WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową

Każdy dermatolog w Polsce jest jednocześnie wenerologiem. Niestety, liczba zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową w Polsce rośnie. Temu tematowi poświęcone było spotkanie prasowe w klinice Dermea prowadzonej przez dr Ivanę Stanković w Warszawie, która poszerzyła zakres usług (dermatologia, zabiegi medycyny estetycznej) o profilaktykę chorób tego typu. Dr Aneta Cybula, specjalista chorób zakaźnych, wyjaśniła, jak działają nowoczesne leki chroniące przed HIV osoby niezakażone.

dr Ivana Stanković, specjalista dermatolog-wenerolog
dr Ivana Stanković, specjalista dermatolog-wenerolog

– Moją misją jest edukacja w zakresie zapobiegania i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową. Większość z nich daje się wyleczyć – podkreśla dr Ivana Stanković.  – W Polsce rośnie liczba zachorowań na kiłę. Odnotowano nawet kilka przypadków kiły wrodzonej, co jest ewenementem w Europie. Nieleczona kiła doprowadza do trwałych uszkodzeń układu nerwowego. Obserwuje się coraz więcej zakażeń chlamydiami, rzeżączką, a dermatolodzy zmagają się z leczeniem brodawek płciowych – tzw. kłykcin kończystych. Nadal obserwujemy wzrost zakażeń wirusem HPV, który u kobiet często koreluje z zachorowaniem na raka szyjki macicy. 
I wreszcie HIV… Do lekarzy trafiają głównie młodzi ludzie, którzy zakażają się, bo uprawiali seks bez prezerwatywy z przypadkowymi partnerami, często pod wpływem narkotyków czy alkoholu, co zwiększa ryzyko zakażenia, ze względu na brak kontroli. Wirusa HIV, na obecnym etapie wiedzy, nie można całkowicie wyeliminować z organizmu, choć dzięki nowoczesnym lekom antyretrowirusowym (ARV) zakażenie HIV można w pełni kontrolować. Wczesne wykrycie zakażenia HIV zapobiega rozwojowi AIDS i ogranicza przenoszenie zakażenia na inne osoby. W klinice Dermea w komfortowych i dyskretnych warunkach również tego typu diagnostykę chciałabym zapewnić wszystkim pacjentom, dołączając ją do oferty kompleksowej opieki z zakresu dermatologii, medycyny estetycznej, kosmetologii, dermatochirurgii i histopatologii.
 Ważną rolę w profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową odgrywają szczepienia i nasi pacjenci są zachęcani, aby szczepić się przeciw HPV, WZWB czy WZWA. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Profilaktyka zakażenia HIV

dr Aneta Cybula
dr Aneta Cybula, specjalista chorób zakaźnych

Podczas konferencji opowiedziała o tym dr Aneta Cybula, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych, starszy asystent w Klinice Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autorka licznych prac naukowych i rozdziałów w podręcznikach z dziedziny chorób zakaźnych, zwolenniczka stosowania profilaktyki w zakresie chorób zakaźnych, w tym tych przenoszonych drogą płciową, zajmująca się też diagnostyką i leczeniem m.in. boreliozy, stanów zapalnych wątroby i jej stłuszczenia.

– Badania nad profilaktyką zakażenia HIV przyniosły przełom w ograniczeniu nowej liczby zakażeń. Okazuje się, że podobnie jak po narażeniu na zakażenie HIV można zastosować profilaktykę poekspozycyjną (PEP – z ang. post exposure prohylaxis) w postaci 3 leków antyretrowirusowych, można zastosować leki antyretrowirusowe, żeby uchronić się przed zakażeniem – wyjaśnia dr Aneta Cybula.  Jest to tzw. PreP ( z ang. Pre-exposure prohylaxis) – profilaktyka przedekspozycyjna, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych u osób niezakażonych HIV, które przyjmowane prawidłowo chronią przed zakażeniem się HIV.

Jak działa PrEP?

Terapia PrEP polega na zażywaniu przez osobę, która nie jest zakażona HIV, raz dziennie jednej tabletki zawierającej dwie substancje czynne (tenofowir + emtrycytabina). Jest to uznany i rozpowszechniony w wielu krajach sposób zapobiegania zakażeniom HIV, zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. Po nasyceniu organizmu substancjami czynnymi w niej zawartymi wnikający wirus HIV napotyka na skuteczną barierę i nie dochodzi do zakażenia.
Przed rozpoczęciem terapii PrEP niezbędne są wyniki następujących badań:
  • ujemny wynik testu HIV IV generacji (przeciwciała anty-HIV/p24) – aktualny wynik badania (do 7 dni przed rozpoczęciem PrEP)
  • ujemny wynik badania w kierunku kiły
  • morfologia, kreatynina, ogólne badanie moczu
  • brak objawów innych chorób przenoszonych drogą płciową (np. rzeżączki)
Dodatkowo zaleca się (scenariusz idealny):
  • badanie wykluczające zakażenie wirusami zapalenia wątroby typu A, B, C (HAV, HBV, HCV), chlamydiami
  • poinformowanie o wykonanych szczepieniach przeciw HAV i HBV lub zaszczepienie się przeciwko tym wirusom.
PrEP chroni tylko przez transmisją HIV! 
Dlatego rekomendowane jest jednoczesne stosowanie prezerwatyw, które zabezpieczają przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

para w łóżkuJak przyjmować PrEP?

Metoda ciągła: codziennie o tej samej porze 1 tabletka przez okres aktywności seksualnej
.
Doraźnie (on demand): podczas wyjazdów na wakacje, przy planowanym weekendowym seksie, przed konkretnymi imprezami.
PrEP doraźny: łącznie 4 tabletki – 2 tabletki na 2-12 godzin przez stosunkiem, 1 tabletka 24 godziny po stosunku i 1 tabletka 48 godzin po stosunku.

Jak skuteczny jest PrEP?

Skuteczność i bezpieczeństwo PrEP oceniano w kilku dużych badaniach klinicznych wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami MSM, mężczyzn mających kontakty seksualne z kobietami i kobiet mających kontakty seksualne z mężczyznami. Wszystkie osoby w tych badaniach na początku badano w kierunku zakażenia HIV, aby upewnić się, czy nie są już zakażone, a następnie zalecano przyjmowanie jednej tabletki tenofowiru z emtrycytabiną raz dziennie. Ponadto uczestnicy badań otrzymywali szerokie poradnictwo w zakresie zasad bezpieczniejszego seksu, regularnie wykonywano im badania w kierunku innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, a także otrzymywali regularnie zapas prezerwatyw. 
W badaniach wykazano, że PrEP zmniejsza ryzyko zakażenia HIV. 
Wykazano w nich wysoką skuteczność tenofowiru i emtrycytabiny połączonych w jednej tabletce jako profilaktyki transmisji HIV. Leki te blokują ważne etapy w cyklu kopiowania się wirusa i utrudniają zakażenie. 
Przyjmowane zgodnie z zaleceniami, poprzez obecność we krwi i w innych płynach ustrojowych (sperma, śluzówka odbytu, pochwy) skutecznie zapobiegają wniknięciu wirusa do organizmu i rozwojowi zakażenia przewlekłego. Nieregularne ich przyjmowanie prowadzi do uzyskania zbyt małego stężenia (ilości) leku w organizmie, co może nie zapobiec zakażeniu HIV.
 Dlatego tak ważne jest przyjmowanie tabletek regularnie 1x dziennie w stałych odstępach.
 Istnieje również możliwość przyjmowania tych leków doraźnie (w sumie 4 tabletki: 2 tabletki 2-24h przed stosunkiem, 1 tabl. 24h po stosunku i 1 tabl. 48h po stosunku), co daje podobny stopień ochrony przed zakażeniem HIV podczas kontaktów analnych, jak przyjmowanie codzienne. 
„Doraźne” dawkowanie badano wyłącznie wśród MSM.

Czy PReP jest dla Ciebie?


TAK, jeśli pasuje do Ciebie choć jedno z poniższych stwierdzeń:
  • nie używasz prezerwatyw podczas stosunków z partnerami/kami, o których nie wiesz, czy są zakażeni HIV,
  • zażywasz narkotyki i/lub spożywasz alkohol podczas kontaktów seksualnych,
  • używasz prezerwatyw i chcesz mieć 100% pewność, że nie zakazisz się HIV podczas przypadkowych kontaktów seksualnych,
  • nie chcesz przeżywać lęków, czy doszło do zakażenia, jeśli pęknie prezerwatywa twojego partnera,
  • boisz się, że zakazisz się HIV od swojego stałego partnera, który nie leczy się z powodu HIV.

Dane epidemiologiczne – HIV w Polsce

Od początku epidemii (1985 r.) do 31 maja 2018 r.:

  • 23 153 zakażonych ogółem
  • 3612 zakażonych w związku z używaniem narkotyków
  • 3672 zachorowań na AIDS
  • 1398 chorych zmarło na AIDS
  • 10925 pacjentów jest leczonych ARV

Niestety, testuje się tylko 9% populacji.

test HIV
W klinice Dermea można też wykonać szybki test na HIV

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki