WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

olejek z oregano

Olejek z oregano – kiedy stosować i jak robić to bezpiecznie?

Oregano znają wszyscy, to jedna z przypraw, którą często stosuje się w kuchni. Kojarzona z kuchnią włoską, jest chętnie stosowana w wielu domach i restauracjach. Roślina występuje nie tylko w Europie, ale też w Azji i Afryce Północnej. Wyjątkowe właściwości rośliny znane były i z powodzeniem stosowane już w starożytnej Grecji. Za jakie właściwości jeszcze cenione jest współcześnie oregano?

Olejek z oregano: właściwości i zastosowanie

Znane w starożytnej Grecji właściwości oregano pozwalały walczyć z biegunką, chorobami skóry oraz chorobami reumatycznymi. Z kolei w starożytnym Rzymie korzystano z liści oregano, jako sposób na ukąszenia pająków i skorpionów. Jakie właściwości oregano cenione są obecnie?
W kontekście właściwości zdrowotnych najczęściej mówi się o olejku, w którym znajdują się spore ilości fenoli. Największe znaczenie mają: karwakrol oraz tymol. Oba cechują się działaniem przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Analizując skład oregano można stwierdzić, że olejek zawiera bardzo dużo substancji, które niezbędne są, aby organizm funkcjonował prawidłowo. To doskonałe źródło witamin B, C i K, a także minerałów, głównie cynku, potasu, magnezu, wapnia i żelaza.

Doskonale sprawdza się w walce z wieloma dolegliwościami. śród osób ceniących sobie naturalne możliwości ziołolecznictwa ceniony ze względu na możliwość zwalczania drobnoustrojów atakujących organizm, a także możliwości przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwutleniające. To także świetne rozwiązanie pozwalające zachować młody wygląd, ze względu na właściwości przeciwstarzeniowe. Dzięki olejkowi z oregano można wspierać nie tylko odporność, ale i trawienie.

olejek z oregano

W jakim celu warto sięgnąć po olejek z oregano?

Znaczenie zdrowotne olejku z oregano jest niepodważalne i chociaż środki stosować należy z umiarem, rozwagą i zgodnie z zaleceniami producenta, to warto przeanalizować korzyści i jeśli tylko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych – rozpocząć kurację. Szczególnie, że preparaty niosą ze sobą szereg korzyści, w tym:

 • pomagają obniżyć cholesterol,
 • zwalcza niektóre bakterie znajdujące się w układzie pokarmowym,
 • wspomaga zdrowie jelit,
 • poprawia proces wydzielania kwasu żołądkowego i żółci, co ma doskonały wpływ na trawienie,
 • łagodzi ból,
 • wspomaga proces chudnięcia,
 • stosowany w postaci olejku eterycznego wykorzystywany jest do inhalacji, tym samym wpływa świetnie na kondycję dróg oddechowych,
 • wspomaga pracę wątroby,
 • działa przeciwbólowo i rozkurczowo, co jest doceniane przez panie zmagające się z bolesnymi miesiączkami,
 • pomaga łagodzić bóle mięśni i stawów,
 • wspomaga pracę nerek.

Warto podkreślić, że są to tylko wybrane zalety olejku z oregano.

Olejek z oregano – przeciwwskazania

Oregano, w tym także olejek pozyskiwany z rośliny może powodować alergię u osób uczulonych. Nie zaleca się stosowania preparatów u osób zmagających się z problemami w obrębie układu pokarmowego. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chorujące przewlekle i przyjmujące w związku z tym leki, ponieważ olejek może zaburzać prawidłowe wchłanianie wybranych grup leków, np. diuretyków. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy zasięgnięcie opinii lekarza prowadzącego, który oceni bezpieczeństwo stosowania kuracji opartej na olejku oregano. Preparaty u kobiet w ciąży i karmiących piersią muszą być stosowana z zachowaniem środków ostrożności, również najlepiej po konsultacji z lekarzem. Preparaty stosowane mogą być u dzieci, jednak jedynie po rozcieńczeniu z wodą bądź z innym olejem. Dobrym rozwiązaniem może być dodanie kropli preparatu do herbaty. Przeciwwskazania do używania olejku z oregano – to temat, którego nie można bagatelizować.

oregano

Olej arganowy – skutki uboczne

Należy pamiętać, że olejek z oregano musi być stosowany z umiarem. Jego nadużywanie prowadzić może do niekorzystnego wpływu na zdrowie i kondycję organizmu. U osób, które przyjmowały większe niż zalecane ilości obserwowano problem z przyswajaniem żelaza, proces ten był upośledzony. Jest to niebezpieczny stan w przypadku kobiet w ciąży, które są szczególnie narażone na anemię z niedoboru żelaza i konsekwencje z tym związane. Anemia może bowiem doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Nadużywanie prowadzić może do wystąpienia alergii i podrażnień, a nawet poparzeń. Również wewnętrznych, jeśli decydujemy się na stosowanie nierozcieńczonego olejku do picia.

Zdarza się, że skutki uboczne pojawiają się nawet u osób, które nie są uczulone na olejek z oregano. Jeśli podczas kuracji wystąpią:

 • problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak: mdłości, biegunka, wymioty, bóle żołądka,
 • nadmierne zmęczenie,
 • zawroty i bóle głowy,
 • ból mięśni,
 • nadmierne ślinienie,
 • problemy z połykaniem.

Jeśli podczas kuracji zaobserwujesz u siebie niepokojące symptomy, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, który oceni czy mają one związek ze stosowaniem olejku.

Artykuł Partnera
Foto: Adobe Stock

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki