Cellulit – przyczyny, rodzaje, objawy, sposoby walki

Cellulit – przyczyny, rodzaje, objawy, sposoby walki

2419
1
PODZIEL SIĘ

Szacuje się, że nawet 95% kobiet na całym świecie boryka się z problemem zwyrodnienia tkanki tłuszczowej, potocznie zwanego cellulitem. Dlaczego? Ponieważ cellulit nie ma nic wspólnego z nadwagą! Dlatego teraz, kiedy w w panice zaczynamy myśleć o letniej odsłonie ciała, najwyższy czas poznać wszystkie strony cellulitu, czyli odpowiedzieć na pytania: skąd się wziął, jakiego jest rodzaju i w jaki sposób skutecznie się go pozbyć? A cellulit niejedno ma „imię”…

Cellulit, zwany przez lekarzy także lipodystrofią, może wystąpić u każdego, bez względu na płeć i wiek wagę ciała. Częściej borykają się z nim jednak kobiety, ale to wynika z fizjologii i genetyki budowy kobiecego ciała – panie mają po prostu więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni, a skoro cellulit to jej zwyrodnienie, dlatego właśnie nawet 9 na 10 z nich uskarża się na skórkę pomarańczową.

cellulit

Jak powstaje cellulit?

Cellulit najczęściej pojawia się tam, gdzie mamy najwięcej tkanki tłuszczowej, czyli tam, gdzie – z fizjologicznego punktu widzenia – jest ona umiejscowiona. Mowa więc o pośladkach, udach, brzuchu, biodrach, ale także ramionach i plecach. Skóra zaczyna przypominać pomarańczową skórkę, gdy prawidłowe komórki tłuszczowe – mające ok. 1-2 mm – zaczynają się rozrastać tak, że potrafią zwiększyć swoją pojemność nawet 10-krotnie. Gdy dodamy do tego toksyny i nieodprowadzone produkty przemiany materii powstaną tzw. złogi,  widoczne na skórze w postaci nierówności, wgłębień i wypukłości. Ich wielkość i ewentualna bolesność w dotyku zależą od stopnia zaawansowania problemu, ponieważ wyróżniamy kilka stopni i rodzajów cellulitu.

Stopnie i rodzaje cellulitu

Wyróżniamy 3 główne typy cellulitu oraz 4 stopnie. Nim rozpoczniemy z nim walkę, należy więc sklasyfikować „wroga”, by wiedzieć, jakimi metodami i środkami pozbędziemy się go najszybciej, najskuteczniej i, a może przede wszystkim, bezpiecznie.

Stopnie cellulitu:

 • stopień 1 – zmiany są słabo widoczne (w pozycji leżącej w ogóle), niewielkie złogi ujawniają się dopiero po ściśnięciu skóry dłonią.
 • stopień 2 – skóra jest jeszcze dosyć gładka, ale tkanka może być już lekko twarda, po ściśnięciu skóry pojawiają się na niej grudki.
 • stopień 3 pofałdowanie, grudki i nierówności są widoczne zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej nawet bez uciskania. Podczas ściskania może pojawić się bolesność.
 • stopień 4 – skóra jest pełna nierówności i pofałdowana w każdej pozycji. Duże grudki są widoczne gołym okiem, pojawia się ból nawet przy delikatnym uciskaniu.

Typy cellulitu:

 • cellulit twardy, inaczej wodny – można go zobaczyć jedynie podczas ściskania skóry (jest typowy dla nastolatek oraz osób uprawiających sport).
 • cellulit miękki – powoduje go małe napięcie mięśni i wiotkość skóry, jest widoczny w pozycji stojącej, jak i siedzącej bez specjalnego ściskania skóry (pojawia się u osób mało aktywnych fizycznie).
 • cellulit obrzękowy – ten wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ towarzyszą mu objawy takie jak bóle nóg i opuchlizna, które utrudniają normalne funkcjonowanie, a skóra staje się blada, cienka i może nawet pękać.

Mechanizm powstawania cellulitu

Zmiany zwane cellulitem pojawiają się, gdy zachwiana zostaje równowaga między magazynowaniem a uwalnianiem tłuszczów na poziomie adypocytów, czyli komórek tłuszczowych. To właśnie one „zbierają” trójglicerydy, glukozę, kwasy tłuszczowe oraz produkty przemiany materii krążące w krwi. Gdy, mówiąc wprost, mają tego tłuszczu zbyt wiele, rosną i zaczynają się mnożyć, by tę zawartość gdzieś pomieścić. Kiedy zaś zwiększają swoją objętość, zaczynają uciskać okoliczne tkanki i włókna, przez co skóra ulega deformacji i pojawiają się nie na niej nierówności.

Możemy wyróżnić kilka głównych przyczyn pojawienia się oraz rozwoju cellulitu. Te główne to:

 • czynniki hormonalne – zwłaszcza zmiany poziomu estrogenów,
 • wiek, a dokładnie zmiany, jakie zachodzą w organizmie w takich momentach życia, jak dojrzewanie, ciąża, przekwitanie (wahania hormonalne),
 • uwarunkowania genetyczne – cellulit może być dziedziczny,
 • nieodpowiednio zbilansowana dieta, bogata w węglowodany, tłuszcze, sól etc.
 • styl życia oparty na siedzeniu, noszenie zbyt obcisłych ubrań i wysokich obcasow, zbyt częste kąpiele w za gorącej wodzie, opalanie się w solarium, a także zbyt krótki sen oraz spożywanie alkoholu i palenie papierosów,
 • choroby ogólnoustrojowe m. in. cukrzyca, otyłość, choroby nerek, kłopoty z układem krążenia, problemy ginekologiczno-endokrynologiczne,
 • zażywane leki, na czele z antykoncepcją, środkami antyhistaminowymi (na alergię) oraz przeciwtarczycowymi,
 • stan psychiczny, jak stres, napady lękowe, depresja.

Jak się pozbyć cellulitu?

Cellulit 1 i 2 stopnia stosunkowo łatwo i szybko można usunąć z pomocą odpowiednio zbilansowanej diety, aktywności fizycznej i antycellulitowych kosmetyków. Wymaga to jednak, zwłaszcza w przypadku 2 stopnia, naprawdę dużej systematyczności. Natomiast przy stopniu 3 i 4 warto dodać do tych działań profesjonalne zabiegi. Jakie?

dermaheal llMezoterapia igłowa

Skutecznym sposobem na szybkie pozbycie się cellulitu jest także mezoterapia biomimetyczna (igłowa) Dermaheal LL. To kompleksowa kuracja, która łączy w sobie możliwości redukcji tkanki tłuszczowej wraz z regeneracją i zwiększeniem elastyczności skóry. Dzięki zawartości czynników wzrostu i białek biomimetycznych, a także L-karnityny wspomaga rozpad komórek tłuszczowych, likwiduje cellulit. Działa detoksykująco i wygładzająco. Napina skórę, czyniąc ją bardziej jędrną i sprężystą. Zabieg z użyciem Dermaheal LL trwa do kilkunastu minut i jest praktycznie bezbolesny. Polega na wykonaniu serii mikronakłuć – tak dostarczane są do cellulitu składniki aktywne. Zalecane jest przeprowadzenie min. 4-5 zabiegów w odstępach dwutygodniowych, a następnie kilka zabiegów przypominających, ale to lekarz indywidualnie dobiera program terapii.

Karboksyterapia na cellulit

venusianZalety karboksyterapii są nie do przecenienia! Jest bezpieczna, mało inwazyjna, nie wymaga okresu rekonwalescencji i można ją łączyć dowolnie z innymi zabiegami medycyny estetycznej. I pomaga w walce z cellulitem i lokalnie nagromadzoną tkanką tłuszczową! Dla uzyskania optymalnych efektów kuracji karboksyterapię Venusian CO2 można łączyć z zabiegami mezoterapii igłowej Dermaheal. Ale uwaga: skuteczność i bezpieczeństwo tego zabiegu zależy w dużej mierze od urządzenia. Certyfikowane, zaawansowane technologicznie urządzenie do karboksyterapii włoskiej marki MBE Medical Division umożliwia przeprowadzanie bezpiecznych, wysoce skutecznych oraz bezbolesnych zabiegów polegających na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu kontrolowanych dawek dwutlenku węgla.

Pielęgnacja w domu

obessia kremJest uzupełnieniem zabiegów, jakim poddajemy się w gabinecie, dlatego należy wyjątkowo uważnie wybierać preparaty. Kremem wspomagającym działanie wyszczuplające i wygładzające terapii gabinetowych jest Obessia. Produkt należy aplikować 1-2 razy dziennie w miejscach objętych cellulitem (biodra, pośladki, uda, brzuch, ramiona), delikatnie wmasowując go okrężnymi ruchami do momentu wchłonięcia.

 • To unikalne połączenie peptydów biomimetycznych, eskuliny i L- karnityny, które pomaga rozpuszczać i eliminować tkankę tłuszczową, działa detoksykująco oraz poprawia jędrność skóry.
 • Nanokapsulacja aktywnych składników gwarantuje łatwe i szybkie przenikanie w głąb skóry.
 • Widocznie wygładza nierówności oraz natychmiastowo nawilża skórę, pozostawiając ją jedwabiście gładką i bardziej napiętą.
 • Przedłuża i optymalizuje efekty zabiegów antycellulitowych.
 • Nie zawiera kofeiny powodującej powstawanie pajączków.
 • Jest niezwykle wydajny, idealny do masażu i drenażu limfatycznego.

Więcej informacji na:
www.antiaging.com.pl
AntiAging-Institute-logo