Sezon na przebarwienia – jak się przed nimi ustrzec?

Sezon na przebarwienia – jak się przed nimi ustrzec?

632
0
PODZIEL SIĘ

Zmiany pigmentacyjne nasilają się latem pod wpływem promieni UV. Jeśli zaniedbałaś ochronę skóry wysokimi filtrami, a masz do nich tendencję – możesz być niemal pewna, że się pojawią. Co wtedy? Nie czekaj, tylko po powrocie jak najszybciej zacznij kurację, która doda Twojej cerze blasku i ujednolici kolor. Z pomocą przychodzą nie tylko pilingi, ale też mezoterapia! 

Przebarwienia są jednym z głównych czynników decydujących o tym, na ile lat wyglądamy. Mogą dodawać nam lat bardziej niż zmarszczki! Czasami wystarczy dosłownie jeden dzień ekspozycji skóry na słońce bez odpowiedniej ochrony, aby wyskoczyły – nawet u młodych osób (są problemem ok. 30% po 30. roku życia i 90% – po 50.)! Typowe posłoneczne przebarwienie wygląda jak rozlane kakao, np. na czole. Niestety, dosyć trudno je skutecznie usunąć, ale nie jest to niemożliwe. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.

Kobieta w kapeluszuSkąd się biorą przebarwienia?

Przebarwieniami nazywamy zmiany kolorytu skóry, niezależnie od tego, jaki ma ona odcień z natury i jaki przyjmie po przyciemnieniu. Różnią się od otaczającej je skóry jedynie zabarwieniem. Zawarta w skórze melanina stanowi główną ochronę naszej skóry przed promieniowaniem UV. Gdy skóra ulega uszkodzeniu, np. pod wpływem słońca, enzym tyrozynazy aktywuje melanocyty do wzmożonej produkcji melaniny w procesie obronnym – co objawia się ciemnymi plamami na ciele. Najwięcej melaniny jest więc w miejsach najczęściej wystawianych na słońce – na twarzy (głównie czole i policzkach), dekolcie, przedramionach i grzbietach dłoni. I to właśnie tutaj najczęściej wyskakują plamy posłoneczne.

Do głównych przyczyn ich powstawania należą:

  • zaburzenia hormonalne, które nasilają się w okresie dojrzewania lub menopauzy, u kobiet w ciąży, podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej czy na skutek zaburzeń endokrynologicznych, np. chorób tarczycy;
  • stosowanie leków, ziół czy kosmetyków zawierających związki fotouczulające (np. retinol, dziurawiec), które w zetknięciu z promieniami UV powodują podrażnienie skóry i w efekcie nadmierną produkcję melaniny;
  • stany zapalne skóry, takie jak reakcje alergiczne, infekcje, atopowe zapalenie skóry, trądzik;
  • urazy mechaniczne – przebarwienia mogą powstać np. w miejscu oparzenia czy na skutek rozdrapania krostki albo rany;
  • fotostarzenie się – ciemne plamy pojawiają się u wielu osób wraz z wiekiem, zwłaszcza gdy skóra wielokrotnie była wystawiana na słońce.

kobieta na plażyRodzaje przebarwień

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje przebarwień – w zależności od przyczyn ich powstawania. Wszystkie ciemnieją i nasilają się pod wpływem działania słońca. Są to:

  • piegi – ich występowanie i intensywność są uwarunkowane genetycznie, najczęściej dotyczą osób z bardzo jasną karnacją i rudymi włosami. Wyglądają jak drobne plamki, mają tendencję do grupowania się, pojawiają się głównie na odsłoniętej skórze twarzy, karku, dekoltu czy przedramion;
  • melasama (ostuda) – to przebarwienia wyskakujące przede wszystkim u kobiet na skutek zmian hormonalnych (np. po ciąży, w czasie stosowania antykoncepcji doustnej). Mają zwykle postać ciemnych brązowych plam na policzkach, skroniach lub czole, także nad ustami (charakterystyczny „wąsik”);
  • plamy starcze / soczewicowate – są to małe, ciemne i dobrze odgraniczone od otaczającej je skóry plamki (zwykle na skroniach i dłoniach), które często są pierwszym etapem rozwoju tzw. znamienia melanocytowego; powstają na skutek starzenia się skóry oraz nadmiernej ekspozycji na słońce;
  • przebarwienia wtórne – są efektem działania na skórę czynników zewnętrznych (np. nadmiernego ciepła czy chemicznych środków fototoksycznych); częstym typem przebarwień są też tutaj ślady pozapalne po przebytym trądziku.

Codzienna profilaktyka

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się przebarwień, przede wszystkim należy unikać nadmiernego wystawiania skóry na promienie UV. Pamiętaj, że wiosenne pierwsze słońce może tutaj poczynić tyle samo szkód co wystawianie skóry na jego promienie w pełni sezonu w ciepłym kraju. Po zimie skóra jest po prostu nieprzygotowana na taką, nawet minimalną, ekspozycję. Uważać powinny zwłaszcza kobiety w okresie zmian hormonalnych (np. podczas ciąży, w trakcie kuracji hormonalnych). Osoby z genetyczną skłonnością do zmian barwnikowych powinny dodatkowo profilaktycznie stosować kuracje rozjaśniające, hamujące działanie tyrozynazy. Warto polecić tutaj m.in. preparaty z witaminą C – od dawna jest ona znana i doceniana w dermatologii, teraz jednak coraz więcej mówi się o zaletach jej stosowania latem i po lecie. Nie tylko bowiem rozświetla i ujednolica skórę, ale też stymuluje produkcję kolagenu (ulegającego degradacji pod wpływem słońca) i jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów – niwelując szkodliwe działanie wolnych rodników wytwarzanych w skórze pod wpływem promieniowania UV.

Monoderma
Witamina C 10% marki MonoDerma ma formę wygodnej 28-dniowej kuracji w jednorazowych kapsułkach.

Mezoterapia rozjaśniająca

Coraz większą popularność zdobywają zabiegi łączące rewitalizację skóry z poprawą jej kolorytu i blasku. Mowa o mezoterapii – metodzie szczególnie polecanej przed latem (jako przygotowanie do słonecznej ekspozycji, co powoduje, że skóra jest bardziej odporna na pojawianie się zmian pigmentacyjnych i przesuszenie), w trakcie lata (profilaktyka) oraz po tym trudnym dla skóry sezonie (dla nawilżenia, antyoksydacji i rozświetlenia).

Dermaheal SBTypowe działanie „wybielające” ma mezoterapia Dermaheal SB – jest to koktajl zawierający czynniki wzrostu i białka biomimetyczne. Redukuje przebarwienia skórne i zapobiega syntezie melaniny, zapobiegając dalszym zmianom pigmentacyjnym. Sprawia, że skóra staje się rozświetlona i pełna zdrowego blasku. Skuteczny także w walce z plamami starczymi.

Bardzo ciekawą propozycją jest głęboka mezoterapia preparatem Aquashine BR z aktywnym kompleksem peptydowym – przeznaczona dla skóry pozbawionej blasku, z przebarwieniami. Wyrównuje koloryt, nawilża i rozjaśnia przebarwienia już po pierwszym zabiegu. Redukuje przebarwienia skóry, plamy starcze i piegi, zmniejsza proces syntezy melaniny, zapobiegając hiperpigmentacji. Jednocześnie rewitalizuje zmęczoną i przesuszoną skórę, poprawia elastyczność skóry, odżywia i nawadnia skórę. Wyjątkowe właściwości tego preparatu zostały docenione przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych, który przyznał mu tytuł Perły Dermatologii Estetycznej 2014 w kategorii „Najlepszy preparat do mezoterapii”.

Dla optymalnych efektów najlepiej wykonać serię 3-4 zabiegów co 3 tygodnie. Pamiętaj też, aby potem nie wystawiać skóry na słońce!

REVOFIL AQUASHINEWięcej informacji na:
www.antiaging.com.pl
AntiAging-Institute-logo

PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od 20 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ