WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Czym jest trichoskopia?

Trichoskopia to metoda diagnostyczna wykorzystująca badanie dermatoskopowe, która pozwala dokładnie zdiagnozować przyczynę łysienia i dzięki temu zaplanować najbardziej skuteczne leczenie.

Termin ten wprowadziła w 2006 roku prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka, kierownik Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, a także przewodnicząca stowarzyszenia International Trichoscopy Society. Jest ona autorką „Atlasu Trichoskopii”, w którym dokładnie opisała schematy postępowanie w diagnostyce. Prof. Rudnicka była zapraszana do wygłoszenia wykładów przez wiele krajowych towarzystw naukowych na całym świecie oraz otrzymała wiele nagród, wyróżnień oraz honorowych tytułów członkowskich w uznaniu swoich dokonań w dziedzinie trychoskopii.

Trichoskopia jest nowoczesną metodą diagnostyczną, opracowaną przez polskich dermatologów i stosowaną obecnie na całym świecie. Odpowiednia diagnoza jest bardzo ważna, ponieważ błędne lub zbyt późne rozpoznanie przyczyny łysienia często powoduje nieodwracalną utratę włosów, a nawet może stanowić zagrożenie życia w przypadkach, w których łysienie jest objawem chorób ogólnoustrojowych. Dlatego w przypadku pierwszych objawów łysienia należy zgłosić się do dermatologa (trychologia to część dermatologii).

wypadanie włosówZ prof. dr hab. n. med. Lidią Rudnicką spotkaliśmy się podczas I Światowego Kongresu Trichoskopii, który odbył się 15-17 marca 2018 roku. Podczas kongresu ponad 700 dermatologów z 35 krajów omawiało najnowsze osiągniecia w diagnostyce oraz leczeniu chorób włosów i paznokci. – Jestem bardzo szczęśliwa, że na miejsce I Kongresu Trichoskopowego wybrano Warszawę – podkreślała profesor. – Mamy tutaj okazję gościć najbardziej wybitnych ekspertów zajmujących się wypadaniem włosów właściwie z całego świata.

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej Kongresowi prof. Lidia Rudnicka wskazała najczęstsze przyczyny łysienia, w tym łysienie androgenowe, na które choruje około 50% dorosłych mężczyzn poniżej 50. roku życia i ponad 70% powyżej 50. roku życia. 
W przypadku kobiet jest to 3-6% populacji poniżej 30. roku życia i 30-40% po 50. roku życia. Zaraz za łysieniem androgenowym plasuje się – szczególnie u kobiet – coraz bardziej powszechne łysienie czołowe bliznowaciejące, które wygląda podobnie do androgenowego, ale niestety jest nieodwracalne (można zahamować postęp choroby). Zwracała też uwagę, że w niektórych wypadkach odpowiednia diagnoza przyczyn łysienia może nawet wiązać się z uratowaniem życia. Opowiedziała też o nowych lekach stosowanych w Polsce i na świecie w leczeniu łysienia.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

włosy

Dlaczego warto iść do trychologa?

Chcesz mieć nie tylko piękne, ale i zdrowe włosy? Zamiast wydawać majątek na kuracje, które nie masz pewności czy pomogą, lepiej zdecyduj […]

wypadanie wlosow

Nadmierne wypadanie włosów

Gęste i mocne włosy to marzenie każdej z nas. Niestety coraz częściej dotyka nas różnego rodzaju łysienie. Co jest przyczyną […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki