WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Choroby skóry

Choroby skóry to powszechne dolegliwości, które mogą dotknąć każdego, niezależnie od płci czy wieku. Dotyczą nie tylko samej skóry, ale również często włosów i paznokci. Niektóre z nich nie są zbyt dokuczliwe, jednak bardzo często powodują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból, świąd czy nieestetyczne zmiany skórne. W przypadku zauważenia niepokojących symptomów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i podjąć terapię, gdyż nieleczone mogą przekształcić się w dużo poważniejsze choroby. Kluczową kwestią przy zwalczaniu schorzeń dermatologicznych jest regularne stosowanie odpowiednio dobranych, specjalistycznych kosmetyków z substancjami leczniczymi. Warto dodatkowo uzupełnić codzienną pielęgnację decydując się na zabiegi dermatologiczne na choroby skóry. Śledź naszą stronę internetową, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczących chorób skóry!

Więcej
znamiona na skórze

10 mitów o czerniaku

Oto 10 mitów na temat czerniaka – ufanie im jest jednym z powodów późnego rozpoznawania tego nowotworu i wysokiej umieralności na niego w Polsce. A przecież, odpowiednie wcześnie rozpoznany, jest w 100% wyleczalny. 

1 2 3 4

Jakie są najczęstsze choroby dermatologiczne?

Choć choroby dermatologiczne mogą powodować różne czynniki, to jednak wiele z nich może objawiać się w podobny sposób – powodując zmiany skórne, takie jak plamki, grudki, guzki, pęcherzyki, zaczerwienienia, rumień czy krosty, które są trudne do zaakceptowania przez pacjentów. Co więcej może im towarzyszyć swędzenie lub pieczenie skóry i bolesność. Do najpopularniejszej grupy schorzeń dermatologicznych zaliczają się choroby alergiczne skóry. Jedną z nich jest pokrzywka objawiająca się bąblem pokrzywkowym, któremu towarzyszy zwykle obrzęk, zaczerwienienie i świąd. Może mieć charakter ostry lub przewlekły. W przypadku bezpośredniego kontaktu z alergenem może wystąpić kontaktowe zapalenie skóry nazywane również wypryskiem kontaktowym. Występują wtedy powierzchniowe zmiany skórne w postaci wysiękowej grudki i pęcherzyka powodujących świąd. Wyjątkowo częstą chorobą dermatologiczną jest atopowe zapalenie skóry, która zazwyczaj rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym. Charakteryzuje się silnym świądem skóry nasilającym się wieczorem i nocą, a także specyficznym wyglądem i umiejscowieniem zmian. Choć nie ma możliwości całkowitego leczenia schorzenia, to jednak odpowiednia pielęgnacja i stosowanie się do zaleceń może znacznie poprawić jakość życia i złagodzić objawy. Łuszczyca to bardzo wstydliwa choroba, którą choć nie można się zarazić poprzez dotyk, to jednak utrudnia kontakty towarzyskie i zmniejsza samoocenę. Może pojawić się w każdym momencie życia, a przy tym ma charakter przewlekły i nawrotowy. Objawami są charakterystyczne wykwity skórne, które w początkowym stadium zwykle pojawiają się w na powierzchniach wyprostowanych, takich jak łokcie, kolana czy pośladki, a w późniejszym czasie uwidaczniają się również na skórze głowy, twarzy, stopach i dłoniach. Dotychczas nadal nie wynaleziono skutecznej metody eliminującej w pełni łuszczycę i jej nawrotom. Leczenie opiera się głównie na łagodzeniu objawów lub stosowaniu antybiotykoterapii przy cięższych postaciach. Liszaj płaski to choroba, której przyczyny nie są do końca znane, jednak z dużym prawdopodobieństwem ma podłoże immunologiczne. Powoduje tworzenie się płaskich grudek przybierających barwę od różowej aż po sino-czerwoną z połyskującą powierzchnią i towarzyszącym swędzeniem. Leczenie tego schorzenia jest długotrwałe i opiera się na zwalczaniu objawów. Trądzik to wyjątkowo powszechna choroba skóry charakteryzująca się pojawianiem się zaskórników, grudek, krost, guzków i torbieli ropnych z towarzyszącą łojotokiem. W celu zwalczania tego schorzenia zalecana jest odpowiednia pielęgnacja wraz z farmakoterapią, które można wspomóc poprzez zabiegi na choroby skóry.

Codzienna pielęgnacja przy chorobach skóry

W przypadku schorzeń dermatologicznych kluczową kwestią jest odpowiednia pielęgnacja skóry. W tym celu warto przeprowadzić profesjonalne badania i skorzystać z fachowej porady dermatologa, który pomoże w skutecznym leczeniu objawów. Atopowe zapalenie skóry najczęściej objawia się suchą i szorstką powierzchnią, zaczerwienieniem oraz skłonnością do wyprysków i podrażnień z towarzyszącym swędzeniem. W takim przypadku niewskazane są długie kąpiele, szczególnie w gorącej wodzie, gdyż może to powodować nadmierne przesuszenie. Warto zwrócić szczególną uwagę na stosowane kosmetyki, aby nie zawierały sztucznych substancji zapachowych, wazeliny, olejów mineralnych, alkoholu czy silnych detergentów, takich jak SLS i SLES. Doskonale sprawdzą się preparaty działające nawilżająco i natłuszczająco, szczególnie dermokosmetyki przeznaczone do skóry problematycznej. Po kąpieli nie należy przecierać skóry ręcznikiem - lepiej osuszyć ją delikatnie, przykładając go do ciała. Cera trądzikowa wymaga stosowania lekkich, antybakteryjnych kosmetyków pielęgnacyjnych o działaniu oczyszczającym twarz, złuszczającym martwy naskórek, nawilżającym i łagodzącym stany zapalne. Nie powinny zawierać alkoholu, gdyż powoduje przesuszenie naskórka, podrażnienia i zmiany skórnych, które inicjują skórę do zwiększonego wydzielania sebum. Codziennie rano i wieczorem skóra twarzy powinna być dokładnie oczyszczania delikatnymi żelami, piankami lub płynami micelarnymi. Przynajmniej raz w tygodniu warto wykonać peeling, który odblokowuje ujścia gruczołów łojowych i złuszczy naskórek bez podrażnień. Przed nałożeniem kremu, koniecznie powinno się użyć normalizującego tonika przywracającego naturalny odczyn pH. Na koniec należy użyć specjalnego kremu do cery trądzikowej zapewniającego odpowiednią gospodarkę wodno-tłuszczową w skórze. Z kolei przy leczeniu łuszczycy konieczne jest stosowanie specjalistycznych maści, kremów i płynów zmiękczających skórę. W codziennej pielęgnacji należy skupić się na nawilżaniu przesuszonej skóry, złuszczaniu zrogowaciałego naskórka oraz wzmocnieniu bariery lipidowej.

Przykłady zabiegów dermatologicznych na choroby skóry

W przypadku wystąpienia różnego rodzaju schorzeń dermatologicznych doskonałym rozwiązaniem mogą być profesjonalne zabiegi na choroby skóry. W tym celu warto skonsultować się ze specjalistą dermatologiem, aby zbadał stan cery i dopasował odpowiednie rozwiązanie w zależności od indywidualnych potrzeb. Bardzo często konieczne też jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego. W przypadku atopowego zapalenia skóry pielęgnacja powinna być nastawiona na dogłębne nawilżanie. Jednym z najpopularniejszych zabiegów dermatologicznych jest mezoterapia. Polega na dostarczeniu metodą iniekcyjną do głębokich warstw skóry kwasu hialuronowego bądź koktajlu witaminowego z cennymi mikroelementami i substancjami dobranymi do potrzeb klienta. W przypadku skór wrażliwych, atopowych i alergicznych polecane są też zabiegi z osoczem bogatopłytkowym. Istnieje także tzw. mezoterapia bezigłowa wykonywana za pomocą specjalistycznego urządzenia wytwarzającego impulsy elektryczne, która nie wymaga naruszania osłabionego chorobą naskórka. Do jednego z najczęściej stosowanych zabiegów na choroby skóry zalicza się peeling chemiczny z użyciem kwasów. Doskonale sprawdzi się u osób borykających się z trądzikiem. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość dostosowania odpowiednich składników i ich stężenia w zależności od typu skóry i indywidualnych potrzeb. Peelingi chemiczne dogłębnie oczyszczają i usuwają martwy naskórek niwelując zmiany ropne, krosty i zaskórniki. Co więcej, regulują pracę gruczołach łojowych i pobudzają skórę do szybkiej regeneracji. Ciekawą alternatywą jest peeling kawitacyjny bazujący na ultradźwiękach. Skutecznie usuwa nadmiar sebum, detoksykuje oraz niszczy bakterie odpowiedzialne za rozwój zaskórników i stanów zapalnych. Popularnym zabiegiem kosmetycznym na oczyszczenie skóry jest mikrodermabrazja. Polega na mechanicznym usuwania naskórka i zanieczyszczeń z wykorzystaniem specjalnego urządzenia z materiałem ściernym. Idealnie nadaje się również w celu niwelowania blizn i przebarwień potrądzikowych. W leczeniu trądzika o średnim nasileniu pomocne mogą być także terapie laserowe. Jeśli interesuje Cię tematyka chorób skóry zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej!

Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki