WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

łazienka

Bezbłędnie urządzona łazienka

Łazienka to ważne miejsce w mieszkaniu lub domu, mimo że nie jest ono na widoku. Często jednak korzystamy z tego pomieszczenia, podobnie jak nasi goście. Powinna być więc funkcjonalna, ale przede wszystkim bardzo praktyczna.

Jak urządzić łazienkę idealną?

Podobnie jak kuchnia, łazienka powinna mieć swoje strefy. Wiele zależy od tego, czy dana łazienka jest połączona z toaletą, czy nie. W łazience z toaletą oraz prysznicem lub wanną, warto podzielić ją na dwie części. W jednej powinna znaleźć się toaleta wraz z bidetem oraz umywalką, w drugiej z kolei wanna lub prysznic. Nawet w małej łazience można oddzielić WC tak, by nie było ono bardzo widoczne. Można „schować” je za słupkiem lub umywalką. Warto w większych łazienkach umieścić wannę i WC na przeciwległych ścianach, by były od siebie oddzielone. Przy wannie lub prysznicu natomiast konieczne jest miejsce na ręczniki oraz kilka wieszaków lub haczyków na szlafrok lub koszulę nocną. Taki wieszak łazienkowy powinien mieć co najmniej dwa drążki, na którym zmieszczą się również dwa ręczniki. Wieszaki powinny pojawić się także przy umywalkach, podobnie jak półka na kosmetyki. Można zawiesić ją pod lustrem, ale również obok umywalki, jeśli ma ona kilka półek. Na niej można ustawić ulubione i często używane kosmetyki, szczoteczki do zębów oraz odświeżacz powietrza lub zegarek.

Przy wannie w dużej łazience – tzw. pokoju kąpielowym, można postawić komodę z ręcznikami, a także niewielkie krzesło lub fotel – będzie to zależało od miejsca do zagospodarowania. Oczywiście fotel należy dopasować stylistycznie do reszty łazienki. Będzie on świetnym miejscem na wykonanie pedicure czy wygodne zakładanie ubrań po kąpieli.

W łazience powinno się wykorzystać każdy kąt, dlatego warto pomyśleć o półkach przy prysznicu oraz pod umywalką. Będzie to przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy musi się w niej znaleźć również pralka. Wtedy konieczne będzie miejsce na przechowywanie proszków do prania i płynów do płukania.

Akcesoria łazienkowe mają znaczenie

Nie ma dobrze zorganizowanej łazienki bez akcesoriów, takich jak stojak na papier toaletowy. Należy dobrać je do stylu łazienki, ponieważ często się z nich korzysta. Są więc widoczne i tworzą wraz z łazienką zgraną całość. Unikajmy więc kupowania bardzo tanich i plastikowych akcesoriów. Te wykonane z drewna lub chromowanego metalu są o wiele bardziej eleganckie. Nawet szczotka do WC z metalową rączką jest o wiele bardziej elegancka od tej plastikowej.

Ceramiczne kubki na szczoteczki oraz mydelniczka w zestawie stworzą świetne połączenie. Oprócz podstawowych akcesoriów, na pewno sprawdzą się również pojemniki zamykane na kosmetyki lub płatki kosmetyczne. Mogą być w wersji zamykanej, jak pudełko, ale również otwartej. W drugiej wersji organizera na kosmetyki warto trzymać w nim wyłącznie zamknięte kosmetyki lub np. pędzle do makijażu, których używamy na co dzień. Płatki kosmetyczne dobrze jest przechowywać w zamkniętych pojemnikach, by były one chronione przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami.

Dobrym rozwiązaniem do segregowania kosmetyków są organizery do szuflad z przegródkami. Dzięki nim łatwiej będzie nam znaleźć, ale również poukładać kosmetyki. Mają uniwersalny rozmiar i pasują do większości typów szuflad. Można je łączyć oraz rozłączać za pomocą rzepów, co pozwoli na ich dostosowanie do szuflad.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki