WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

długie włosy

Włosy a poczucie atrakcyjności

Klinika logoCzym są dla nas włosy? Jak na poczucie własnej wartości wpływają problemy z ich wyglądem? Czy stres naprawdę może nasilić ich wypadanie? Czy psychoterapia może być pomocna w leczeniu tego problemu? Zapytaliśmy eksperta, lekarza medycyny estetycznej i specjalistę psychiatrii, dr Barbarę Pardę-Głomską. 

Dr Barbara PardaNasz ekspert: dr Barbara Parda-Głomska, psychiatra, absolwentka Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL oraz członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej (UIME). Specjalizuje się w procedurach medycyny estetycznej, przeciwstarzeniowej oraz  regeneracyjnej. Oferuje szeroki zakres zabiegów od klasycznej profilaktyki zmarszczek, poprzez zróżnicowane procedury biostymulujące skórę twarzy i ciała, procedury wolumetryczne, wolumizacyjne oraz liftingujące. www.drparda.com.pl

Jaka jest zależność między pięknymi włosami o poczuciem własnej wartości i atrakcyjności?

Związek atrakcyjności fizycznej z poczuciem własnej wartości jest najsilniejszy u kobiet. Kobiety w dużym stopniu wiążą wyobrażenie na swój temat ze swoim wyglądem. U mężczyzn atrakcyjność fizyczna jest słabiej związana z atrakcyjnością. Mężczyźni opierają samoocenę raczej o swoją sprawność. Chłopcy przede wszystkim o sprawność fizyczną, a mężczyźni o sprawność seksualną i intelektualną. Jednym z atrybutów atrakcyjności są włosy. U mężczyzn łysienie jest cechą dominującą, u kobiet zaś recesywną. Gęste włosy odczytywane mogą być jako oznaka „pełnej kobiecości”, podobnie jak łysienie może być oznaką męskości – zarówno mężczyźni łysi, jak i gęsto owłosieni mogą być postrzegani jako atrakcyjni.

Czy problemy z włosami mogą prowadzić do depresji?

Piękne, zdrowe włosy są dla każdego z nas, bez względu na płeć, atrybutem atrakcyjności, że nie wspomnę już o ich roli ochronnej (włosy, rzęsy, brwi). Niewątpliwie zła kondycja włosów, w tym nadmiarowe wypadanie, generuje niepokój, lęk i w efekcie może doprowadzić do zaburzeń depresyjnych nastroju.

I odwrotnie – mówi się, że łysienie można zaliczyć do chorób psychodermatologicznych…

Niektórzy naukowcy sugerują wręcz stosowanie terminu psychotrychologii w miejsce psychodermatologii… Wiadomo, że stres wyzwala stan zapalny, apoptozę i przedwczesny katagen mieszka włosowego, co klinicznie oznacza ścieńczenie włosa i miniaturyzację mieszka włosowego.

Na jakie problemy z włosami najczęściej skarżą się Pani pacjentki?

Panie najczęściej uskarżają się na nadmiarowe wypadanie włosów, ich kruchość, ścieńczenie. Oprócz wcześniej wspomnianego stresu, pogorszenia kondycji włosów należy upatrywać w dysfunkcji tarczycy, niedobrze estrogenów, melatoniny, niedoborach witamin głównie z grupy B, żelaza, omega 3. Niestety palenie papierosów, nadmiarowe przebywanie na słońcu, brak ruchu również powodują zwiększone ryzyko wypadania włosów i w konsekwencji łysienia. Z przyjemnych zachowań okazuje się, że picie kawy jest jak najbardziej pożądane dla zachowania ładnego włosa. Pamiętajmy, że diagnozując pacjentów z problemem wypadania włosów należy wykluczyć psychosomatyczne podłoże jak nowotwory, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze.

wlosy_atrakcyjne

Na jakim etapie problemów z włosami najczęściej trafiają do Pani pacjentki?

stresDo gabinetów medycyny estetycznej najwięcej pacjentek dociera na etapie pogorszenia kondycji włosa, jego łamliwości, przerzedzenia. Pacjentki z zaawansowanym łysieniem i ewidentnym niepokojem psychicznym powinny być konsultowane przez specjalistów psychiatrów. Piśmiennictwo amerykańskie podaje, że u 74 proc. pacjentów z łysieniem plackowatym w wywiadzie przed zachorowaniem na łysienie plackowate były obecne zaburzenia psychiczne, w tym głównie depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne lub trichotillomania.

Czy to prawda, że włosy można stracić na skutek stresu z dnia na dzień?

Tak, znane są przypadki masywnej utraty włosów i to znowu stres i stojący za tym hormon stresu – kortyzol – jest czynnikiem odpowiedzialnym. Zjawisko to zostało opisane w piśmiennictwie już w 1950 roku przez Hansa Selye.

Czy zdarzają się u pacjentów zaburzenia w postrzeganiu problemu z włosami?

Oczywiście zaburzenia postrzegania własnego ciała w dużej mierze dotyczą obszaru włosów. Zdarzają się pacjentki z bujną grzywą, które w trakcie wizyty usiłują wyrywać kępki włosów celem udowodnienia ich kłopotu estetycznego – w tych sytuacjach mamy często do czynienia z dysmorfofobią, czyli zaburzonym postrzeganiem własnego ciała. Jest to zaburzenie z kręgu zaburzeń nerwicowych i wymaga leczenia farmakologicznego.

Czy u panów – podobnie jak u pań – łysienie jest powodem utraty pewności siebie i obniżonej samooceny?

Z mojej praktyki panowie rzadziej doświadczają zaburzeń nastroju z powodu utraty włosów. Jak już wspomniałam, atrakcyjnie postrzegani mogą być mężczyźni zarówno z łysiną, jak i bujną fryzurą. Dzięki takim gwiazdom, jak Michael Jordan, Telly Savalas czy Bruce Willis, łysy oznacza dziś piękny. W odróżnieniu chociażby od Włochów, kulturowo my, Polacy, podobnie zresztą jak Rosjanie i Czesi, akceptujemy mężczyzn pozbawionych włosów na głowie. Oczywiście jest też grono panów, którzy nie akceptują zakoli i/lub tensury i zgłaszają się po pomoc do klinik specjalizujących się w chirurgicznych bądź niechirurgicznych implantach włosów.

Jakie metody zwykle stosują pacjenci, zanim trafią do lekarza medycyny estetycznej?

Sięgają po zaawansowane kosmetyki z aptek lub drogerii, po suplementy diety, wcierki zalecane przez fryzjerów czy trychologów.

Czy psychoterapia może być pomocna w wypadku stresogennego wypadania włosów?

Niewątpliwie, jeśli podłoże wypadania włosów jest stresogenne, warto rozważyć leczenie psychoterapeutyczne. Czasami wyrównanie stanu psychicznego szczególnie u kobiety z depresją na tle łysienia jest czasochłonne i wówczas warto rozważyć jednoczasowe leczenie zarówno psychiatryczno-psychologiczne, jak i te w gabinecie lekarza medycyny estetycznej. Nieocenione w tej sytuacji mogą okazać się nieinwazyjne implanty włosów, z których pacjent korzysta do czasu zakończenia leczenia psychiatrycznego, aby przerwać błędne koło napędzające pogarszanie nastroju.

 

Dodaj komentarz

Podobne tematy

zabiegi na czerwoną twarz

Najpopularniejsze i najskuteczniejsze zabiegi na twarz

Czerwona skóra na twarzy może być reakcją na upał, stres lub pojawić się po wysiłku fizycznym. Niekiedy rumień nie jest tylko estetycznym problemem. Może być objawem poważnych problemów zdrowotnych, których nie należy bagatelizować.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki