Nadmierne wypadanie włosów
Gęste i mocne włosy to marzenie każdej z nas. Niestety coraz częściej dotyka nas różnego rodzaju łysienie. Co jest przyczyną wypadanie włosów? I jak mu zaradzić?
Wypadanie włosów to proces w pełni fizjologiczny, dlatego nie powinno nas dziwić, jeśli dziennie tracimy nawet 100 włosów. Jednak jeśli wypada ich więcej lub znacznie więcej, a w miejsce tych utraconych nie wyrastają nowe, może to sygnalizować problem medyczny, w tym choroby ogólnoustrojowe.
Fakty z życia włosa
Każdy włos żyje przeciętnie 4 lata – od dwóch do sześciu – i przez te 6 lat przychodzi 3 fazy: wzrostu, zamierania oraz spoczynku. W przypadku zdrowych włosów około 80% z nich znajduje się w fazie wzrostu, a jedynie ok. 4% w fazie spoczynku. Czasami jednak ten cykl życia zostaje z jakiegoś powodu zakłócony i to ten powód stanowi przyczynę nadmiernego wypadania włosów, w tym także łysienia, np. plackowatego. W takim wypadku szampony, witaminy i inne preparaty na wypadanie włosów mogą okazać się niewystarczające i w grę może wchodzić konieczność poważniejszego leczenia.
Przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn
Włosy mogą wypadać z bardzo wielu powodów – od wydawałoby się nieistotnych błędów żywieniowych, po poważne choroby. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów należy więc doszukiwać się m. in. w silnym stresie, depresji, przebytych chorobach zakaźnych (w tym grypie), operacjach chirurgicznych, przyjmowanych lekach (m. in. antybiotykach, lekach na nadciśnienie, obniżających krzepliwość krwi, uspokajających), radykalnych dietach odchudzających czy menu ubogim w żelazo i witaminy z grupy B.
Rodzaje łysienia
Utrata włosów nie zawsze przebiega tak samo – czasami tracimy włosy równomiernie, czasami powstają nam łyse placki. Dlatego rozróżniamy trzy rodzaje łysienia:
- łysienie androgenowe dotyczy najczęściej kobiet po 30. roku życia, zwłaszcza w okresie okołomenopauzalnym. W tym przypadku za utratą włosów stoją czynniki hormonalne – cebulki włosów zaczynają być nadwrażliwe na jeden z hormonów, przez co stają się mniejsze i dostają mniej składników odżywczych. W efekcie wyrastające z nich z nich włosy nie są się w stanie utrzymać i wypadają. Łysienie androgenowe to łysienie dziedziczne, a do utraty włosów najczęściej dochodzi na czubku głowy – z czasem skóra zaczyna prześwitywać przez włosy.
- łysienie rozlane – jak nazwa wskazuje, w tym wypadku nadmierna utrata włosów obejmuje całą głowę. Włosy początkowo stają się cieńsze, z czasem zupełnie wypadają. Za łysieniem rozlanym mogą stać choroby, przyjmowane leki, nieprawidłowo zbilansowany jadłospis, stres oraz zaburzenia hormonalne, np. w przypadku kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję hormonalną.
- łysienie plackowate – jak dotychczas nauka nie jest w stanie w pełni wyjaśnić przyczyn łysienia plackowatego, czyli powstawania na skórze głowy odznaczających się łysych ognisk różnej wielkości. Prawdopodobnie przyczyna tkwi w tym, że układ odpornościowy zaczyna traktować włosy jak ciało obce (jak bakterie czy wirusy) i zaczyna z nimi walczyć, przez co dochodzi do stanu zapalnego cebulki włosa, a w efekcie do jego utraty. Łysienie plackowate ma do siebie także to, że występują okresy zaostrzenia i remisji – często włosy samoistnie odrastają choć, nie zawsze równo w każdym miejscu.
Wypadanie włosów – leczenie
Tak jak istnieje wiele przyczyn wypadania włosów, tak mamy do dyspozycji wiele sposobów na walkę z ich nadmierną utratą. Najważniejsze to zdiagnozowanie przyczyny, bo tylko w takim wypadku będzie wiadomo, co zrobić, żeby włosy nie wypadały i, jeśli to możliwe, odrosły mocne i zdrowe.
W przypadku kobiet warto skontrolować poziom hormonów tarczycy, estrogenów, testosteronu, androgenów i prolaktyny, ponieważ zaburzenia hormonalne mogą mieć istotny wpływ na cykl rozwoju włosa i jego ewentualne zaburzenie. Warto także skontrolować poziom pierwiastków – żelaza, potasu, chromu i magnezu – bo nawet delikatna anemia może spowodować nagle wypadanie dużej ilości włosów. W przypadku takich zaburzeń w grę wchodzi leczenie farmakologiczne. Ponadto istotne są zmiany w diecie, a także stosowanie preparatów bezpośrednio na skórę głowy. Mowa oczywiście o szamponach przeciw wypadaniu włosów (najczęściej do kupienia w aptece, także na receptę) oraz preparatów zawierających substancje takie jak minoksydyl, palma sabałowa, komórki macierzyste oraz wyciąg z placenty.
Najnowsze sposoby na wypadanie włosów
Wprzypadku poważnej utraty włosów, zwłaszcza w widocznej części głowy, pod uwagę warto wziąć przeszczep włosów. W takim wypadku własne mieszki włosowe przeszczepiane są ze zdrowego obszaru na ten zaatakowany łysieniem. Inną metodą jest niechirurgiczne zagęszczanie włosów za pomocą specjalnie przygotowanych implantów lub grzebienia laserowego, który za pomocą czerwonego światła usprawnia krążenie i pobudza mieszek włosowy. Warto wziąć pod uwagę także zabiegi medycyny estetycznej, takie jak mezoterapia owłosionej skóry głowy, czyli wtłaczanie pod skórę specjalnych koktajli odżywczych i pobudzających cebulki, a także jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w tej materii, czyli peptydową terapię włosów.
Domowe sposoby na wypadanie włosów
Jeżeli zauważyliśmy zwiększoną ilość włosów na szczotce czy w odpływie wanny, nie warto od razu wpadać w panikę – może się bowiem okazać, że nadmierna utrata kosmyków związana jest np. ze stresem w pracy. Recepta na poprawę sytuacji? Spokój. I to właśnie jeden z tzw. domowych sposobów na wypadanie włosów, które możemy wypróbować bez konsultacji z lekarzem. O jakich innych warto wspomnieć?
- jajka – ponieważ zawierają mnóstwo witamin z grupy A i B, a także witaminę D i H oraz fosfor, siarkę, magnez, potas, sód, mangan, cynk, miedź, krzem, fluor czy żelazo doskonale sprawdzą się, jako składnik naturalnej kuracji-maseczki na wypadające włosy. Można wręcz nakładać samo żółtko na skórę głowy i włosy i traktować jak kilkugodzinny kompres (przyda się folia i ręcznik),
- czarna rzodkiew – to częsty składnik szamponów mających za zadanie wzmocnienie włosów i nic w tym dziwnego, ponieważ doskonale poprawia krążenie krwi w skórze oraz regeneruje cebulki włosowe. Jak wykorzystać czarną rzodkiew w domu? Utrzeć korzeń na tarce i odciśniętą papkę nałożyć na lekko wilgotne włosy, masować, potrzymać 30 minut, spłukać,
- czosnek – to naturalny antybiotyk, mimo że jego zapach wielu nie przypada do gustu. Zawiera on za to olejki eteryczne, błonnik, cukry, organiczne związki siarki, a także ma udowodnione działanie w zakresie zwalczania stanów zapalnych. Rozgnieciony czosnek należy wetrzeć w skórę głowy i pozostawić na 10 min, a potem bardzo dokładnie spłukać,
- oliwa z oliwek – to prawdziwa skarbnica witamin i związków mineralnych. Znajdziemy w niej fosfor, żelazo, witaminy B, C i E oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Warto po prostu olejować włosy, a następnie dobrze spłukać,
- drożdże – są bogate w witaminy z grupy B oraz witaminę H, znajdziemy w nim proteiny i składniki mineralne oraz chrom i selen. Przy kłopotach z nadmiernym wypadaniem włosów skuteczne jest stosowanie odżywczych maseczek oraz picie mieszanki drożdżowej,
- pokrzywa – nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu, bo to zielone bogactwo witamin z grupy B, witaminy C oraz K, znajdziemy w niej także wapń, magnez, żelazo, krzem, fosfor, siarkę czy flawonoidy. Liście pokrzywy wykazują działanie wzmacniające i tonizujące, warto więc zafundować swoim włosom pokrzywową nalewkę i wycierać ją raz na tydzień, najlepiej na noc,
- sól z Morza Martwego – zawiera bardzo duże ilości magnezu, potasu, wapnia, bromu i żelaza, dzięki czemu pomaga nie tylko w leczeniu chorób skóry ciała, m. in. łuszczycy, ale także wzmacnia cebulki włosowe. Jak ją stosować? Dodać do ostatniego spłukiwania włosów.