Sezon na peelingi!

Sezon na peelingi!

1623
0
PODZIEL SIĘ

Jesień to doskonała pora na terapię z zastosowaniem kwasów chemicznych. Nie tylko złuszczają martwy naskórek, ale mają też działanie metaboliczne, stymulując procesy odnowy i naprawy w skórze. Zobacz, jak działają peelingi chemiczne i dlaczego warto wprowadzić je do planu zabiegowego w tym sezonie. 

Jak działają peelingi chemiczne?

Peelingiem nazywamy kontrolowane złuszczanie skóry pod wpływem działania substancji chemicznych, np. kwasów AHA. Peeling usuwa martwe komórki naskórka, wygładzając i rozjaśniając pozbawioną blasku skórę. Wyróżnia się 3 rodzaje peelingów ze względu na głębokość działania:

Peeling powierzchowny – odbywa się w obrębie naskórka, usuwa warstwę rogową. W efekcie dochodzi do złuszczenia korneocytów, wzrostu przepuszczalności warstwy rogowej oraz stymulacji podziałów komórkowych w warstwie podstawnej. Złuszczanie jest zazwyczaj niewidoczne, a okres odnowy wynosi od 5 do 10 dni. Najczęściej stosuje się tutaj kwas salicylowy (BHA) w stężeniu 10-30%, kwasy AHA (np. migdałowy, glikolowy, pirogronowy).

Peeling średniogłęboki – dochodzi do górnej warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Oprócz złuszczania dodatkowo przyśpiesza regenerację oraz pobudza fibroblasty. Odnowa skóry trwa ok. 10 dni. Stosuje się do niego kwasy w wyższym stężeniu, np. TCA 35%, AHA 50-70%.

Peeling głęboki – sięga aż warstwy siateczkowatej skóry. Daje widoczny efekt przeciwzmarszczkowy, usuwa nawet głębokie przebarwienia, pobudza fibroblasty, ale wymaga długiego okresu rekonwalescencji (min. 15 dni) i daje największe ryzyko powikłań – z tego powodu jest stosowany coraz rzadziej, a wielu specjalistów uważa, że seria częściej wykonywanych łagodnych peelingów daje taki sam efekt jak jeden silny, bez zbędnego ryzyka. Do głębokiego złuszczania stosuje się preparaty na bazie 50% TCA i fenolu.

odnowa skóryWskazania do peelingów:

 • fotostarzenie się skóry,
 • rogowacenie posłoneczne,
 • powierzchowne blizny, np. po trądziku,
 • trądzik różowaty,
 • trądzik młodzieńczy,
 • przebarwienia, niejednolity koloryt.

O czym pamiętać?

twarz kobietyPeeling powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb pacjentki oraz typu jej skóry. Pamiętaj, że złuszczanie chemiczne uwrażliwia skórę na działanie promieni UV, dlatego bezwzględnie powinnaś ją chronić przed słońcem przez minimum 6 tygodni po zabiegu oraz miesiąc przed jego wykonaniem (nie może być opalona). Jeśli zbyt wcześniej wystawisz ją na działanie promieni UV, dojdzie do powstania przebarwień, a nawet stanów zapalnych. Warto też przygotować skórę do złuszczania, np. stosując wcześniej – zalecone przez specjalistę – preparaty z hydroksykwasami w małych „kosmetycznych” stężeniach (na rynku jest coraz więcej preparatów tego typu). Przyzwyczajają one skórę do kwasów oraz ułatwiają penetrację składników aktywnych aplikowanych w trakcie zabiegu. Dzięki temu jego efekty są jeszcze lepsze!

Nie tylko złuszczanie

Oprócz tradycyjnych peelingów chemicznych, których głównym celem jest złuszczanie, wiele dostępnych produktów tego typu ma działanie metaboliczne, tj. wpływa na procesy naprawcze zachodzące w skórze. Prowadzą w ten sposób do przebudowy kolagenu i intensywnego odmłodzenia skóry.

Peelingi najlepsze dla…

 • Cera naczynkowa i wrażliwa – tutaj przede wszystkim poleca się powierzchowne peelingi na bazie łagodnych kwasów, takich jak migdałowy (który można wykonywać bez względu na porę roku).

Polecamy: SkinProject NanoPeel SRT

Jest to peeling o unikalnej recepturze bazującej na kombinacji trzech nisko skoncentrowanych kwasów (8% kwas salicylowy, 4% rezorcyna, 3% TCA), co sprawia, że może być on stosowany do każdego typu skóry (nawet o fototypie V-VI) bez ryzyka wystąpienia alergii. Ponadto jest bezpieczny do użycia nawet w czasie zwiększonego nasłonecznienia, co umożliwia przedłużenie okresu kuracji. Posiada właściwości rozjaśniające, przyczynia się do uzyskania równomiernego kolorytu cery i odnowy komórkowej. Najlepiej wykonać 4-6 sesji co 1-2 tygodnie i powtórzyć terapię 1-2 razy w roku.

NanoPeel SRT

 

 • Cera tłusta i mieszana – w tym wypadku najlepiej sprawdzą się peelingi, które złuszczają i jednocześnie regulują wydzielanie sebum, przede wszystkim na bazie kwasu salicylowego lub pirogronowego. Obydwa mają też działanie odmładzające, redukując płytkie przebarwienia i blizny pozapalne, poprawiając koloryt i napięcie skóry.

Polecamy SkinProject NanoPeel Saly Gel 25

Peeling Saly GelPeeling zawiera 25% kwas salicylowy, lipofilowy związek, który usuwa lipidy międzykomórkowe pokrywające warstwę rogową naskórka. Ma działanie redukujące i keratolityczne, co ułatwia usuwanie martwych komórek naskórka, zwęża pory i tworzy przestrzeń do produkcji nowych komórek. W efekcie skóra jest naturalnie odmłodzona, bardziej sprężysta i świeża. Ponadto kwas salicylowy ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, a zawarty w peelingu resweratrol działa przeciwutleniająco.

 • Przebarwienia – przede wszystkim są to peelingi na bazie kwasów: kojowego, azelainowego, mlekowego czy fitowego, które hamują wydzielanie melaniny.
 • Profilaktyka anti-aging – warto regularnie stosować peelingi dla zachowania młodego promiennego wyglądu skóry. Hydroksykwasy redukują też drobne zmarszczki, rozjaśniając przebarwienia i plamy, stymulują regenerację skóry. Serię 4-6 zabiegów warto wykonać 2 razy w roku, np. jesienią i wczesną wiosną (po zimie).

Polecamy peelingi TCA oraz Jessnera

W linii SkinProject Nanopeel znajdziesz dwa rodzaje peelingu trójchlorooctowego:
TCA-15 – to peeling z grupy peelingów powierzchniowych (15% TCA, dwutlenek krzemu), który powoduje złuszczanie warstwy rogowej naskórka oraz ogólną regenerację komórkową powierzchniowej warstwy skóry.
TCA-25 – to peeling z grupy peelingów średniogłębokich (25% TCA, dwutlenek krzemu). Poprzez swoje działanie złuszczające kwas powoduje złuszczanie warstwy rogowej naskórka i jego głębszych warstw, a tym samym stymuluje ogólną regenerację naskórka, dodatkowo stymulując regenerację skóry właściwej, a także wzmocnienie włókien elastylowych i kolagenowych poprzez wykorzystanie naturalnych procesów odnowy zachodzących w skórze.

TCA należy do kwasów, które nie maja negatywnego wpływu na organizm ludzki – ulegają one autoneutralizacji w powierzchniowych warstwach skóry. Swoją skuteczność natomiast zawdzięczają zdolności wnikania w warstwę rogową poprzez żywe komórki naskórka. Struktura krzemionkowa dodatkowo ułatwia penetrację i zwiększa skuteczność działania.

peeling chemiczny

Klasyczny Jessner to unikalna kombinacja kwasów hydroksylowych alfa – beta (14% kwas salicylowy, 14% kwas mlekowy) z rezorcyną (14%) zapewnia podwójne działanie preparatu: metaboliczne (keratolityczne) i mechaniczne (złuszczające). Zawiera Resweratrol, który ma właściwości antyoksydacyjne. Ze względu na jego keratolityczne działanie, powoduje niszczenie warstwy rogowej i górnej części naskórka, co prowadzi do złuszczania oraz stymuluje regenerację skóry, powodując w efekcie odmłodzenie i regenerację skóry, a tym samym zmniejszenie drobnych zmarszczek, blizn, plam posłonecznych oraz starczych i przebarwień. Zastosowanie nanocząsteczek jako nośnika, sprawia, że preparat jest mniej inwazyjny i bardziej efektywny, dzięki kontrolowanemu uwalnianiu składników.

Peeling TCA-JessnerSkinProject NanoPeel TCA-Jessner to z kolei żel o unikalnej recepturze na bazie klasycznego Jessnera z dodatkiem 5% resweratrolu,
w którym rezorcyna zostaje zastąpiona 5% kwasem trójchlorooctowym. Zapobiega to ewentualnym podrażnieniom i alergiom, które mogą wystąpić przy częstym używaniu rezorcyny. Peeling ma działanie keratolityczne i złuszczające, powoduje usunięcie martwych komórek naskórka oraz uszkodzonych komórek epidermy, jednocześnie stymulując regenerację skóry. TCA przyczynia się do produkcji nowych włókien kolagenowych i odnowy komórkowej. Resweratrol w takim stężeniu zapewnia natomiast skuteczne działanie antyutleniające.

 • Cera sucha – niektóre peelingi poprawiają zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci, zwłaszcza te na bazie kwasu glikolowego, polecane też palaczom, osobom pracującym w klimatyzacji i często wystawiającym skórę na słońce. Skórom wrażliwym poleca się peeling w stężeniu 15-20%, a już przyzwyczajonym do złuszczania i tolerancyjnym – nawet 70%.
 • Okolice oczu – kwasy chemiczne warto też stosować na delikatną okolicę oczu w celu rozjaśnienia cieni pod oczami, nawilżenia skóry i wygładzenia zmarszczek.

Polecamy SkinProject NanoPeel Eye

Stworzony został specjalnie z myślą o delikatnych okolicach oczu. Połączenie kwasu glikolowego (15%) z kwasem mlekowym (15%) ma za zadanie zwiększenie efektywności działania przy jednoczesnym zmniejszeniu jego inwazyjności. Pozwala to na stosowanie peelingu Eye na wszystkie wrażliwe okolice twarzy i szyi. Jako peeling powierzchniowy, ma właściwości regulujące powodujące delikatne złuszczanie i regenerację skóry w miejscach aplikacji. Redukuje drobne zmarszczki, blizny oraz plamy posłoneczne i starcze.

NanoPeel Eye

 • Ciało – pamiętaj, że nie tylko twarz, ale także skórę całego ciała można poddawać chemicznym zabiegom złuszczającym, np. aby wspomóc redukcję przebarwień, blizn czy rozstępów, a także przeciwdziałać rogowaceniu skóry. Tutaj najlepiej sprawdzą się peelingi na bazie kwasu glikolowego.

Polecamy SkinProject NanoPeel Face – Body

Peeling Face - BodyTo peeling stworzony specjalnie z myślą o stosowaniu na ciało. Połączenie wysoko stężonego kwasu glikolowego (50%) z kwasem cytrynowym (30%) zwiększa skuteczność preparatu. Zastosowanie nanocząsteczek krzemu sprawia, że preparat jest mniej inwazyjny i bardziej efektywny z powodu kontrolowanego uwalniania substancji czynnych. Jako peeling powierzchniowy, Face – Body ma właściwości ujędrniające, powodujące delikatne złuszczenie i regenerację skóry w miejscach aplikacji.

O SkinProject Nanopeel

To nowoczesna linia peelingów wykorzystująca osiągnięcia nanotechnologii – biotechnologicznie zaawansowanej metody zamykania aktywnych składników w nanocząsteczki, która pozwala im bez przeszkód wnikać w przestrzeń międzykomórkową górnych warstw skóry, co gwarantuje dużo lepsze wchłanianie substancji czynnych i ich większą skuteczność. Peeling te wyróżnia:
unikalna konsystencja – forma tiksotropowego, gotowego do użycia, gęstego hydrożelu zapobiegająca skapywaniu,
kontrolowane uwalnianie – nanocząsteczki umożliwiają kontrolowane, równomierne przenikanie i uwalnianie składników aktywnych,
ułatwione wnikanie międzykomórkowe – mała cząsteczka pozwala na lepszą, głębszą, równomierną i bardziej wydajną penetrację,
podwójne działanie nanocząsteczek: nawilżanie i oczyszczanie – nanocząsteczki podczas uwalniania substancji czynnych jednocześnie gromadzą na swojej powierzchni zanieczyszczenia i przyczyniają się do bardziej efektywnego złuszczania naskórka,
stabilność i bezpieczeństwo – budowa oparta na nanostrukturach krzemowych gwarantuje stabilność chemiczną preparatu,
• jakoś potwierdzona certyfikatem CE dla wyrobów medycznych.

Więcej informacji na:
www.antiaging.com.pl
AntiAging-Institute-logo