PODZIEL SIĘ
komórki macierzyste

Tkanka tłuszczowa jest bogatym źródłem komórek macierzystych, które nadają się do terapii leczniczych i regeneracyjnych. Nic więc dziwnego, że coraz częściej są wykorzystywane w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej, a także w ortopedii.

Komórki macierzyste w przeciwieństwie do innych komórek w organizmie człowieka, mają zdolność do:

• samoodnowy – zachodzi ona poprzez mitotyczny podział, przy jednoczesnym zachowaniu niezróżnicowanego stanu komórki. Nazywamy to symetrycznym podziałem, gdy obie komórki potomne zachowują właściwości komórek macierzystych.

• różnicowania się w wyspecjalizowane komórki – zachodzi ono w procesie asymetrycznego podziału, w którym jedna z 2 komórek potomnych różnicuje się jako komórka progenitorowa, a druga pozostaje niezróżnicowana, jako potomna, utrzymując właściwości komórek macierzystych. Komórki progenitorowe mają ograniczoną zdolność do samoodnowy, a po określonej liczbie podziałów komórkowych, różnicują się w wyspecjalizowane komórki ciała.

Macierzyste komórki embrionalne odpowiadają za rozwój zarodka do płodu, powodując powstanie wyspecjalizowanych tkanek zarodkowych. Ze względu na wątpliwości etyczne i religijne, nie mają one obecnie zastosowania klinicznego.

Podobnych problemów nie stwarza stosowanie dorosłych komórek macierzystych ASC (Adult Stem Cells), ponieważ można pozyskać je z: tkanki tłuszczowej, szpiku kostnego i krwi obwodowej dorosłego człowieka.

Dzięki autologicznemu pochodzeniu są doskonałym materiałem do rozwoju terapii komórkowej. Po aktywacji, przez sygnały z uszkodzonych tkanek, różnicują się w szerokie spektrum wyspecjalizowanych komórek.

Zastosowanie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej (ADSC)

Ze względu na dostępność i obfitość, tkanka tłuszczowa jest najlepszym źródłem ASC. Wg licznych badań, jest w niej blisko 70 razy więcej komórek macierzystych niż w szpiku kostnym. Pozyskane z tkanki tłuszczowej komórki macierzyste, tzw. ADSC (Adipose Derived Stem Cell), potencjalnie nadają się do terapii leczniczych i regeneracyjnych. Aby osiągnąć wymaganą ilość do zabiegów leczniczych (próg terapeutyczny), nie wymagają hodowli w laboratorium.

tkanka tłuszczowaSzpital Pulsmed, wykorzystując ADSC, co w znacznym stopniu poprawia wyniki leczenia, przeprowadza m.in.:

• Lipofiling – polega na pobraniu od pacjenta tkanki tłuszczowej (liposukcja), a następnie, po oczyszczeniu, na podaniu w innym obszarze. Dzięki temu wypełnić można bruzdy i zmarszczki, powiększyć piersi, usta, policzki, pośladki czy wymodelować sylwetkę.
• Lipomodeling piersi – powiększanie i ujędrnianie piersi, przy zastosowaniu ADSC, stanowi alternatywę dla metody z implantami piersi. Zabiegi wykonywane są najnowszą metodą CAL (Cell Assisted Lipotransfer), w wyniku której uzyskujemy bardziej naturalny wygląd piersi.
• Lifting za pomocą nici – zmarszczki czy bruzdy, zlikwidować można za pomocą nowej technologii liftingu bezoperacyjnego, która polega na wszczepieniu, pod skórę, rozpuszczalnych nici. Są one wykonane z materiału, który wchłania się w ciągu ok. 6 miesięcy po wstrzyknięciu.

Komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej są też stosowane w ortopedii, można podać również poprzez miejscową iniekcję, bezpośrednio do tkanek (np. do stawów kolanowych lub biodrowych). Szpital wykorzystuje je do leczenia:
– choroby zwyrodnieniowej układu kostno-stawowego
– zaburzeń zrostu kostnego
– łokcia tenisisty i golfisty
– uszkodzeń mięśni i ścięgien
– zespołów bólowych kręgosłupa i stawów
– zespołu cieśni nadgarstka

PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.iBeauty.pl. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ