Profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową
Każdy dermatolog w Polsce jest jednocześnie wenerologiem. Niestety, liczba zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową w Polsce rośnie. Temu tematowi poświęcone było spotkanie prasowe w klinice Dermea prowadzonej przez dr Ivanę Stanković w Warszawie, która poszerzyła zakres usług (dermatologia, zabiegi medycyny estetycznej) o profilaktykę chorób tego typu. Dr Aneta Cybula, specjalista chorób zakaźnych, wyjaśniła, jak działają nowoczesne leki chroniące przed HIV osoby niezakażone.
– Moją misją jest edukacja w zakresie zapobiegania i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową. Większość z nich daje się wyleczyć – podkreśla dr Ivana Stanković. – W Polsce rośnie liczba zachorowań na kiłę. Odnotowano nawet kilka przypadków kiły wrodzonej, co jest ewenementem w Europie. Nieleczona kiła doprowadza do trwałych uszkodzeń układu nerwowego. Obserwuje się coraz więcej zakażeń chlamydiami, rzeżączką, a dermatolodzy zmagają się z leczeniem brodawek płciowych – tzw. kłykcin kończystych. Nadal obserwujemy wzrost zakażeń wirusem HPV, który u kobiet często koreluje z zachorowaniem na raka szyjki macicy. I wreszcie HIV… Do lekarzy trafiają głównie młodzi ludzie, którzy zakażają się, bo uprawiali seks bez prezerwatywy z przypadkowymi partnerami, często pod wpływem narkotyków czy alkoholu, co zwiększa ryzyko zakażenia, ze względu na brak kontroli. Wirusa HIV, na obecnym etapie wiedzy, nie można całkowicie wyeliminować z organizmu, choć dzięki nowoczesnym lekom antyretrowirusowym (ARV) zakażenie HIV można w pełni kontrolować. Wczesne wykrycie zakażenia HIV zapobiega rozwojowi AIDS i ogranicza przenoszenie zakażenia na inne osoby. W klinice Dermea w komfortowych i dyskretnych warunkach również tego typu diagnostykę chciałabym zapewnić wszystkim pacjentom, dołączając ją do oferty kompleksowej opieki z zakresu dermatologii, medycyny estetycznej, kosmetologii, dermatochirurgii i histopatologii. Ważną rolę w profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową odgrywają szczepienia i nasi pacjenci są zachęcani, aby szczepić się przeciw HPV, WZWB czy WZWA. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Profilaktyka zakażenia HIV

Podczas konferencji opowiedziała o tym dr Aneta Cybula, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych, starszy asystent w Klinice Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autorka licznych prac naukowych i rozdziałów w podręcznikach z dziedziny chorób zakaźnych, zwolenniczka stosowania profilaktyki w zakresie chorób zakaźnych, w tym tych przenoszonych drogą płciową, zajmująca się też diagnostyką i leczeniem m.in. boreliozy, stanów zapalnych wątroby i jej stłuszczenia.
– Badania nad profilaktyką zakażenia HIV przyniosły przełom w ograniczeniu nowej liczby zakażeń. Okazuje się, że podobnie jak po narażeniu na zakażenie HIV można zastosować profilaktykę poekspozycyjną (PEP – z ang. post exposure prohylaxis) w postaci 3 leków antyretrowirusowych, można zastosować leki antyretrowirusowe, żeby uchronić się przed zakażeniem – wyjaśnia dr Aneta Cybula. – Jest to tzw. PreP ( z ang. Pre-exposure prohylaxis) – profilaktyka przedekspozycyjna, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych u osób niezakażonych HIV, które przyjmowane prawidłowo chronią przed zakażeniem się HIV.
Jak działa PrEP?
- ujemny wynik testu HIV IV generacji (przeciwciała anty-HIV/p24) – aktualny wynik badania (do 7 dni przed rozpoczęciem PrEP)
- ujemny wynik badania w kierunku kiły
- morfologia, kreatynina, ogólne badanie moczu
- brak objawów innych chorób przenoszonych drogą płciową (np. rzeżączki)
- badanie wykluczające zakażenie wirusami zapalenia wątroby typu A, B, C (HAV, HBV, HCV), chlamydiami
- poinformowanie o wykonanych szczepieniach przeciw HAV i HBV lub zaszczepienie się przeciwko tym wirusom.
Jak przyjmować PrEP?
Jak skuteczny jest PrEP?
Czy PReP jest dla Ciebie?
- nie używasz prezerwatyw podczas stosunków z partnerami/kami, o których nie wiesz, czy są zakażeni HIV,
- zażywasz narkotyki i/lub spożywasz alkohol podczas kontaktów seksualnych,
- używasz prezerwatyw i chcesz mieć 100% pewność, że nie zakazisz się HIV podczas przypadkowych kontaktów seksualnych,
- nie chcesz przeżywać lęków, czy doszło do zakażenia, jeśli pęknie prezerwatywa twojego partnera,
- boisz się, że zakazisz się HIV od swojego stałego partnera, który nie leczy się z powodu HIV.
Dane epidemiologiczne – HIV w Polsce
Od początku epidemii (1985 r.) do 31 maja 2018 r.:
- 23 153 zakażonych ogółem
- 3612 zakażonych w związku z używaniem narkotyków
- 3672 zachorowań na AIDS
- 1398 chorych zmarło na AIDS
- 10925 pacjentów jest leczonych ARV
Niestety, testuje się tylko 9% populacji.