Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej
Kwas hialuronowy to substancja występująca naturalnie w naszym organizmie. Szacuje się, że u dorosłego człowieka występuje od 12 do 18 g kwasu hialuronowego. Znaczna ilość kwasu hialuronowego występuje w skórze, ale możemy znaleźć go również w innych tkankach, na przykład płynie stawowym. Eksperci Ruczaj Clinic w Krakowie przedstawiają kilka ciekawostek na temat kwasu hialuronowego używanego w medycynie estetycznej.
- Kwas hialuronowy wykazuje niezwykłą zdolność do wiązania wody. Dzięki tej właściwości nawet mała kwasu hialuronowego (około 20 mg) pozwala osiągnąć dość duże efekty odbicia tkanki.
- Kwas hialuronowy w naszym organizmie cały czas podlega produkcji i degradacji. Można powiedzieć, że kwas hialuronowy jest wymieniany średnio co 2-3 dni. Wraz z wiekiem tracimy nasz naturalny kwas hialuronowy z racji spadku syntezy kwasu hialuronowego przez organizm (fibroblasty produkują go mniej niż w młodości).
- Preparaty kwasu hialuronowego podajemy za pomocą strzykawki i igły lub kaniuli (tempo zakończonej rurki). W przypadku zastosowania igły w zabiegach z kwasem hialuronowym musimy liczyć się z powstaniem zasinień. Jest to spowodowane tym, że igła rozcina tkanki, co może powodować uszkodzenia naczynka krwionośnego. Kaniula zaś jest tempo zakończonym narzędziem, który przesuwa się pomiędzy tkankami nie powodując ich uszkodzenia. W związku z powyższym gdy nie ma konieczności użycia igły, najczęściej używanym narzędziem w zabiegach kwasem hialuronowym jest kaniula, dzięki niej okres rekonwalescencji po zabiegu jest znacznie szybszy.
- Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej możemy podzielić na dwie główne formy:
• nieusieciowany kwas hialuronowy – po kilku dniach ulega degradacji, jego rola to nawilżanie skóry, jej regeneracja i odbudowa w zabiegach mezoterapii igłowej,
• usieciowany kwas hialuronowy – zawiera specyficzny czynnik sieciujący, tzw. BDDE, który sieciuje łańcuchy kwasu hialuronowego. Taki żel kwasu hialuronowego utrzymuje swoją strukturę pod pewnym naciskiem – odkształca się i wraca do swojego pierwotnego kształtu. Powyższą cechę żelu kwasu hialuronowego wykorzystujemy w medycynie estetycznej tworząc na twarzy pewne punkty podporowe, które pierwotnie zostały utracone wraz z wiekiem. - Kwas hialuronowy w skórze może utrzymywać się nawet kilka lat. W teorii większość firm produkujących preparaty kwasu hialuronowego podaje, że długość utrzymywania się kwasu hialuronowego zwykle trwa między 6 a 12 miesięcy. Mniej usieciowane preparaty kwasu hialuronowego zwykle utrzymują się krócej w porównaniu do tych mocniej usieciowanych. Prawdą jest natomiast, że kwas hialuronowy może utrzymywać się znacznie dłużej. W badaniach histologicznych obserwujemy występowanie kwasu hialuronowego nawet po kilku latach od jego podania.
- Zabiegi kwasem hialuronowym powinniśmy powtarzać średnio co rok, po kilku zabiegach odstęp ten ulega znacznemu wydłużeniu. Jest to spowodowane tym, że większa część kwasu hialuronowego rzeczywiście zanika i zostaje jakiś jego odsetek (20-30%), który ulega przerostowi naszej tkanki włóknistej i w takiej formie utrzymuje się kilka lat. Kwas hialuronowy aktywuje receptor CD44 zlokalizowany na powierzchni fibroblastów, poprzez co fibroblasty migrują do kwasu hialuronowego. Po pewnym czasie komórki zaczynają wytwarzać w kwasie cienkie naczynia krwionośne i kolagen, co dowodzi temu, że kwas hialuronowy jest substancją aktywną biologicznie.
- Kwas hialuronowy jest substancją aktywną biologicznie. Kwas hialuronowy stymuluje komórki do produkcji kolagenu, a więc z każdym zabiegiem powstaje odrobina wytworzonego przez nasz organizm kolagenu. Kolagen, który już powstanie w tkance, ma okres półtrwania 15 lat. Wykonując więc regularnie delikatne zabiegi wypełniania danych partii twarzy po czasie możemy uzyskać bardzo trwały efekt odmłodzenia bez konieczności wykonywania zabiegów co rok.
- Preparaty kwasu hialuronowego wykazują pewne istotne różnice wpływające na efekt zabiegu:
- Najważniejszym elementem jest ilość czynnika sieciującego dodana do kwasu hialuronowego. Dzięki czemu wyróżnić możemy różne rodzaje kwasu hialuronowego, które charakteryzują się odmiennym zastosowaniem w zależności od obszaru poddanemu zabiegowi wolumetrii.
- Najsilniej usieciowane preparaty kwasu hialuronowego będziemy stosować w miejscach, gdzie musimy odtworzyć punkty podporowe, np. w obszarze skroni, kości policzkowych czy też żuchwy. Można powiedzieć, że tego rodzaju kwas hialuronowy może imitować tkankę tłuszczową lub kość, które zanikają wraz z wiekiem. Ich główną cechą jest to, iż nie ulegają odkształceniom i zachowują swoją formę pod wpływem nacisku.
- Preparaty do powiększania ust natomiast nie mogą być tak twarde jak preparaty do wolumetrii twarzy. Istotne jest, aby po powiększeniu ust efekt był naturalny i w trakcie mimiki usta ulegały pewnym naprężeniom. Wyobraźcie sobie Państwo usta, które pod wpływem mimiki mają cały czas taki sam kształt – z pewnością nie jest to efekt jakiego pożądamy. Dlatego w przypadku modelowania ust wybieramy preparaty kwasu hialuronowego o średniej twardości.
- Jeszcze bardziej delikatny kwas hialuronowy stosujemy przy wypełnianiu doliny łez. W tym przypadku nie musimy mieć kwasu hialuronowego bardzo odpornego na deformacje, bo okolica ta nie ulega dużym naprężeniom i odkształceniom. Gdy podajemy preparat kwasu hialuronowego w okolicy oka, powstają pewne nierówności, które w przypadku plastycznego kwasu hialuronowego jesteśmy w stanie równomiernie rozmasować, natomiast w przypadku bardzo twardego preparatu – już nie. Dlatego do korekcji doliny łez stosuje się delikatne, miękkie preparaty kwasu hialuronowego. Dzięki nim nie uzyskujemy efekty nieestetycznego „wałka” w okolicy oczu, a równomierne i delikatne wypełnienie zagłębień pod oczami.
Jak widzimy, kwas hialuronowy w medycynie estetycznej to nie jest wcale prosty temat. Istnieje wiele czynników wpływających na efekty zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego. Najistotniejszą sprawą jest wybór odpowiedniego i doświadczonego lekarza, który posiada niezbędną wiedzę w zakresie zabiegów kwasem hialuronowym.
Jeżeli zastanawiasz się nad zabiegami z użyciem kwasu hialuronowego, skontaktuj się z nami – doradzimy, czy zabieg ten będzie dla Ciebie odpowiedni, a także odpowiemy na każde pytanie!
Ruczaj Clinic, tel. 793 116 111, www.ruczajclinic.pl