WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

zwolnienie lekarskie

Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz i do przodu?

Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz i do przodu? – z tym pytaniem mierzy się wielu specjalistów uprawnionych do orzekania o czasowej niezdolności do pracy. L4, co do zasady, powinno być wydane od dnia, w którym zostało przeprowadzone badanie lekarskie. Jednak istnieją wyjątki, w których przepisy pozwalają na uzyskanie przez pacjenta zwolnienia lekarskiego zarówno wstecz, jak i do przodu. W jakiej sytuacji można oczekiwać zwolnienia z datą wsteczną, a kiedy można ubiegać się o przedłużenie zwolnienia lekarskiego z wyprzedzeniem? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Dowiedz się czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz i do przodu?

Przepisy mówiące o tym, czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz i do przodu precyzują, czy istnieje możliwość wydania L4 za okres późniejszy. Czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu i w jakich sytuacjach jest to możliwe? Zwolnienie wystawione do przodu lub jego przedłużenie można uzyskać w przypadku, kiedy bezpośrednio po dniu, w którym zrealizowano badanie, przypadają dni wolne od pracy. Przykładem może być L4 wydane w piątek, ale obowiązujące od poniedziałku.

Zwolnienie do przodu można również uzyskać wtedy, kiedy pacjent zgłasza się na diagnostykę lub wywiad medyczny w czasie, kiedy korzysta jeszcze ze stwierdzonej wcześniej niezdolności do pracy w formie zwolnienia lekarskiego. Wówczas lekarz może wystawić zwolnienie później, aby nie dopuścić do „nachodzenia się” L4. Ważne jest jednak to, aby L4 obowiązywało nie później niż 4 dni po wykonaniu badania. Tak więc na pytanie: „Czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu?” można odpowiedzieć z całą pewnością – tak.

Czy zwolnienia lekarskie mogą się nakładać?

W dobie elektronicznych zwolnień lekarskich, do których wgląd ma każdy lekarz uprawniony do wydawania zaświadczeń, raczej nie zdarza się, aby terminy zwolnień lekarskich nakładały się. Jednak nie jest to niedozwolone, ponieważ nawet w przypadku nałożenia się dwóch L4 wystawionych przez różnych specjalistów, osoba ubezpieczona nie otrzyma podwójnego zasiłku chorobowego. Wówczas obowiązuje wysokość wynagrodzenia lub świadczenia ze zwolnienia wystawionego w drugiej kolejności.

Czy możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego „do tyłu”?

Czy można wobec tego uzyskać zwolnienie lekarskie z datą wsteczną? Tak, to również jest możliwe. Specjalista może zaświadczyć o niezdolności pacjenta do pracy wstecz, jednak nie więcej niż 3 dni względem terminu, w którym przeprowadzono badanie chorego. Warunkiem jest jednak udowodnienie przez pacjenta, że w tym terminie był już niezdolny do poprawnego świadczenia pracy. Dowodem na to mogą być np. wyniki badań.

Wystawienie L4 za okres dłuższy niż 3 dni wstecz jest również możliwe, ale tylko w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia przez specjalistę, że chory doświadczał zaburzeń psychicznych, które ograniczały jego umiejętność oceny swojego zachowania. Takie zwolnienie ma prawo wystawić wyłącznie lekarz psychiatra.

Warto wspomnieć o zwolnieniu lekarskim za pobyt w szpitalu. Otóż takie L4 wystawia się nie później niż w dniu wypisu z placówki, chyba, że pobyt trwa dłużej niż 14 dni – wówczas zwolnienie lekarskie wydaje się co 14 dni.

Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz i do przodu? Jak uzyskać takie L4?

Kiedy pacjent już wie, czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz i do przodu, może albo udać się w tej sprawie do gabinetu stacjonarnego, albo skontaktować się z lekarzem świadczącym usługi medyczne online. Druga opcja jest z pewnością lepszym rozwiązaniem, kiedy zależy nam, by szybko uzyskać zwolnienie wsteczne, które zostanie przesłane do systemu ZUS i do profilu pracodawcy zaraz po zakończonej rozmowie telefonicznej ze specjalistą. W tym celu wystarczy umówić e-konsultację ze specjalistą, wypełnić odpowiedni formularz o stanie zdrowia, a po kilku minutach e-zwolnienie będzie widoczne w Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki temu pacjent na pewno nie zapomni, kiedy ma wrócić do pracy po przebytej chorobie.

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki