
Sucha skóra głowy – gdy swędzi i piecze
Sucha skóra głowy to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Istnieje wiele przyczyn powstawania tego problemu. Na całe szczęście, dostępne są liczne metody na poprawienie kondycji skóry głowy, w tym także domowe sposoby.
Podrażniona skóra głowy swędzi, pokrywa się łupieżem, a niekiedy także strupkami. Do nadmiernego przesuszenia skóry głowy przyczyniają się czynniki zewnętrzne, takie jak nieodpowiedni szampon i drażniące kosmetyki, suche powietrze zimą czy noszenie czapek. Jednak powody powstawania suchej skóry na głowie mogą być także o podłożu chorobowym: najczęściej odpowiedzialna jest za to łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, grzybica, brak witamin i minerałów.
Sucha skóra głowy – objawy
Objawy suchej skóry głowy są zawsze takie same: świąd, pojawienie się łupieżu, ale też suchość i łamliwość włosów, które mogą prowadzić do ich wypadania. Jeżeli obserwujemy takie objawy u siebie, warto rozważyć wizytę u dermatologa.
Jak zapobiegać suchej skórze głowy?
Przede wszystkim, skórze głowy nie służą kosmetyki o działaniu podrażniającym, takie jak lakiery do włosów, suche szampony czy duże ilości pianki. Warto ich stosowanie ograniczyć do minimum albo decydować się na kosmetyki o minimalnym składzie, pozbawione substancji alergizujących. Po drugie, mycie głowy powinno być dokonywane w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, która sprzyja przesuszaniu skalpu, ale także osłabia włosy. Po każdym myciu włosów należy nałożyć na nie odżywkę – najlepsze są te do spłukiwania, ponieważ nie obciążają kosmyków tak, jak preparaty w spreju. Należy także dbać o odpowiedni poziom nawodnienia, zbilansowaną dietę i uzupełnianie jej o witaminy i minerały, szczególnie krzem, cynk i kwas foliowy.
Domowe sposoby na suchą skórę głowy
Jeśli jednak już dojdzie do przesuszenia skalpu, możemy wypróbować kilka domowych sposobów, które przynoszą ulgę i pozytywne rezultaty w przypadku suchości niepowodowanej czynnikami chorobowymi.
- Ocet jabłkowy. Znany jest ze swoich właściwości grzybo- i bakteriobójczych. Zmieszany z wodą w stosunku 1:1 tworzy odżywkę, która można rozpylać na skalp. Po kwadransie odżywkę należy zmyć, a czynność powtarzać 3 razy w tygodniu.
- Olejowanie olejkiem herbacianym. Olejek herbaciany ma właściwości bakteriobójcze, dodatkowo pięknie pachnie. Można go rozcieńczać z oliwą z oliwek i taką miksturę delikatnie wmasowywać w skórę głowy. W przypadku bardzo nasilonych objawów, odżywkę zostawić na noc, a następnie głowę umyć delikatnym szamponem.
- Żel aloesowy. Aloes jest rośliną o szerokim zastosowaniu: sok aloesowy wykorzystywany do przygotowania żelu ma właściwości antybakteryjne, przyspieszające regenerację i nawilżające. Żel należy wmasowywać w skalp, a następnie umyć szamponem pielęgnacyjnym po upływie 15 minut.
- Kosmetyki do skóry atopowej. W drogieriach i aptekach dostępne są kosmetyki przeznaczone dla skóry atopowej. Najczęściej to są tzw. emolienty, które nie tylko nawilżają, ale także natłuszczają skórę, tworząc na jej powierzchni ochronną warstwę. Tego typu dermokosmetyki można stosować już od pierwszego dnia życia – są niebywale łagodne i działają ochronnie. W przypadku jakichkolwiek zmian alergicznych, suchości czy podrażnieniach skóry, warto zamienić na nie klasyczne kosmetyki.
Sucha skóra głowy – kiedy udać się do dermatologa?
Wizyta u dermatologa jest zawsze dobrym pomysłem, jeśli obserwujemy niepokojące nas objawy skórne. Bezwzględnie należy się do niego zgłosić, jeśli mimo stosowania antyłupieżowych szamponów sucha skóra nie ustępuje, na głowie pojawiają się strupki, następuje wzmożone wypadanie włosów. Jeśli objawy są bardzo łagodne, prawdopodobnie zmiana diety i przyzwyczajeń pielęgnacyjnych pomoże bez interwencji lekarskiej.