WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

kremy dermatologiczne

Kremy alergiczne i problemy skórne – jak dobrać odpowiedni produkt?

Kremy alergiczne to kremy łagodzące skutki alergii i podrażnień skórnych. Warto je mieć w domowej kosmetyczce lub apteczce, nie tylko jeśli masz skórę wrażliwą, atopową czy alergiczną. Łagodzą ślady np. po ukąszeniu komarów, niwelują skutki tzw. alergii na słońce (często spotykanej wiosną lub wczesnym latem) czy niepożądanej reakcji na składniki zawarte w kosmetykach. Jak wybrać odpowiednie kremy łagodzące problemy skórne? Podpowiadamy!

Uważa się, że nawet 50-60% osób ma problem ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień. Związane to jest ze stylem życia (stres sprzyja problemom dermatologicznym), sposobem odżywiania (objawy nietolerancji i alergii pokarmowych), nieodpowiednią pielęgnacją (osłabiającą barierę ochronną skóry, wskutek czego staje się ona bardziej podatna na podrażnienia), wpływem zanieczyszczeń i promieniowania UV. Kobiety częściej skarżą się na problemy dermatologiczne, ponieważ w codziennej pielęgnacji stosują dużo więcej kosmetyków i substancji aktywnych niż mężczyźni, chętniej też eksperymentują z nowymi, nie zawsze trafnie dobranymi produktami czy zabiegami naruszającymi barierę hydro-lipidową naskórka (np. peelingami chemicznymi), co może nasilać wrażliwość i reaktywność skóry.  

Alergia czy podrażnienie?

Warto wyjaśnić i rozróżnić te dwa, często mylone określenia:

Skóra alergiczna to taka, która reaguje np. zaczerwienieniem, świądem i obrzękiem na określony alergen. Reakcja zwykle pojawia się dosyć szybko, a stężenie składnika nie musi być wysokie. Objawy uczulenia na skórze mogą też pojawić się np. po ukąszeniu komara lub użądleniu osy. Zwykle wiesz, że jesteś na coś uczulona! Warto jednak mieć zawsze pod ręką kremy alergiczne, na wypadek nieprzewidzianego kontaktu z alergenem. 

Natomiast skóra wrażliwa jest skłonna do podrażnień pod wpływem różnych czynników (np. kosmetyków, diety, stresu). Co ważne, nie zawsze reaguje na nie tak samo – w dużej mierze zależy to od jej aktualnej kondycji. Można więc powiedzieć, że skóra wrażliwa to powtarzający się lub stały stan podrażnienia.

Co najczęściej podrażnia skórę?

Do czynników najczęściej podrażniających skórę lub wywołujących uczulenie skórne należą:

  • składniki kosmetyków, zwłaszcza o wysokiej aktywności, np. retinol, kwasy AHA i BHA,
  • zanieczyszczenia  i toksyny pochodzące z powietrza, zwłaszcza pyły niskocząsteczkowe,
  • składniki zawarte w pokarmach (konserwanty, pestycydy),
  • substancje zapachowe i substancje konserwujące stosowane w kosmetykach i środkach chemicznych, emulgatory wykorzystywane w preparatach myjących,
  • suche powietrze (np. w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach) – wskutek naruszenia płaszcza hydrolipidowego substancje drażniące szybciej przenikają do skóry,
  • promienie UV,
  • ukąszenia lub ugryzienia owadów.

Alergia na słońce

Tak powszechnie określa się reakcję skóry związaną z jej nadwrażliwością na promieniowanie ultrafioletowe, często występującą wiosną, w kontakcie z pierwszym słońcem lub w wyniku nagłej ekspozycji na jego silne działanie (np. podczas zimowych wyjazdów do ciepłych krajów). Alergia na słońce objawia się zaczerwienieniem, świądem, obrzękiem i pokrzywką. Tak naprawdę pod tym pojęciem kryje się cała grupa bardzo różnych fotodermatoz, czyli schorzeń skóry związanych z nadwrażliwością na promienie UV. Są to przede wszystkim:

  • wielopostaciowe osutki świetlne – najczęstszy rodzaj fotodermatoz, pojawia się zwykle w miejscach odsłoniętych, zwłaszcza na dekolcie, w ciągu kilku-kilkunastu godzin od nasłonecznienia, to typowa reakcja na pierwsze mocniejsze słońce,
  • pokrzywka słoneczna – z niemal natychmiastową reakcją skóry,
  • przewlekłe zmiany posłoneczne – to przetrwałe odczyny świetlne, powstające w wyniku ekspozycji na promienie UVB i UVA u osób z przetrwałym uczuleniem na substancje fotoalergizujące (np. niektóre leki, zioła czy substancje zapachowe), nawet mimo całkowitego zaprzestania kontaktu z nimi.

Najczęściej z powodu alergii na słońce cierpią osoby o jasnej karnacji (fototypy I, II), z przewlekłymi chorobami skóry (np. atopowym zapaleniem skóry) oraz gdy problem występuje w rodzinie. Skóra może się też uwrażliwić wraz z wiekiem.

Często za niepożądaną reakcję skóry na słońce (przypominającą oparzenie słoneczne) wpływają substancje fototoksyczne i fotoalergizujące, np. składniki kosmetyków (alkohol, olejek eteryczny z bergamotki, cedrowy, sandałowy, cytrusowy), niektóre środki zapachowe i barwniki, zioła (np. dziurawiec), kwasy AHA i BHA, witamina A i jej pochodne (np. retinol). Podobne działanie mogą mieć niektóre leki, np. hormonalne, moczopędne, antybiotyki, antydepresanty, tabletki antykoncepcyjne. Dlatego podczas ich stosowania trzeba bezwzględnie chronić skórę przed słońcem! 

Kremy alergiczne – jak działają?

Kremy alergiczne (tak naprawdę należałoby je nazwać antyalergicznymi) zawierają składniki o działaniu łagodzącym dokuczliwe objawy: zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk, pokrzywkę. Są to głównie kortykosteroidy lub substancje hamujące histaminę, szybko przynoszące ulgę. Pamiętaj jednak, aby dokładnie przeczytać instrukcję ich stosowania (niektóre są przeciwskazane u kobiet w ciąży i karmiących) oraz unikać ekspozycji posmarowanej skóry na słońce, gdyż może dojść do niepożądanej reakcji fototoksycznej.

W przypadku alergii na słońce ważne też jest, aby po zaobserwowaniu reakcji jak najszybciej zejść ze słońca, możesz też zastosować kemy, żele i maści nawilżające, łagodzące i chłodzące, które szybko złagodzą posłoneczne pieczenie skóry.

Kremy i maści na problemy skórne

Podrażnienia i alergie to jednak nie jedyne problemy skórne, z jakimi możesz się stale lub okresowo zmagać, a które można leczyć za pomocą dostępnych bez recepty kremów i maści.

Atopowe zapalenie skóry – jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób skóry, która dotyka około 15-30% dzieci i nawet do 10% dorosłych. U jej podłoża głównie leżą czynniki genetyczne. Zazwyczaj przebiega z okresami sezonowych zaostrzeń i remisji (wyciszenia objawów). AZS może trwać całe życie, ale w większości przypadków objawy ustępują w wieku dziecięcym. Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji, przede wszystkim na bazie kremów i balsamów emolientowych, które wzmacniają warstwę ochronną skóry i zapobiegają podrażnieniom.

Stany zapalne skóry – mogą mieć różne przyczyny, najczęściej jednak związane są z trądzikiem młodzieńczym bądź wieku dorosłego. Główną rolę w powstawaniu trądziku odgrywają czynniki związane ze wzmożoną produkcją sebum i nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych oraz namnażaniem bakterii Cutibacterium Acnes. W codziennej pielęgnacji wskazane są kremy o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i regulującym, które wspomagają leczenie trądziku zalecone przez dermatologa.

Przesuszenie i uszkodzenie skóry – nawet skóra bezproblemowa może okresowo ulegać podrażnieniu, głównie pod wpływem czynników zewnętrznych – uszkodzeń mechanicznych i chemicznych, zanieczyszczeń, klimatyzacji, promieniowania UV. Wtedy bardzo dobrym wyborem będą kremy i maści dermatologiczne o działaniu regenerującym, które przyspieszają odbudowę uszkodzeń. Możesz je stosować jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji, szczególnie na noc (to właśnie wtedy skóra najlepiej się regeneruje). A zregenerowana skóra = większa odporność na podrażnienia!

Grzybica – za to schorzenie odpowiedzialne są grzyby z grupy drożdżaków, które namnażają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Dlatego najczęściej problem grzybicy dotyczy stóp, a najłatwiej zarazić się nią na basenie czy poprzez pożyczanie od kogoś obuwia. W tym przypadku pomoce będą maści i kremy dermatologiczne o działaniu przeciwgrzybiczym (np. z klotrymazolem).

Kremy alergiczne i maści dermatologiczne są dostępne bez recepty, jeśli jednak reakcja się utrzymuje lub występują niepokojące objawy, koniecznie jak najszybciej skontaktuj się z dermatologiem.

Artykuł partnera
Fot. Pexels

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Skóra wrażliwa

Wrażliwa, alergiczna czy atopowa?

Często te typy skóry są mylone, tymczasem każda z nich: wrażliwa, alergiczna i atopowa – choć mogą dawać podobne objawy – mają różne […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki