirurgiczny zabieg plastyki warg sromowych mniejszych, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, sedacji lub znieczuleniu ogólnym, w zależności od metody (laser pozwala zniwelować blizny pooperacyjne, z którymi wiąże się użycie skalpela, zwiększając tym samym efekty estetyczne po zabiegu). W niektórych wypadkach stosuje się też zabiegi termiczne, które obkurczają wargi sromowe mniejsze. Metoda ta nie wymaga zakładania szwów i dzięki małej inwazyjności nie wiąże się z bolesnością i długim okresem rekonwalescencji.

Waginoplastyka, perineoplastyka, introitoplastyka

To określenia na chirurgiczną plastykę pochwy, krocza i przedsionka pochwy – zabiegi stosowane w wypadku poważnych deformacji tych okolic będących zwykle skutkiem trudnych lub źle przeprowadzonych porodów.

Liporedukcja wzgórka łonowego

Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy wzgórka łonowego to problem nie tylko estetyczny, może bowiem zaburzać jakość życia seksualnego i być powodem dużego dyskomfortu psychicznego. Poza tym sprawia problemy z utrzymaniem higieny w tym miejscu. Niestety, nie da się zlikwidować tej dolegliwości dietą czy ćwiczeniami. Może ona być rezultatem przeprowadzenia wielu zabiegów chirurgicznych (cięć cesarskich, liposukcji, abdominoplastyki) lub pojawić się w naturalnym procesie starzenia się tkanek.

Co pomoże? Liposukcja wzgórka łonowego wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Sonda wprowadzana jest w okolicę łonową poprzez niewielkie nacięcie. Komórki tłuszczowe ulegają rozbiciu, a następnie odessaniu – w efekcie wypukłe poduszeczki tłuszczowe ulegają zmniejszeniu.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

kobieta z kwiatem

Druga młodość okolic intymnych

Okolice intymne, podobnie jak skóra na całym ciele, starzeją się wraz z wiekiem. Na szczęście można szybko i skutecznie przywrócić im drugą młodość.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki