PODZIEL SIĘ
blizna przy oku

Blizny, zwłaszcza te duże i widoczne lub potrądzikowe, są trudnym problemem estetycznym, który wpływa na ogólne samopoczucie i pewność siebie. Szczególnie z ich powodu cierpią kobiety. Na szczęście nie musi tak być. Dziś istnieją bowiem skuteczne metody pozbycia się lub przynajmniej zmniejszenia widoczności blizn. 

Blizny powypadkowe

To one są zwykle najbardziej szpecące – pojawiają się w „niekontrolowanych” miejscach, często są duże i mają nieregularny kształt. Poza tym mamy tutaj do czynienia nie tylko z fizycznością, ale też tzw. bliznami psychicznymi. Każde spojrzenie na pręgę przypomina o przebytej traumie, a trudne wspomnienia, nawet odległe, rzutują na obecne życie poszkodowanej osoby. Poza tym blizny, które trudno ukryć przed wzrokiem obcych, są powodem wielu kompleksów i zahamowań, w skrajnych przypadkach prowadząc do unikania kontaktów z ludźmi – zarówno w kontaktach towarzyskich, jak i służbowych. Dlatego w takich wypadkach warto połączyć psychoterapię – mającą pomóc uporać się z bliznami psychicznymi – z zabiegami mającymi na celu zmniejszenie widoczności śladów na ciele. To bardzo ważne!

Blizny potrądzikowe

Są trudne do zaakceptowania zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zwykle mają postać ciemnych lub czerwonych przebarwień oraz nierówności powstałych wskutek stanów zapalnych. Pokrywają zwykle większą część twarzy, a ze względu na zanikowy charakter trudno zamaskować je makijażem. Mogą też występować na plecach bądź dekolcie. Ich powstaniu sprzyja nieprawidłowe leczenie i nieodpowiednia pielęgnacja skóry w trakcie trwania choroby. Na szczęście nawet starych blizn potrądzikowych można się dziś skutecznie pozbyć. Najskuteczniejsza jest laseroterapia, ewentualnie w połączeniu z podcinaniem blizn. I warto jak najszybciej poddać się terapii, ponieważ rozległe blizny potrądzikowe wpływają znacząco na stan psychiczny, powodując obniżenie nastroju, niechęć do wychodzenia z domu, brak pewności siebie i ogromne kompleksy.

Warto też zwrócić uwagę na to, że odpowiednio leczona skóra trądzikowa i terapia prowadzona pod okiem dermatologa zmniejsza ryzyko pojawienia się blizn po trądziku, a nawet jeśli do tego dojdzie, lekarz od razu włącza odpowiednie leczenie. Pamiętaj o tym, jeśli sama masz taki problem lub boryka się z nim twoje nastoletnie dziecko. Trądzik, nieleczony, pewnie kiedyś ustąpi, ale na pewno będzie trwał dłużej, poza tym zostawi na skórze szpecące blizny. A w duszy – ranę, którą trudno będzie zabliźnić.

W podobny sposób jak blizny po trądziku leczy się blizny po ospie.

Keloidy

To szczególny rodzaj blizny, będącej wynikiem pa­tologicznego gojenia się skóry, która charakteryzuje się niekontrolowanym rozrostem tkanek poza granice rany (tym różni się od blizny przerostowej, która jest tkanką blizno­watą rozrastającą się tylko w obrębie uszkodzonej skóry). Keloidy mogą się pojawić nawet po niewielkim urazie powodującym przerwanie ciągłości tkanki – uważa się, że skłonność do nich jest uwarunkowana genetycznie. Najczęściej bliznowce pojawiają się w takich obszarach ciała, jak: uszy, dolna połowa twarzy, szyja, dekolt, okolica mostka, górna część klatki piersiowej, kark, bar­ki, ramiona, przedramiona oraz górna część pleców. Zdarza się, że bliznowce rozrastają się nawet po bardzo długim czasie od urazu. Niestety, ze względu na rozmiar i kształt są zwykle widoczne i trudne do zaakceptowania przez pacjentów. Niestety, wycięcie chirurgiczne najczęściej powoduje dalszy rozrost blizny. Dlatego najczęściej stosuje się w tym wypadku krioterapię, nowością w gabinetach jest też tzw. powierzchowna radioterapia.

Keloidżel na bliznyPielęgnacja blizn jest ważna!

Pamiętaj, że wygląd blizny w przyszłości w dużej mierze zależy od tego, jak ją pielęgnujesz w pierwszych dniach i tygodniach po powstaniu urazu. Stosowanie żeli silikonowych przyspiesza i usprawnia proces gojenia, zmniejszając ryzyko powstania nieprawidłowości. Jak działa żel silikonowy? Tworzy on na skórze niewidzialną warstwę okluzyjną hamującą odparowywanie wilgoci, a tym samym zapobiega wysuszeniu skóry. Warstwa ta przepuszcza jednak tlen, dzięki czemu stworzone są optymalne warunki do gojenia się rany. Skóra w miejscu gojenia staje się elastyczna i miękka, co sprzyja jej szybszemu i prawidłowemu „zabliźnianiu”. Formułę Żelu silikonowego na Blizny wzbogacono też o składniki wspomagające regenerację i przebudowę skóry, takie jak izokwercetyna, mącznica lekarska oraz alantoina.

Jeśli blizna znajduje się w widocznym miejscu, warto też sięgnąć po innowacyjny Żel Blizny DUO. Jest to żel silikonowy z pigmentami, który nie tylko przyspiesza leczenie blizn, ale też zmniejsza ich widoczność od pierwszej aplikacji!

Czytaj więcej o preparatach Blizny >

 

 

PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od 20 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.