10 (nietypowych) zasad stosowania kosmetyków

10 (nietypowych) zasad stosowania kosmetyków

1054
1
PODZIEL SIĘ

Niby codzienna pielęgnacja to prosta sprawa… A jednak! Rynek jest przepełniony kosmetykami, reklamy bombardują nas informacjami o innowacyjnych formułach, a porady i opinie krążące o nich w mediach pełne są nie tylko prawd, ale i mitów:-) Przedstawiamy 10 najważniejszych (niekoniecznie oczywistych) zasad poruszania się w świecie produktów pielęgnacyjnych! 

1. Wybór – niekoniecznie do wieku

20+, 30+, 40+, 50+… Taki wybór byłby najprostszy! Pamiętaj jednak, że nawet młoda skóra może mieć potrzeby dojrzałej i odwrotnie. I to właśnie indywidualne potrzeby skóry i wskazania powinny być podstawową kategorią doboru produktów pielęgnacyjnych. Masz z tym problem? Poradź się dermatologa – on najlepiej zna się na skórze. Na konsultację możesz zabrać kosmetyki, które stosowałaś do tej pory – razem zrobicie ich przegląd (to trochę tak jak zaproszenie stylistki do swojej garderoby). Pamiętaj też, że potrzeby skóry zmieniają się w czasie roku – zimą będziesz potrzebować innych kremów niż latem.

2. Nowy krem musisz stosować co najmniej 3 miesiące, aby zobaczyć jego działanie

My, Polki, uwielbiamy nowości kosmetyczne, a rynek naprawdę nas pod tym względem rozpieszcza. Czasami to powoduje jednak, że… zmieniamy krem, zanim tak naprawdę zacznie działać. Zdaniem dermatologów, 3 miesiące to minimalny czas, przez jaki trzeba stosować nowy kosmetyk, aby móc zobaczyć efekty jego działania i móc rzetelnie je ocenić.

krem do twarzy3. Kosmetyk po terminie?

Krem nie popsuje się z dnia na dzień, więc nawet jeśli minął czas podany na opakowaniu jako termin przydatności (np. 6 lub 12 miesięcy), możesz spokojnie skończyć go używać. Nie odkładaj tego jednak na później! Pamiętaj też, aby nie stosować kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, które otworzyłaś rok wcześniej – ich działanie mogło ulec znacznemu osłabieniu.

Symbol otwartego słoiczka (tzw. PAO – period after opening) określa termin przydatności kosmetyku po jego otwarciu i wskazuje, przez jaki czas produkt jest bezpieczny dla zdrowia konsumenta oraz zachowuje swoje właściwości. Zgodnie z wytycznymi UE, symbol otwartego słoiczka musi być umieszczony na opakowaniu kosmetyku, którego termin ważności wynosi 30 lub więcej miesięcy (wtedy mamy samą ikonkę otwartego słoiczka). Dla produktów z krótszym terminem ważności obowiązuje wymóg podania dokładnej daty (zwykle określanej w miesiącach – na ikonce otwartego słoiczka). Wyjątkiem są kosmetyki w hermetycznie zamkniętych opakowaniach (np. aerozole, perfumy), a także produkty jednorazowego użytku (np. próbki). Terminu przydatności nie podaje się też na kosmetykach stabilnych chemicznie i bakteriologicznie, np. na szminkach, niektórych pudrach czy wodach toaletowych. Na etykietach wielu kosmetyków umieszczane są numery seryjne, w których zaszyfrowana została data produkcji, a producenci na swoich stronach internetowych udostępniają bezpłatny kalkulator ważności kosmetyków.

4. Samoopalacz nie zastąpi kremu z filtrem

Opalenizna stanowi naturalną ochronę przed promieniami UV – ale tylko ta naturalna! Ciemny kolor nadany samoopalaczem nie ma żadnej wartości ochronnej. Czasami produkty tego typu zawierają filtry – ale wg zaleceń Komisji Europejskiej ich maksymalna wysokość może wynosić SPF 6. To tyle co nic w słoneczny dzień latem na plaży lub zimą w górach! Stosujesz samoopalacze? Zawsze dodatkowo chroń skórę wysokimi filtrami!

5. Najlepszy duet na przebarwienia…

To zdaniem wielu dermatologów: krem rozjaśniający + krem z wysokim filtrem UV. Takie połączenie (czasami już dostępne w jednym produkcie – takie 2w1 mają w ofercie np. Iwostin, SVR, Pharmaceris czy Clinique) to najlepszy sposób, aby zapobiec nasilaniu się zmian pigmentacyjnych pod wpływem słońca. Działa 2 razy skuteczniej niż same filtry UV!

6. Na dzień i na noc?

Uniwersalne kremy tzw. dzienno-nocne są na pewno wygodne w stosowaniu, ale twoja skóra więcej skorzysta z dwóch oddzielnych preparatów. Trudno bowiem idealnie połączyć odpowiedź na jej różne potrzeby w jednym produkcie. W ciągu dnia postaw na ochronę przed czynnikami zewnętrznymi (i kremy bogate w antyoksydanty), a nocą – na silną regenerację, bo to czas, gdy skóra naprawia szkody wyrządzone za dnia. To nie tylko chwyt marketingowy, kremy na dzień i kremy na noc naprawdę mają sens!

7. Serum nie tylko dla dojrzałej skóry

Wydaje Ci się, że skoncentrowane kuracje są przeznaczone tylko dla zniszczonej skóry z widocznymi oznakami starzenia? Nic bardziej mylnego! Serum może mieć świetne działanie profilaktyczne – np. to z witaminą C warto stosować także na młodą skórę, aby chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi i stresem oksydacyjnym. Na noc wybieraj produkty regenerujące, które wzmocnią działanie kremu. Możesz je nakładać tuż przed aplikacją kremu (zwłaszcza produkty z jednej linii są tak zaprojektowane, aby działać synergicznie) lub 15-20 minut wcześniej.

8. Przesada ze złuszczaniem

Uwielbiasz efekt świeżej gładkiej skóry i niemal codziennie stosujesz łagodny drobnoziarnisty lub enzymatyczny peeling? A może jesteś fanką szczoteczki sonicznej do oczyszczania skóry? Zdaniem dermatologów, skórę powinno się peelingować maksymalnie 2 razy w tygodniu, nawet jeśli jest to bardzo łagodne „domowe” złuszczanie. Naskórek musi mieć czas na odnowę, poza często mechanicznie podrażniana skóra może stać się z czasem nadreaktywna.

9. Hypoalergiczny nie uczula?

Określenie to stosuje się do kosmetyków przebadanych na skórze alergików, które dają znikome prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia. Znikome nie znaczy jednak zerowe! Nigdy nie można wykluczyć, że nie znalazł się w nich składnik, na który właśnie Ty jesteś uczulona (może się to zdarzyć nawet w kosmetykach dla atopików). Z kolei określeniem „przebadane dermatologicznie” oznacza się produkty przetestowane na skórze osób zdrowych – i to właśnie u nich nie dają reakcji niepożądanych.

10. Tłusta skóra nie potrzebuje nawilżania?

Potrzebuje, jak każda! Wszystkie rodzaje cery są narażone w pewnych warunkach na wysuszenie – a takie działanie mają m.in. kuracje przeciwtrądzikowe. W dobie rozwoju trądziku dorosłych (po 25. roku życia) to szczególnie ważne, zwłaszcza gdy pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu (suche powietrze „wyciąga” wilgoć z naskórka). W ciągu dnia pomoże odświeżenie skóry wodą termalną – pamiętaj tylko, aby zaraz po jej zastosowaniu osuszyć skórę chusteczką. Poza tym odpowiednie nawilżanie to podstawa młodego wyglądu i anti-agingu – w każdym wieku i przy każdej skórze!

 

 

 

PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od 20 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.