WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

luszczyca glowa

Łuszczyca skóry głowy – przyczyny i leczenie

Łuszczyca to jeden z najczęstszych i niestety najbardziej nieestetycznych problemów natury dermatologicznej. Może dotyczyć nieodkrywanej skóry ciała, jak i stale widocznej owłosionej skóry głowy. Jakie są objawy łuszczycy skóry głowy? Jak wygląda leczenie i czy istnieją domowe sposoby na walkę z tą odmianą łuszczycy?

Skóra, na której powstają łuszczycowe wykwity, wymaga specjalnej pielęgnacji. Największe kłopoty sprawia bez wątpienia owłosiona skóra głowy, ponieważ wszelkiego rodzaju maści, kremy i inne preparaty mające na celu zmniejszenie zmian wpływają negatywnie na stan włosów, a co za tym idzie na nasz wygląd. Jak więc skutecznie, bezpiecznie i szybko zwalczyć łuszczycę skóry głowy?

Łuszczyca skóry głowy – przyczyny

Współczesna medycyna uważa, że łuszczyca ma podłoże autoimmunologiczne – innymi słowy organizm zaczyna atakować własne tkanki, w tym przypadku owłosioną skórę głowy, jak wroga. Efekt? Stan zapalny i zaburzona równowaga między procesami odnowy i złuszczania naskórka. O co w tym chodzi? Po prostu w trakcie przebiegu łuszczycy keranocyty, czyli komórki skóry właściwej, mnożą się o wiele za za szybko, przez co nie zdążają się złuszczać a wręcz przeciwnie – zaczynają nawarstwiać. Łuszczyca skóry głowy charakteryzuje się częstymi nawrotami i niestety zaostrzeniami. Ponieważ dosyć często występuje u kilku członków tej samej rodziny zakłada się, że może mieć po części podłoże genetyczne (statystycznie dziecko obydwojga rodziców chorych na łuszczycę ma 70% szans, że również dotknie go ta choroba). Co za tym idzie, generalnie łuszczycą nie można się zarazić, w związku z tym nawet używanie tej samej pościeli, ręczników czy sztućców wraz z osobą chorą nie powinno doprowadzić do przeniesienia choroby. Łuszczyca najczęściej diagnozowana jest u dzieci i ludzi młodych, między 10. a 40. rokiem życia, a za ujawnienie zmian mogą stać: stres, wahania hormonalne, infekcje oraz urazy. Warto tu zaznaczyć, że łuszczycę skóry głowy mogą wywołać także leki, takie jak preparaty stosowane w leczeniu malarii oraz zaburzeń natury psychicznej, niesteroidowe leki przeciwzapalne (w tym także dostępne bez recepty środki przeciwbólowe) oraz leki zawierające salicylany i beta blokery. Dzieje się tak, ponieważ wpływają one na układ autoimmunologiczny i mogą zapoczątkować stan zapalny. Niestety rzadko zdarza się, że łuszczyca skóry głowy to osobna, ograniczona postać choroby – z reguły to pierwszy objaw choroby ogólnej, która z czasem zajmie także inne partie ciała (nogi, ręce, klatkę piersiową).

Objawy choroby

Łuszczyca daje typowe objawy. W przypadku łuszczycy skóry głowy dostrzegamy czerwone zmiany, tzw. blaszki łuszczycowe. Są one dobrze odgraniczone od zdrowej skóry, lekko wypukłe, a pokrywająca je łuska jest biała, żółtawa lub perłowa. Gdy zostanie zdrapana, zmiana zacznie krwawić. Z czasem podobne zmiany mogą pojawić się w okolicach łokci, kolan, czasem na plecach a nawet błonach śluzowych. Zmiany na owłosionej skórze głowy mogą być pojedyncze i ograniczone, ale także mogą zająć dużą powierzchnię i przekroczyć granicę włosów, przez to być widoczne na karku, policzkach, czole czy przy uszach. Przez to włosy pokryte są łuskami i wyglądają jak ciężki przypadek łupieżu. Niestety zmianom towarzyszyć może wypadanie włosów, uporczywe swędzenie, a nawet silny ból.

Łuszczyca skóry głowy – jak ją leczyć?

Leki na łuszczycę to przede wszystkim preparaty do stosowania miejscowego, których celem jest usunięcie nawarstwionych elementów naskórka. Skuteczną metodą pozbycia się łusek z owłosionej skóry głowy jest zaaplikowanie na nią oliwki wraz z kwasem salicylowym. Mieszankę nakładamy na zmianę, następnie owijamy głowę ciepłym ręcznikiem i folią. Taki kompres warto zostawić nawet na całą noc, bo preparat ma na celu nawilżenie naskórka na tyle, aby możliwe stało się usunięcie martwych elementów bez powodowania ran.

Gdy osiągniemy taki stan, przychodzi kolejna leki o działaniu przeciwzapalnym oraz hamującym nadmierne tempo podziałów komórkowych. W terapii leczenia łuszczycy głowy stosuje się m. in. kortykosteroidy, preparaty witaminy D i cygnolinę. Lekarz może wziąć także pod uwagę zastosowanie fotochemioterapii, a wyjątkowo ciężkich przypadkach zatrzymać pacjenta w szpitalu i zastosować doustne retinoidy (pochodne witaminy A), leki immunosupresyjne a także hydroksymocznik. Terapia zwykle trwa co najmniej 2 miesiące, a często dużo dłużej.

Łuszczyca – codzienna pielęgnacja

Aby nie dopuścić do zaostrzeń łuszczycy i zniwelować ryzyko nawrotu choroby, niezbędna jest prawidłowa higiena skóry i odpowiednia profilaktyka. Przede wszystkim nie wolno drapać skóry, gdyż doprowadzi to do zaognienia zmian, a być może także do otwartych, trudnogojących się ran. Wraz z postępami w leczeniu świąd będzie ustępował. Ponadto należy stosować do mycia głowy specjalne szampony, dostępne w aptece (czasami na receptę), które skutecznie, ale delikatnie myją, a zawarte w nich substancje nie podrażniają zmienionych chorobowo miejsc. Bardzo skuteczne są preparaty zawierające sole siarczkowe, bogate w siarkę dwuwartościową, jon wodorosiarczkowy i siarkę koloidalną. Ważne, aby podczas mycia nie drapać skóry głowy paznokciami, a masować opuszkami palców. Włosy suszymy zaś trzymając suszarkę w odległości co najmniej 30 cm od głowy. Kobiety powinny także unikać lokówek, chustek, gumek do włosów oraz zrezygnować z koloryzacji. Włosy najlepiej czesać za pomocą szczotki z naturalnego włosia. O perfekcyjnym wypełnianiu zaleceń lekarza, w tym stosowaniu w silnych leków, chyba nie musimy przypominać, prawda?

To wszystko jest tak ważne także z jeszcze jednej przyczyny. Może się bowiem okazać, że objawy łuszczycy ustąpią, ale… wraz z włosami. Łuszczyca skóry głowy może bowiem doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów, a nawet nieodwracalnego łysienia. I nie jest to nawet naturalny objaw choroby, a właśnie skutek przewlekłego stanu zapalnego, do którego doprowadza sam pacjent, gdy prawidłowo nie dba o skórę głowy.

Dodaj komentarz

Krzysztof |

:)

Agnieszka |

Nakładałam ich dermokosmetyki na inne miejsca i rzeczywiście, są skuteczne.

Podobne tematy

wypadanie wlosow

Nadmierne wypadanie włosów

Gęste i mocne włosy to marzenie każdej z nas. Niestety coraz częściej dotyka nas różnego rodzaju łysienie. Co jest przyczyną […]

Napis CO2 na niebie

5 sposobów na kobiece łysienie

Dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej i właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki