WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów to przypadłość, z którą boryka się duża część społeczeństwa. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn niezależnie od wieku czy struktury i długości pasm. U panów głównym rodzajem jest łysienie androgenowe. Choć nie powoduje poważnych problemów zdrowotnych, to jednak może wiązać się z dyskomfortem, obniżeniem samooceny i samopoczucia, a nawet silnym stresem. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować tego objawu, gdyż może prowadzić do nasilenia się dolegliwości, a nawet łysienia. W celu dobrania odpowiedniej metody zwalczającej wypadanie włosów warto skorzystać z profesjonalnej porady specjalisty dermatologa. Przeprowadzi odpowiednie badania, aby pomóc w znalezieniu przyczyny dolegliwości i postawieniu diagnozy, co ułatwi dobranie metody leczenia, która przyniesie skuteczny i długotrwały efekt. Czasami może również zalecić stosowanie leków doustnych czy miejscowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o problemie z wypadaniem włosów i sposobach mu zapobiegania, zachęcamy do zapoznania się z artykułami na naszej stronie internetowej.

Więcej

Osocze sposobem na gęste włosy!

Mezoterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod hamujących wypadanie włosów i stymulujących ich odrastanie. Bardzo dobre rezultaty przynosi ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym, bogatym […]

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28.04.2015 w Klinice Dr Parda w Zalesiu Górnym.

Gęste włosy dzięki PHP

Wypadanie włosów nie musi być przeszkodą w posiadaniu bujnej czupryny ! Włoska rewolucyjna procedura niechirurgicznej implantacji włosów PHP jest już […]

1 2

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Wygląd włosów zależy zarówno od uwarunkowania genetycznego czy stanu zdrowia, jak i stylu życia. Mimo że wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym, to jednak utrata dużej ilości w ciągu dnia to z pewnością niepokojący objaw. Przyczyna wypadania włosów mogą być różne. Do jednej z najczęstszych zalicza się nieprawidłowe odżywianie prowadzące do niedoborów ważnych mikro- i makroelementów, takich jak cynk czy żelazo, a także niezbędnego do prawidłowej budowy włosów białka. Niekorzystnie wpływają również radykalne diety powodujące szybką utratę dużej masy ciała. Nadmierne wypadanie włosów są często spowodowane również różnego rodzaju schorzeniami i zaburzeniami, szczególnie na tle hormonalnym i psychicznym, w tym anoreksji i bulimii, a także genetycznym, takie jak łysienie androgenowe u mężczyzn. Może być też objawem stresu lub chorób skóry, takich jak grzybica czy łysienie plackowate. Na tego typu symptomy często skarżą się kobiety po porodzie, co ma związek ze spadkiem poziomu estrogenów, oraz osoby stosujące różnego rodzaju leki, zwłaszcza środki antykoncepcyjne, przeciwzakrzepowe lub chemioterapię. Poza czynnikami wewnętrznymi wypadanie włosów często spowodowane jest czynnikami zewnętrznymi. Zalicza się do nich przede wszystkim nieodpowiednia pielęgnacja i obchodzenie się z włosami. Szczególnie negatywnie może wpływać częste noszenie zbyt mocno spiętych włosów w koński ogon czy używanie gumek i spinek, które powodują naciąganie włókien i podrażnienie mieszków włosowych, a także różnego rodzaju zabiegi, takie jak farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków do stylizacji, a także tapirowanie, suszenie i układanie termalne. Pogorszenie kondycji włosów następuje również w przypadku palenia papierosów, gdyż szkodliwy dym niszczy ich strukturę oraz sprawia, że stają się matowe i osłabione. Nie bez znaczenia są warunki atmosferyczne. Włosy są szczególnie narażone na nadmierne wypadanie latem, gdyż mają do czynienia ze szkodliwym działaniem promieniowania UV i kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie. Co więcej wiele osób zapomina o odpowiedniej pielęgnacji o tej porze roku i stosowaniu ochronnych filtrów lub noszenia nakrycia głowy. Jesienią wypadanie włosów może być zmieniającymi się temperaturami oraz innymi niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, dlatego warto wzmacniać je szamponami ziołowymi i spinać, aby uniknąć szarpania. Zimą istotne jest z kolei, aby nie obciążać nadmiernie włosów i uzupełnić ewentualne niedobory witaminy A.

Pielęgnacja włosów przy nadmiernym wypadaniu

W przypadku borykania się z problemem wypadania włosów niezwykle istotna jest zmiana stylu życia i odpowiednia pielęgnacja. W tym celu należy zacząć od wyeliminowania jak największej liczby czynników będących przyczyną tego objawu, co z pewnością korzystnie wpłynie na kondycję pasm. Dobrym rozwiązaniem może być wprowadzenie zbilansowanej diety bogatą w witaminy A, C i E oraz z grupy B czy składników odżywczych, takich jak aminokwasy siarkowe, kwasy tłuszczowe omega-3, cynk i miedź. Warto włączyć do codziennego jadłospisu dużą ilość warzyw, ryby, siemię lniane, pestki słonecznika, a także herbatę z pokrzywy i drożdże. Świetnym uzupełnieniem codziennej diety są różnego rodzaju suplementy diety wspomagające odbudowę cebulek i struktury włosów. Poza pielęgnacją od środka duże znaczenie ma również odżywianie od zewnątrz. Należy pamiętać jednak, że odwrotny efekt do oczekiwanego może przynieść nadmiar witaminy A, dlatego najlepiej przed doborem suplementów wykonać badania wykazujące stężenie składników w organizmie. Poza dbaniem o włosy od wewnątrz duże znaczenie ma również odżywianie od zewnątrz. W codziennej pielęgnacji warto postawić na delikatne szampony niezawierające drażniących detergentów, takich jak SLS czy SLES, konserwantów oraz alkoholu, gdyż mogą wysuszać skórę. Doskonale sprawdzą się preparaty zawierające składniki, takie jak rzepa, pokrzywa, skrzyp polny, chmiel, wyciąg z arniki czy korzeń tataraku stosowany w leczeniu łysienia. Duże znaczenie ma utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, które zmniejsza się pod wpływem wysokich temperatur. Z tego względu do mycia głowy należy używać letniej wody i najlepiej pozostawić je do wyschnięcia bez pomocy suszarki. Przy osuszeniu ręcznikiem nie zaleca się tarcia oraz wiązania ciasnego turbanu. Na nadmierne wypadanie włosów idealnie nadadzą się specjalistyczne preparaty - odżywki, maski, balsamy, olejki czy wcierki. Najlepiej wybierać te, oparte na naturalnych składnikach odżywczych, nawilżających i wzmacniających.

Profesjonalne zabiegi na wypadanie włosów

Nie zawsze stosowanie kosmetyków dostępnych w drogeriach i aptekach jest wystarczające, aby pozbyć się problemu wypadania włosów. Zwykle tego typu preparaty nie zawierają wystarczającej dawki substancji aktywnych lub mają problem z dotarciem w odpowiednie warstwy włosa i skóry głowy. W takiej sytuacji doskonałym pomysłem mogą być profesjonalne zabiegi na wypadanie włosów. Obecnie dostępne są rozmaite metody, co pozwoli dobrać odpowiednie rozwiązanie w zależności od rodzaju włosów i indywidualnych potrzeb. Jedną z najpopularniejszych, a przy tym najskuteczniejszych kuracji medycyny estetycznej jest mezoterapia skóry głowy. Polega na wstrzyknięciu pod mieszki włosowe, szczególnie w miejscach z największym przerzedzeniem, specjalnego koktajlu składników odżywczych, które hamują wypadanie i stymulują wzrost włosów. Dzięki temu włosy odrastają mocniejsze i gęściejsze, a skóra zostaje intensywnie nawilżona i odżywiona. Efekt może być widoczny już po 2 zabiegach. Przy nadmiernym wypadaniu włosów świetnie sprawdzi się karboksyterapia, w której wykorzystuje się dwutlenek węgla przyspieszający przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych, co stymuluje do produkcji kolagenu. W przypadku zaawansowanego łysienia jedyną skuteczną metodą odzyskania włosów jest ich przeszczep. Nowoczesne przeszczepy metodą FUE przeprowadzaną manualnie lub za pomocą zmotoryzowanych narzędzi robota polegają na pobraniu i przeczepieniu pojedynczych mieszków włosów bez konieczności użycia skalpela, dzięki czemu blizny są praktycznie niewidoczne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki