WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Radiofrekwencja mikroigłowa – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Ten zabieg zdobywa coraz większą popularność w gabinetach medycyny estetycznej. To skuteczna, a jednocześnie mało inwazyjna metoda odmładzania skóry, redukcji zmarszczek czy leczenia blizn potrądzikowych. Co warto wiedzieć o radiofrekwencji mikroigłowej? Zdradza dr Krzysztof Jacek Kaczyński, lekarz medycyny estetycznej, założyciel Kaczyńscy Clinic, który wykorzystuje w swojej praktyce najnowszą, opatentowaną technologię tego typu.

Nasz ekspert: Dr Krzysztof Kaczyński

Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku i Studium Farmakoekonomiki, Marketingu i Prawa Farmaceutycznego. Z wyróżnieniem ukończył Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego działającą we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Medycyny Estetycznej (UIME) w Paryżu uzyskując tytuł Lekarza medycyny estetycznej.

Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA). Współautor rekomendacji Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Posiada specjalizację z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii. Angażuje się w rozwój medycyny estetycznej poprzez prowadzenie badań naukowych jako autor protokołów i główny badacz, wykładowca na międzynarodowych i krajowych kongresach z zakresu medycyny estetycznej oraz trener na szkoleniach praktycznych. Jest autorem ponad 20 publikacji, doniesień naukowych i badań z zakresu medycyny estetycznej. W Kaczyńscy Clinic sprawuje nadzór merytoryczny nad jakością i bezpieczeństwem wykonywanych zabiegów.

Dr Krzysztof Kaczyński

Na czym dokładnie polega działanie radiofrekwencji mikroigłowej?

– Energia fal radiowych ma działanie stymulujące, prowadząc do pobudzenia produkcji kolagenu w skórze. Jak to się dzieje? Kiedy emitowane przez urządzenie fale radiowe napotykają impedancję, czyli opór skóry, w tkankach zachodzi reakcja elektrotermiczna generująca ciepło. Koagulacja tkanek wyzwala naturalne procesy gojenia, których celem jest zastąpienie uszkodzonej w taki kontrolowany sposób tkanki nową, zdrowszą skórą – inicjowany więc jest proces produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. W przypadku urządzenia do radiofrekwencji mikroigłowej nowej generacji, stosowanego w naszej klinice, fale radiowe dostarczane są do tkanki poprzez izolowane mikroigły, które pozwalają kontrolować głębokość zabiegu i ilość emitowanej energii. W trakcie zabiegu powstaje ponad 50 000 stref mikrokoagulacji, co prowadzi do ujędrnienia, zagęszczenia, wygładzenia i przebudowy skóry, jej wyraźnego odmłodzenia, wyrównania struktury, obkurczenia porów, ujednolicenia kolorytu, zmniejszenia blizn czy rozstępów.

Co wyróżnia to urządzenie od innych?

– Przede wszystkim funkcja stałego monitorowania (w czasie rzeczywistym) impedancji skóry, czyli, przypomnijmy, jej oporu dla fal o częstotliwości radiowej dostarczanych w trakcie zabiegu. Trzeba bowiem pamiętać, że ilość dostarczonej energii maleje wraz ze wzrostem oporu tkanki skórnej, a ten może być różny w zależności od obszaru (np. w pobliżu kości impedancja jest większa, a mięśni – niższa). Poziom impedancji skóry jest też zależny od takich czynników, jak m.in. płeć, wiek, nawodnienie tkanek. Jeśli urządzenie nie potrafi dobrać właściwego poziomu energii do impedancji, efekty mogą być nieprzewidywalne i nierównomierne, istnieje też ryzyko uszkodzenia tkanek. Dzięki stałemu monitorowaniu impedancji urządzenie stosowane w naszej klinice dostarcza taką samą ilość energii do każdego obszaru skóry, co wpływa na to, że zabiegi są bardzo precyzyjne i skuteczne. Ponadto dostarczana za pomocą izolowanych igieł energia nie wywołuje uszkodzeń, co zmniejsza ryzyko przebarwień pozapalnych. Igły aplikatora są ostre, idealnie gładkie, zapewniające precyzyjne mikronakłuwanie i dostarczanie energii do tkanek.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Jakie są najlepsze wskazania do zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej?

– Radiofrekwencja mikroigłowa jest zabiegiem bardzo wszechstronnym. Najczęściej stosujemy ją w celu zmniejszenia wiotkości skóry, poprawy jej struktury i kolorytu, zmniejszenia bruzd i zmarszczek. Bardzo dobre efekty daje w przypadku leczeni blizn każdego rodzaju oraz rozstępów. Wskazaniami do zabiegu są:

  • utrata jędrności i sprężystości,
  • chomiczki, opadanie tkanek,
  • wiotkość skóry w dolnej części twarzy, obwisły podbródek, wiotka szyja,
  • luźna, wiotka skóra na ciele (np. na ramionach, brzuchu),
  • zmarszczki (wokół oczu i ust, na czole, fałdy nosowo-wargowe, zmarszczki na policzkach),
  • rozstępy,
  • blizny (potrądzikowe, oparzeniowe, pooperacyjne, pourazowe),
  • rozszerzone pory, zaskórniki, zanieczyszczona, tłusta skóra,
  • przebarwienia, niejednolity koloryt skóry, melasma.

Urządzenie dostępne w naszej klinice może też być wykorzystywane do leczenia nadpotliwości.

Czy zabieg może być wykonywany na delikatnych obszarach, jak okolica oczu?

– Jak najbardziej! Nową technologię RF mikroigłowej można bezpiecznie stosować na delikatną okolicę oczu czy ust. Do wyboru mamy aż różne 4 końcówki dopasowane do różnych wskazań:

  • do rewitalizacji twarzy i szyi oraz leczenia nadpotliwości,
  • do ujędrniania skóry na ciele i leczenia rozstępów,
  • do odmładzania delikatnych okolic: oczu, ust, obszaru nosowo-wargowego,
  • do leczenia blizn m.in. potrądzikowych.

Czy zabieg trzeba powtarzać?

Już jeden zabieg daje widoczny efekt poprawy, satysfakcjonujący dla wielu pacjentów. Czasami warto go powtórzyć do 2-3 razy w odstępie minimum co 4 tygodnie do 8-12 tygodni, aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia nasilenia objawów oraz indywidualnej reakcji na działanie RF. Dla każdego pacjenta zawsze planujemy indywidualną terapię.

radiofrekwencja mikroigłowa

Kiedy pojawiają się efekty?

– Przebudowa skóry wywołana działaniem RF to proces zachodzący w czasie. Na jego pełen efekt musimy poczekać do 3 miesięcy. Jednak pierwsze zmiany pacjenci zauważają już po 2 tygodniach od zabiegu – skóra staje się bardziej napięta, jednolita, gładka, promienna, zmniejszeniu ulegają rozszerzone pory, poprawia się struktura naskórka.

Czy zabieg jest bolesny?

– Radiofrekwencja mikroigłowa wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Krem znieczulający nakładamy na skórę na 40 minut, co zapewnia pełen komfort zabiegu. Technologia wykorzystuje igły izolowane, które nie przegrzewają naskórka, tylko uwalniają swoją energię w tkankach, na odpowiedniej głębokości. Pacjent może jednak odczuwać lekkie pieczenie lub szczypanie, najczęściej w okolicy ust, kości jarzmowych i czoła. Podczas zabiegu stosujemy też dodatkowo chłodzenie zimnym powietrzem skóry, aby złagodzić te odczucia. Zwykle wykonujemy trzy przejścia aplikatorem na danym obszarze (skóra wcześniej jest oczyszczana i dezynfekowana), na zakończenie nakładamy maskę chłodzącą, co znacznie przyśpiesza rekonwalescencję.

A jak długo trwa rekonwalescencja?

– Zabieg, mimo wywoływania w skórze licznych mikrouszkodzeń i widocznego zaraz po „mikropodziurkowania” na jej powierzchni, nie wymaga długiej rekonwalescencji. W większości przypadków po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, może wystąpić delikatny obrzęk. Rumień znika w 2-3. dobie po zabiegu, ale już następnego dnia pacjenci mogą wrócić do pełnej aktywności zawodowej czy towarzyskiej. Rzadko w pierwszej dobie obserwuje się delikatne krwawienie, sączenie  z miejsc nakłuwanych przez głowicę zabiegową.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu?

– Przede wszystkim należy zadbać o higienę obszaru zabiegowego, tak aby nie doszło do nadkażenia uszkodzonej skóry. Przez 3-4 dni stosuj krem przyspieszający gojenie skóry, a co najmniej przez 2-3 tygodnie preparat ochronny z wysokim filtrem UV – miejsca po mikronakłuciach są bardziej uwrażliwione na działanie słońca i łatwiej o powstanie przebarwień pozapalnych. Pij dużo wody, możesz też suplementować witaminę C, zalecaną po wszystkich zabiegach stymulujących, ponieważ dodatkowo nasila ona produkcję kolagenu w skórze.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

– Przeciwskazaniem do zabiegu są zabiegi ze stymulatorami tkankowymi, z użyciem lasera frakcyjnego, zabiegi z użyciem głębokich peelingów, a także Dermapena w okresie krótszym niż 4 tygodnie od planowanego zabiegu. Poza tym są to typowe przeciwwskazania do większości zabiegów, takie jak ciąża, ostry stan zapalny skóry, aktywna infekcja, aktywna opryszczka, skłonność do powstawania keloidów, radioterapia i miejscowa sterydoterapia. Zabiegu nie powinny też wykonywać osoby z alergią na metale, z rozrusznikiem serca i implantami metalowymi blisko obszaru zabiegowego.

Czy zabieg może dawać niepożądane działania?

– Każdy zabieg może dawać efekty niepożądane. Zwykle jednak związane to jest z użyciem niskiej jakości sprzętu, nieprawidłowym przeprowadzeniem zabiegu, złą kwalifikacją pacjenta czy niestosowaniem się przez niego do zaleceń pozabiegowych. Dlatego do naszej kliniki wybraliśmy radiofrekwencję mikroigłową nowej generacji, która dzięki kontroli głębokości mikronakłuć i ilości dostarczanej energii znacząco zmniejsza ryzyko działań niepożądanych i skutków ubocznych po zabiegu. Zabieg zawsze jest poprzedzony konsultacją medyczną, pacjenci dostają też dokładne informacje, jak postępować ze skórą po zabiegu. Technologia jako jedno z niewielu urządzeń na rynku posiada certyfikat CE i FDA, co świadczy o jego wysokiej skuteczności i bezpieczeństwie. Serdecznie zapraszam na zabiegi do Kaczyńscy Clinic!

Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej wykonasz w:

Kaczyńscy Clinic

ul. Aluzyjna 1A

03-149 Warszawa

www.kaczynscyclinic.pl

Kaczyński Clinic

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki