WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Osocze sposobem na gęste włosy!

Mezoterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod hamujących wypadanie włosów i stymulujących ich odrastanie. Bardzo dobre rezultaty przynosi ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym, bogatym w czynniki wzrostu, pozyskiwanym z własnej krwi pacjenta.

PRP_fiolkaOsocze bogatopłytkowe (ang. Platelet-rich plasma, w skrócie PRP) otrzymuje się z krwi pobranej od pacjenta, po odwirowaniu jej w specjalnym urządzeniu (nazywanym wirówką lub separatorem). Dlaczego jest tak cenne? Zawiera bowiem zwiększoną ilość płytek krwi i liczne czynniki wzrostu, dzięki czemu – po podaniu w skórę – silnie stymuluje naturalne procesy regeneracyjne w niej zachodzące. Zabieg polecany jest wszystkim osobom, których skóra wymaga odbudowy i regeneracji, a także alergikom – ponieważ preparat powstały z własnej krwi jest biologicznie obojętny i nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Ma działanie odmładzające, przyspiesza gojenie się skóry po innych zabiegach.

POZNAJ WSZYSTKIE ZALETY OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO >>>

Stymulacja mieszków włosowych

dr-Aleksandra-Samborska–  Osocze z powodzeniem stosuje się też w zabiegach na skórę głowy, ponieważ skutecznie hamuje proces wypadania włosów i stymuluje odrost nowych – tłumaczy dr Aleksandra Samborska, lekarz medycyny estetycznej. – Zabieg wymaga mniej powtórzeń niż typowa mezoterapia koktajlami do skóry głowy, dlatego bardzo lubią go panowie. Pierwsze efekty widać już po jednym zabiegu, a optymalne po 3-4, wykonywanych w odstępie co miesiąc. Zabieg trwa ok. 10-15 minut, nie wymaga znieczulenia, choć nie należy do najprzyjemniejszych – w trakcie ostrzykiwania odczuwalne jest lekkie „rozpieranie”, a potem skóra może być lekko opuchnięta ma skutek nakłuwania. Efekty potrafią być jednak spektakularne. Polecam ten zabieg zarówno panom z widoczną łysiną, jak i wszystkim paniom z cienkimi, przerzedzonymi włosami, które chcą odzyskać bujną, zdrową fryzurę.

Osocze bogatopłytkowe rewitalizuje cebulki włosowe i poprawia mikrokrążenie, pobudza wzrost nowych włosów. Pamiętaj jednak, że mezoterapia nie działa na przyczynę wypadania włosów, więc jeśli jest nią np. choroba tarczycy, trzeba udać się do emdokrynologa. W przeciwnym razie, mimo chwilowej stymulacji i widocznych efektów, po jakimś czasie włosy znowu zaczną wypadać.

To ciekawe: dlaczego włosy wypadają?

Na skórze głowy znajduje się ok. 100-150 tysięcy włosów – każdy z nich żyje przeciętnie 3-4 lata (jest to faza jego wzrostu, tzw. anagenu), po czym wypada – jest to tzw. stan spoczynku (telogenu). W ten sposób, w naturalnym procesie, tracimy ok. 50-100 włosów dziennie – uważa się, że zawsze około 10-15% naszych włosów znajduje się w ostatniej fazie życia. Z nadmiernym wypadaniem włosów mamy do czynienia wtedy, gdy wyraźnie widzimy wychodzenie włosów garściami np. podczas czesania lub mycia, a na skórze głowy – białe prześwity i przerzedzenie. Często wypadaniu włosów towarzyszy też zmiana ich wyglądu – stają się szorstkie, przesuszone, matowe.

Przyczyny nadmiernego wypadania głównie są związane z uwarunkowaniami genetycznymi i zmianami hormonalnymi, złą dietą, stresem, osłabieniem itp. Na sezonowe wypadanie włosów cierpi (wiosną i jesienią) nawet co druga osoba – jest to jednak proces przejściowy, podobnie jak ich nadmierna utrata po ciąży. Najpowszechniejszym jednak problemem jest tzw. łysienie androgenowe, które zwykle ma podłoże genetyczne i stanowi 95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków łysienia. Dochodzi wtedy do znacznego skrócenia fazy wzrostu włosa i jego szybszego przejścia w fazę telogenu oraz związanej z tym miniaturyzacji mieszka (na skutek zmniejszenia ukrwienia dochodzi do spowolnienia jego wzrostu i w końcu zaniku). Łysienie androgenowe u mężczyzn zachodzi gwałtowniej i często już we wczesnej młodości – zmiany zaczynają się zwykle od okolicy czołowo-skroniowej, a następnie obejmują szczyt głowy. U kobiet włosy mogą ulec znacznemu przerzedzeniu – głównie w okolicy ciemieniowo-szczytowej, stanowiąc poważny problem estetyczny.

PRP_fiolka2

Kobiety częściej reagują na niedobory składników odżywczych w diecie, takich jak kwasy omega-3, żelazo, witaminy z grupy B oraz witamina D3. Włosy, podobnie jak skóra, narażone są też na stres oksydacyjny wywołany wolnymi rodnikami – dochodzi wtedy do utrudnionego dopływu substancji odżywczych i spowolnienia wzrostu włosa. Coraz częściej obserwuje się też przerzedzenie włosów na skutek uszkodzeń mechanicznych i chemicznych, wywołanych częstymi zabiegami stylizacyjnymi (suszenie, prostowanie, kręcenie, a nawet mocne związywanie gumką), koloryzacją (zwłaszcza rozjaśnianiem) czy trwałą ondulacją, która dosłownie rozrywa strukturę włosów. Dochodzi wtedy do zwiększonej łamliwości włosów, co kobiety obserwują jako ich nadmierne wypadanie.

Niezależnie od przyczyn, osocze bogatopłytkowe
pomoże szybko przywrócić włosom gęstość i zdrowy wygląd!

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Napis CO2 na niebie

5 sposobów na kobiece łysienie

Dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej i właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki