WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

para z dzieckiem

Rewitalizacja okolic intymnych po ciąży

Jesteś mamą? Rodziłaś dwa lub więcej razy? To prawie na pewno jesteś idealną kandydatką do zabiegów ginekologii intymnej. Jakie zabiegi są szczególnie polecane na pociążowe problemy intymne? 

Nawet jeśli nie jesteś już zupełnie młodą mamą i dawno zapomniałaś o problemach związanych np. z trudnym porodem czy dyskomfortem w okresie połogu, możesz ciągle odczuwać skutki zmian, jakie nastąpiły w okolicy intymnej w tym okresie. Mimo upływu czasu mogą one wpływać na jakość współżycia z partnerem i twoje samopoczucie, a nawet – dalej się nasilać, ponieważ równolegle twoje narządy płciowe (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne) starzeją się, powodując wiele różnych dolegliwości. Co i jak można poprawić?

Suchość pochwy

Ta dolegliwość związana jest ze spadkiem poziomu estrogenów po porodzie oraz – jeśli kobieta karmi piersią – wzrostem poziomu prolaktyny odpowiedzialnej za produkcję mleka. U kobiet po 35. roku życia często jednocześnie dochodzi do atrofii pochwy (w naturalnym procesie starzenia), co wywołuje uczucie pieczenia, ściągnięcia i bólu podczas stosunku.

Polecane zabiegi: ostrzykiwanie okolic intymnych kwasem hialuronowym w celu rewitalizacji pochwy; zabieg można poprzedzić laseroterapią bądź zabiegiem HIFU – aby poprawić elastyczność i napięcie pochwy.

Zespół rozluźnienia pochwy

Rozluźnienie pochwy spowodowane jest utratą napięcia mięśniowego struktur miednicy i tkanek pochwy. Główną przyczyną jest naturalny poród, zwłaszcza w późnym wieku, lub kolejny poród w krótkim odstępie czasu. Podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny tkanki są rozciągane i poddawane silnemu napięciu, co powoduje, że nawet przez długi czas po porodzie nie są w stanie wrócić do dawnej elastyczności. Zmiany te są też często przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet po porodach. Partnerzy opisują objawy jako „luźną pochwę”. Nadmierna relaksacja wpływa na jakość współżycia, brak satysfakcji seksualnej obydwu partnerów i złe samopoczucie kobiety, związane z obniżeniem komfortu psychicznego i fizycznego.

Polecane zabiegi: to przede wszystkim zabiegi obkurczania pochwy z wykorzystaniem lasera, radiofrekwencji waginalnej bądź technologii HIFU. Pochwa staje się wyraźnie ciaśniejsza, tkanki ulegają zagęszczeniu i ujędrnieniu na skutek pobudzenia produkcji nowych włókien kolagenowych przez fibroblasty. Energia regeneruje też błonę śluzową, co wpływa na przywrócenie równowagi flory bakteriologicznej i zmniejsza skłonność do infekcji intymnych.

Blizny poporodowe

Kobiety rodzące siłami natury często mają nacinane krocze. Czasami dochodzi do jego pęknięcia. Niestety, nie zawsze zszyta rana prawidłowo się goi, a pamiątką mogą być deformacje wyglądu oraz nieestetyczne, wypukłe blizny w tym miejscu, które mogą powodować podrażnienia i dyskomfort podczas stosunku.

Polecane zabiegi: to przede wszystkim zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego, których celem jest przebudowa „brzydkiej” blizny w okolicy krocza. Wiązka lasera stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, co z czasem powoduje przebudowę blizny. Można też ostrzyknąć bliznę kwasem hialuronowym w celu jej spłycenia. Nowym, całkowicie nieinwazyjnym zabiegiem stosowanym pomocniczo w redukcji i rozjaśnianiu blizn jest bezigłowa rewitalizacja.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Ta wstydliwa i krępująca dolegliwość – w mniejszym lub większym stopniu – dotknie niestety większość kobiet po porodzie. Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu są rezultatem osłabienia mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej, powodując niekontrolowane wyciekanie moczu – początkowo podczas wysiłku, np. ćwiczeń fizycznych, tańca czy nawet silnego kaszlu. Z czasem objawy się pogłębiają i występują także w czasie spoczynku. Ale do tego momentu nie warto zwlekać!

Polecane zabiegi: objawy wysiłkowego nietrzymania moczu w łagodnym średnim stadium skutecznie łagodzą zabiegi laserowe, które obkurczają przednią ścianę pochwy, co wpływa na tkanki zlokalizowane w okolicy tylnej ściany pęcherza moczowego i cewki moczowej, przywracając prawidłową funkcję trzymania moczu. Zabieg należy powtarzać średnio raz w roku, aby hamować progres choroby i nie dopuszczać do nasilenia się dolegliwości.

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki