
Nieinwazyjna korekcja nosa – jakie efekty można uzyskać?
Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego może w wielu przypadkach zastąpić operację plastyczną nosa. Jakie nosy można skorygować w ten sposób? Jak wygląda ten zabieg i jak długo utrzymują się jego efekty?
Jak wygląda zabieg korekcji nosa kwasem hialuronowym?
Tak naprawdę korekta nosa kwasem hialuronowym to zabieg podobny do podawania wypełniaczy w inne obszary twarzy. Wypełniacz to usieciowany kwas hialuronowy o odpowiedniej plastyczności i gęstości, który pozwala odbudować ubytek tkankowy (np. jeśli na nosie występuje wgłębienie) lub wyrównać linię nosa lekko garbatego. W obrębie nosa już niewielkie ilości preparatu zapewniają wyraźną różnicę w wyglądzie, dlatego zabieg powinien być dokładnie zaplanowany i bardzo precyzyjnie wykonany, tak aby efekt był naturalny i symetryczny, a sama procedura bezpieczna. Korekcja jest robiona w znieczuleniu miejscowym (po nałożeniu kremu z lidokainą) – igłą lub kaniulą. Efekt jest widoczny od razu, więc lekarz ma możliwość dokonywania „poprawek” na bieżąco, w zależności od uzyskanego efektu. Zabieg kończy się delikatnym masażem. Cały zabieg trwa, nie licząc czasu potrzebnego na zadziałanie kremu ze znieczuleniem, ok. 20-30 minut.
Jakie nosy można poprawić kwasem hialuronowym?
Nie wszystkie nosy można skorygować tą metodą, ale naprawdę w wielu przypadkach zabieg może zdziałać cuda! Najlepszymi wskazaniami do zabiegu są:
- nieduże garbki na nosie (gdy doda się wypełniacz po obydwu jego stronach, linia nosa wyrówna się),
- nos tzw. siodełkowaty, z wgłębieniem,
- widoczne wgłębienia na nosie (np. blizny zanikowe po urazie),
- opadający czubek nosa,
- zbyt krótki nos,
- zbyt wąski i mały nos,
- nos z lekko krzywy,
- nos z pionową linią rozdzielającą chrząstkę na czubku,
- zbyt mocno wklęsłe zagłębienie w miejscu łączenia nosa z czołem.
O czym pamiętać po zabiegu?
W przeciwieństwie do chirurgicznej korekcji nosa zabieg nie wymaga długiej rekonwalescencji ani noszenia opatrunków (lekarz może jedynie nałożyć mały plasterek na miejsce wprowadzenia kaniuli, który zdejmiesz po kilku godzinach). Dbaj o higienę nosa w miejscach wkłucia, tak jak po każdym innym zabiegu z użyciem wypełniaczy, a także – co bardzo ważne – przez co najmniej tydzień unikaj obciążania nosa (nie masuj go, nie ugniataj, noś lekkie okulary, śpij na plecach), aby nie doszło do jego odkształcenia. Delikatny obrzęk mija zwykle po 1-3 dniach.