WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

menopauza

Zdrowie intymne w okresie menopauzy

W czasie menopauzy, na skutek spadku poziomu estrogenów, dochodzi do gwałtownych zmian w wyglądzie związanych z procesem starzenia się skóry. Ponadto wiele pań – szacuje się, że jest to co druga kobieta po 45. roku życia – cierpi na objawy ze strony okolic intymnych, przede wszystkim suchość pochwy. Z pomocą przychodzą nowoczesne preparaty do miejscowego stosowania oraz zabiegi ginekologii estetycznej. 

Estrogeny są odpowiedzialne za prawidłową budowę i funkcjonowanie nabłonka wyściełającego pochwę. Są niezbędne do rozwoju i utrzymania odpowiedniej flory bakteryjnej i pH w pochwie, pobudzając komórki wyściełające pochwę do wytwarzania glikogenu – związku chemicznego sprzyjającego obecności dobrych bakterii chroniących przed infekcjami, ponadto wpływają na elastyczność i nawilżenie pochwy. Kiedy więc ich produkcja spada, zaburzeniu ulegają wszystkie te procesy.

Kobiety odczuwają suchość, a czasami wręcz ściągnięcie pochwy. Dodatkowo u wielu z nich pojawia się ból w trakcie stosunku (dyspaurenia), co wpływa na jakość współżycia i relacji z partnerem. Obniżona produkcja estrogenów w okresie okołomenopauzalnym zmniejsza także aktywność fibroblastów, powodując zanik skóry właściwej, swoją objętość zmniejszają też adipocyty (komórki tłuszczowe) w obrębie narządów płciowych, powodując wiele dolegliwości podczas codziennego funkcjonowania, przede wszystkim zwiększoną podatność na urazy i infekcje. U wielu kobiet nasilają się też wtedy objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.

W 2014 roku International Society for the Study of Women’s Sexual Health and The North American Menopause Society wprowadziło termin GSM (Menopauzalny Zespół Moczowo-Płciowy) na określenie zespołu typowych zaburzeń i objawów występujących w okolicy intymnej u kobiet w okresie menopauzalnym, takich jak zanik objętości warg sromowych większych, uczucie suchości i ściągnięcia, podatność na infekcje intymne i układu moczowego, bolesność itp.

To wszystko obniża samoocenę i negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety w tym i tak trudnym dla niej okresie. Cały proces wygaszania aktywności jajników trwa kilka lat. A pamiętajmy, że współczesne kobiety w wieku 50-55 lat (to średnia wieku dla zmian menopauzalnych) są ciągle bardzo aktywne zawodowo i życiowo, dbają o swój wygląd i kondycję fizyczną, chcą czuć się atrakcyjnie pod każdym względem. Aż jedna trzecia życia współczesnej kobiety przypada na okres po menopauzie! 

Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą (HTZ, HTM), zwykle mają mniejsze dolegliwości ze strony okolic intymnych, choć także one mogą potrzebować dodatkowej pomocy np. w postaci preparatów do miejscowego stosowania czy zabiegów rewitalizujących i nawilżających pochwę. Zabiegi tego typu można polecić w zasadzie każdej kobiecie w okresie menopauzalnym i później.

Dopochwowa terapia estrogenami

Środki dopochwowe z estrogenami polecane są kobietom, które nie stosują hormonalnej terapii zastępczej (szacuje się, że w Polsce korzysta z niej tylko ok. 5% pań z objawami menopauzy). Zwykle są to tabletki, kremy, żele lub krążki dopochwowe z estrogenem, który uwalnia się stopniowo w pochwie. Preparaty te podnoszą stężenie hormonu w tkankach, nie powodując jego przenikania do krwioobiegu, a więc ich oddziaływanie na inne narządy, takie jak piersi czy macica, jest zminimalizowane. Działają miejscowo, poprawiając nawilżenie błony śluzowej i przywracając prawidłowe pH w pochwie.

Dopochwowe środki nawilżające

To przede wszystkim globulki na bazie kwasu hialuronowego, który przywraca naturalne nawilżenie błony śluzowej pochwy. Niektóre z nich są wzbogacone glikogenem i kwasem mlekowym, wspomagając jednocześnie odbudowę florę bakteryjną pochwy. Przed stosunkiem kobiety cierpiące z powodu suchości okolic intymnych mogą stosować specjalne lubrykanty w żelu lub kremie – nakładane na członek partnera i wokół ujścia pochwy, aby zminimalizować tarcie podczas współżycia (uwaga na lubrykanty na bazie gliceryny – mają lepką konsystencję, resztki mogą pozostawać na wargach sromowych, sprzyjając ich podrażnieniu i infekcjom intymnym).

Preparat Neauvia Rosa został stworzony po to, aby przywrócić komfort wszystkim kobietom cierpiącym z powodu dolegliwości intymnych wywołanych atrofią narządów płciowych, takich jak suchość pochwy, ból podczas stosunku płciowego, podrażnienia objawiające się swędzeniem i pieczeniem. Dzięki temu zabiegowi zniwelowane zostają podrażnienia, infekcje, ból w trakcie współżycia oraz dyskomfort podczas codziennych czynności. – Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego za pomocą kaniuli o małej średnicy wystarczająco powiększa wargi sromowe większe, aby zakryły wargi sromowe mniejsze, dzięki czemu w wielu przypadkach można zapobiec inwazyjnemu zabiegowi plastyki warg sromowych – dodaje dr Dawid Serafin.

Rewitalizacja kwasem hialuronowym

Mezoterapia preparatem kwasu hialuronowego jest nowoczesną, szybką i bezpieczną metodą poprawy nawilżenia okolic intymnych, co pozytywnie wpływa na jakość życia kobiet w okresie menopauzy. Kwas hialuronowy stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, poprawia zdolność do zatrzymywania wody w tkankach w obrębie sromu i pochwy, jest też stosowany do odbudowy warg sromowych większych w wypadku ich atrofii na skutek zmian zachodzących wraz z wiekiem i w okresie menopauzy. Efekty są praktycznie widoczne od razu! Zabiegi należy zwykle powtarzać co 12-18 miesięcy, w zależności od indywidualnych wskazań.

Zabiegi hi-tech

Także coraz bardziej popularne intymne zabiegi z wykorzystaniem laserów, radiofrekwencji bądź HIFU przynoszą kobietom w okresie menopauzy szybko odczuwalną poprawę w okolicach intymnych. Przede wszystkim jest to obkurczenie pochwy (co wpływa na odczucia seksualne) oraz poprawa jakości nabłonka, co skutkuje lepszym nawilżeniem pochwy oraz przebudową flory bakteryjnej i zmniejszeniem tendencję do infekcji. Na pełen efekt trzeba poczekać ok. 4-6 tygodni. Lasery są też skuteczną metodą łagodzenia objawów wysiłkowego nietrzymania moczu w łagodnym i średnim stadium.

Polecamy!

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki