WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

sucha skóra

Przesuszona skóra twarzy z niedoskonałościami

Przez wiele lat panowało przekonanie, że przesuszona skóra i niedoskonałości to dwa odrębne problemy, które wymagają oddzielnej pielęgnacji. Inne kosmetyki były więc stosowane do nawilżania suchej skóry, inne nakładano na twarz, by pozbyć się trądziku, zaskórników i krostek. Jednak coraz częściej dermatolodzy zwracają uwagę, że te dwa stany (przesuszenie i wypryski) mogą występować jednocześnie. Jak więc dbać o suchą skórę ze skłonnością do trądziku? Jak jednocześnie zadbać o odpowiedni poziom jej nawilżenia i zwalczyć nadmiar sebum? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Sucha skóra twarzy. Jak ją rozpoznać?  

Problem dermatologiczny, jakim jest sucha skóra twarzy, pojawia się u wielu osób, niezależnie od wieku i płci. Rozpoznanie zazwyczaj jest dość proste i szybkie. Taka cera charakteryzuje się przede wszystkim:

  • szorstkością – sucha skóra często wydaje się szorstka i nierówna w dotyku, jest pozbawiona gładkości i miękkości, brak jej nawilżenia;
  • łuszczenie się – niektóre obszary skóry mogą się łuszczyć, co objawia się odrywaniem od twarzy drobnych łusek skórnych, zwłaszcza po jej umyciu lub po aplikacji produktów kosmetycznych;
  • napięcie i uczucie ściągnięcia – szczególnie po umyciu cery lub w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych skóra może wydawać się sztywna, a nawet boleśnie naciągnięta;
  • widoczne drobne linie i zmarszczki – powstają drobne linie i zmarszczki, szczególnie w okolicach oczu, na czole i wokół ust;
  • utrudnione wchłanianie produktów – cera jest trudna do nawilżenia, a produkty kosmetyczne wchłaniają się wolniej, pozostawiają uczucie tłustości;
  • podrażnienie i swędzenie – prowadzi to do odczuwalnego dyskomfortu i ciągłej potrzeby drapania lub pocierania twarzy, która staje się podrażniona i czerwona.

Jeśli obserwujesz u siebie takie symptomy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz cerę suchą lub nawet skrajnie wysuszoną. Taki rodzaj cery często idzie w parze z innym zaburzeniem, jakim jest uszkodzona bariera hydrolipidowa, która prowadzi także do lekkich zaczerwienień m.in na policzkach. Ważne, aby odpowiednio pielęgnować taki typ skóry, czyli skupiać się przede wszystkim na nawilżaniu i unikaniu substancji wysuszających czy podrażniających.

Czym jest bariera hydrolipidowa? 

Warstwa ochronna skóry składa się z wody i tłuszczów, pełni ważną rolę w utrzymaniu zdrowia skóry – to właśnie bariera hydrolipidowa. To rodzaj naturalnej ,,bariery” chroniącej skórę przed utratą wilgoci oraz przed działaniem czynników zewnętrznych, jak: zanieczyszczenia, substancje chemiczne, bakterie czy promieniowanie UV. Naruszona bariera hydrolipidowa przyczynia się do: przesuszenia, podrażnień, infekcji i wielu innych, mocno odczuwalnych problemów skórnych.

Jak odbudować barierę hydrolipidową twarzy? 

Odbudowa bariery hydrolipidowej jest bardzo ważna dla zdrowia i kondycji skóry twarzy. Jeśli borykasz się z jej ciągłym przesuszeniem, to fundamentalne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, która stopniowo zapewni naprawę tej bariery. Przede wszystkim wybieraj produkty do pielęgnacji skóry zawierające składniki nawilżające, takie jak: kwas hialuronowy, gliceryna, ceramidy czy kwas mlekowy. Pomogą one zatrzymać wilgoć w skórze i wzmocnić jej barierę ochronną. Ogranicz stosowanie agresywnych detergentów, mydeł o silnym działaniu wysuszającym oraz produktów zawierających alkohol.

Promieniowanie UV przyczynia się do powstawania wolnych rodników, tym samym doprowadza do uszkodzenia komórek skóry. Stosowanie kremów z filtrem SPF pomoże chronić ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Pij dużo czystej wody, aby nawilżyć skórę od wewnątrz i wspomóc naturalne procesy regeneracyjne i przywrócić zdrowy blask.

Dodatkowo włącz do swojej diety produkty zawierające zdrowe tłuszcze, m.in.: awokado, orzechy, nasiona chia, oleje roślinne (lniany, kokosowy). Zaprzestań częstych i długich kąpieli w gorącej wodzie, ponieważ na dłuższą metę prowadzą one do przesuszenia skóry oraz osłabienia omawianej bariery ochronnej. Zaleca się stosowanie krótkich kąpieli w letniej wodzie i delikatne osuszanie bez nadmiernego tarcia.

Odbudowa bariery hydrolipidowej może wymagać czasu i cierpliwości, ale regularne stosowanie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych oraz dbanie o zdrowy tryb życia przyniosą znaczącą poprawę kondycji skóry twarzy.

Kosmetyki do naprawy bariery hydrolipidowej. Czego używać? 

Wzbogacając rutynę pielęgnacyjną odpowiednimi składnikami, pamiętaj przede wszystkim o intensywnym nawilżeniu, regeneracji oraz odżywieniu. Pomocny będzie nawilżający krem do odbudowy warstwy hydrolipidowej, taki jak tołpa®dermo face, sebio BHL. wodny krem-żel nawilżający, o bogatej zawartości ze składnikami hydratacyjnymi, jak: kwas hialuronowy, gliceryna, ceramidy, masła roślinne (shea, kokosowe). Pomogą one zatrzymać wilgoć w skórze i uchronią ją przed nadmierną utratą wody.

krem Tołpa

Szczególną uwagę warto poświęcić ceramidom utrzymującym integralność błon komórkowych, nawilżającym i chroniącym skórę. Dodatkowo łagodzą stany zapalne, wspomagają gojenie się ran, wygładzają i poprawiają elastyczność. To rodzaj lipidów występujących naturalnie w zewnętrznej warstwie skóry, znanej jako warstwa rogowa. Ceramidy stanowią około 50% całkowitej masy lipidów, co świadczy o ich znaczeniu dla funkcji skóry.

Innym rodzajem kosmetyków wartych stosowania, jeśli borykasz się z przesuszoną skórą twarzy, są olejki roślinne, takie jak: jojoba, arganowy, z nasion róż – skutecznie i intensywnie nawilżają i zmiękczają skórę. Można je stosować także na całe ciało oraz do masażu. Skoncentrowane dawki substancji nawilżających znajdziesz również w serach nawilżających. Te preparaty penetrują skórę w głąb i dają efekt złagodzenia i intensywnego nawilżenia. Aplikuj je przed nałożeniem kremu nawilżającego, aby wzmocnić jego działanie.

Dobrym przykładem takiego produktu będzie serum nawilżająco-kojące sebio BHL, które poza swoimi bazowymi funkcjami jednocześnie przyspiesza eliminację niedoskonałości.

Regularne stosowanie maseczek nawilżających dostarczy skórze dodatkowej dawki nawilżenia i składników odżywczych pomocnych w odbudowie bariery hydrolipidowej. Dobrym wyborem będzie także lipidowa emulsja nawilżająca tołpa. sebio BHL, która zadba o zdrowy, nawilżony wygląd cery i jej blask, dzięki zawartości olejku jojoba. Przy tym skóra ograniczy wydzielanie sebum, a zyska komfort i brak uczucia ściągnięcia.

Cyklicznie używaj wybranych kosmetyków i bądź konsekwentna w pielęgnacji skóry, a uzyskasz najlepszy efekt. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru produktów dla swojego typu skóry lub potrzebujesz pomocy w odbudowie bariery hydrolipidowej, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, który zaleci odpowiednie leczenie i pielęgnację.

Przesuszona skóra a niedoskonałości 

cera z niedoskonałościami

Przesuszona skóra twarzy jest podatna na różne niedoskonałości, które mogą prowadzić do dyskomfortu psychicznego. Z suchą cerą współistnieją głównie: przebarwienia, blizny potrądzikowe, wypryski, stany zapalne, zaskórniki oraz ogólne podrażnienia.

Chociaż zaskórniki są bardziej typowe dla skóry tłustej, to mogą występować też u osób z suchą skórą, a w dodatku mogą być trudniejsze do usunięcia. Aby zapobiec powstawaniu niedoskonałości, należy początkowo nawilżać skórę, a dopiero później zająć się różnymi zmianami o charakterze zapalnym.

Jak oczyszczać suchą cerę? 

oczyszczanie suchej skóry

Proces oczyszczania suchej skóry wymaga delikatnego podejścia, aby nie pogorszyć jej stanu. Stawiaj na łagodne produkty oczyszczające niezawierające silnych detergentów ani substancji drażniących. Dobrym wyborem są delikatne pianki, żele lub mleczka do mycia twarzy, które dokładnie oczyszczą skórę, pozostawią ją miękką i nawilżoną. Unikaj produktów z alkoholem, silnymi surfaktantami, parabenami, izopropanololem, barwnikami syntetycznymi lub parafiną.

Po oczyszczeniu zaleca się stosowanie łagodnego toniku bez alkoholu, który przywróci skórze właściwe pH i przygotuje ją do dalszej pielęgnacji. Ważne jest także ograniczenie częstotliwości mycia twarzy do minimum (czyli na pewno 2 razy dziennie, rano i wieczorem), aby nie usuwać naturalnych lipidów z jej powierzchni, bo może to prowadzić do dodatkowego przesuszenia. Regularne stosowanie kremów utrzyma odpowiednie nawilżenie skóry i ochroni ją przed wysychaniem.

Konsekwentna rutyna pielęgnacyjna dostosowana do przesuszonej skóry twarzy znacznie polepszy jej stan i przyniesie ulgę od dyskomfortu wynikającego z przesuszenia. Pamiętaj także o kosmetykach regenerujących i odbudowujących barierę hydrolipidową. Takie działanie sprawi, że twoja twarz odzyska blask!

Artykuł partnera

Fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Technologia TMA – termiczny resurfacing

Technologia TMA (termomechaniczna ablacja) to frakcyjna metoda odmładzania skóry z wykorzystaniem naturalnego ciepła. O jej zaletach i wykorzystaniu mówi Marzena Karpińska, kosmetolog, właścicielka gabinetu Cashmire w Łodzi. Zobaczcie na filmie!


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki