
Suplementy z antyoksydantami – czy to rozwiązanie dla każdego?
Przyjmowanie antyoksydantów wydaje się w dzisiejszych czasach koniecznością – zanieczyszczenia środowiska i inne czynniki zewnętrzne podwyższają poziom wolnych rodników w organizmie ponad normę. Jednak czy zawierający antyoksydanty suplement jest potrzebny każdemu? Sprawdzamy, czy przeciwutleniacze również mogą zaszkodzić.
Suplementy na stres oksydacyjny
Przetworzona żywność, zanieczyszczenia powietrza, wysokie promieniowanie UV i palenie tytoniu sprawiają, że trudno uniknąć stresu oksydacyjnego. Jego wysoki poziom prowadzi do rozwoju poważnych schorzeń m.in. nowotworów, chorób układu krążenia czy choroby Alzheimera. Zadaniem przeciwutleniaczy jest „rozbrajanie” wolnych rodników będących sprawcami niekorzystnego stanu. Warto wspomóc proces odpowiednimi suplementami, jednak nie u każdego się sprawdzą. Podpowiadamy, na co uważać oraz które suplementy są bezpieczne w stosowaniu.
Antyoksydanty a suplementacja – czy rzeczywiście jest konieczna?
Utrzymujesz zbilansowaną dietę bogatą w owoce, warzywa, orzechy i nasiona? W tych produktach znajdują się naturalne antyoksydanty, takie jak witamina C, E, karotenoidy, flawonoidy czy selen. Jeśli spożywasz je codziennie, wprowadzenie suplementów z przeciwutleniaczami nie jest niezbędne dla twojego zdrowia.
Suplementacja może być dobrym rozwiązaniem u osób podatnych na zwiększone ryzyko uszkodzenia komórek m.in. prowadzących mocno stresujący tryb życia, palących tytoń lub narażonych na wysokie promieniowanie UV. Jednak nie jest ona jedynym sposobem poradzenia sobie ze stresem oksydacyjnym. Poza zbilansowaną dietą pomoże również regularna aktywność fizyczna.
Bezpieczne antyoksydanty w tabletkach
Przyjmowanie większych niż zalecane dawek antyoksydantów w tabletkach, szczególnie w postaci suplementów, może prowadzić do kumulacji związków chemicznych w organizmie. Zamiast oczekiwanej poprawy zdrowia osiągniemy efekt odwrotny. Podobnie zażywanie niskiej jakości suplementów może nie najlepiej wpłynąć na organizm.
Dlatego, jeśli zdecydujesz się na suplementację przeciwutleniaczami, wybierz wysokojakościowe produkty zawierające składniki trudno dostępne w codziennym pożywieniu. Można zaliczyć do nich astaksantynę, która występuje jedynie w azjatyckich glonach morskich. W wyższej i łatwo dostępnej dawce posiada ją bogaty w antyoksydanty suplement od Lab One.
Jakie suplementy antyoksydacyjne mogą zaszkodzić?
Suplementy z przeciwutleniaczami występującymi w dużych ilościach w codziennym pożywieniu mogą zaszkodzić. Jednym z nich jest witamina A obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego. Uważać należy także na beta-karoten występujący w czerwonych i pomarańczowych warzywach. W procesie metabolizmu zostaje przetworzony na witaminę A. Jej nadmiar prowadzi do uszkodzeń wątroby, skóry i kości. Z kolei palacze przyjmujący beta-karoten są, według badań, bardziej podatni na zachorowanie na raka płuc. Jak widać, w zbyt dużych ilościach działanie przeciwutleniaczy zaczyna być przeciwne od zamierzonego.
Niezależnie od stanu zdrowia, warto skonsultować suplementację z lekarzem lub dietetykiem. Tym bardziej powinny o to zadbać osoby przewlekle chore. Przykładowo kapsułki z witaminą C i E mogą zmniejszać skuteczność chemioterapii. Suplementy antyoksydacyjne wchodzą również w interakcje z niektórymi lekami.
Przyjmowanie rzadszych przeciwutleniaczy w formie suplementów może znacząco poprawić twoje samopoczucie. Jednak w przypadku pozostałych związków warto zastanowić się, czy rzeczywiście ich potrzebujesz. W razie wątpliwości najlepiej zapytać o zdanie lekarza.
Artykuł partnera
fot. Freepik