WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

kobieta z pięknymi włosami

5 sposobów na poprawę kondycji włosów

Z problemem suchych, zniszczonych i łamliwych włosów boryka się wiele kobiet. Zła kondycja pukli może być skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji, niewłaściwego trybu życia, a także nadmiernej ilości przeprowadzanych na nich zabiegów. Oto 5 sposobów na jej poprawę.

Zdrowa dieta dla pięknych włosów

Niska podaż składników odżywczych, witamin i minerałów znacząco wpływa na kondycję włosów. Warto więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej diecie, wprowadzając w niej pewne zmiany. Należy całkowicie zrezygnować z produktów przetworzonych oraz słodyczy. Postawmy na świeże warzywa i owoce, pełnowartościowy nabiał, chude mięso i produkty pełnoziarniste. Doskonałym wyborem będą też kiełki, orzechy oraz drożdże, na bazie których możemy przygotować odżywczy napój.

Odpowiednia pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja włosów zniszczonych obejmuje przede wszystkim regularne ich nawilżanie oraz odżywianie. W tym celu wybieramy kosmetyki o lekkiej konsystencji, które nie będą nadmiernie obciążały pasm. Warto sięgnąć po produkty o właściwościach regeneracyjnych. Zrezygnujmy natomiast ze stosowania kosmetyków do stylizacji, takich jak żele, pianki czy lakiery. W miarę możliwości nie spinajmy zbyt często włosów, starajmy się też ich nie prostować. Gorące powietrze negatywnie wpływa na kondycję pasm, natomiast zdecydowanie łatwiej zrezygnować z prostowania, niż z suszenia.

Odpoczynek dla włosów

Włosy, podobnie jak cały nasz organizm, potrzebują czasu na odpoczynek. W miarę możliwości przełóżmy więc farbowanie czy rozjaśnianie włosów na czas, gdy ich kondycja ulegnie poprawie. Regeneracja włosów sprowadza się też do rezygnacji z zabiegów stylizacyjnych, które mocno obciążają pasma. Jak długo powinna trwać przerwa? Poprawę stanu pukli można zauważyć po około 2-3 miesiącach – czas ten należy poświęcić na efektywną pielęgnację, wybierając odpowiedniej jakości kosmetyki. Jeśli jednak siwe odrosty nie pozwalają nam odłożyć koloryzacji na później, zastosujmy delikatne farby oparte na naturalnych składnikach. Obciążają one pasma w mniejszym stopniu, niż produkty zawierające chemiczne dodatki.

Ochrona przed słońcem

Nasze włosy nie lubią letniego, palącego słońca, które mocno je wysusza. Warto więc odpowiednio je zabezpieczyć, sięgając po kosmetyki termoochronne. Aplikujemy je na pasma przed wyjściem na zewnątrz – nie wymagają one spłukiwania ani wcześniejszego przygotowywania włosów. Rozwiązaniem pośrednim wydaje się założenie czapki lub kapelusza, jednak pamiętajmy, że wpływa ono negatywnie na skórę głowy, która nadmiernie się poci. Najlepiej do minimum ograniczyć ekspozycję zniszczonych włosów na słońce, mając jednocześnie na uwadze, że promieniowania UV nie lub także nasza skóra. 

Unikanie stresu

Stres i życie w pośpiechu nie wpływają korzystnie na kondycję włosów. Początkowo stają się one łamliwe, z czasem natomiast zaczynają wypadać. W takim przypadku nie pomogą nam kosmetyki ani właściwa dieta – jedynym sposobem na poprawę stanu pasm jest ograniczenie stresu w codziennym życiu. Istnieje wiele metod radzenia sobie z negatywnymi emocjami, takich jak aromaterapia, muzykoterapia czy zastosowanie odpowiednich technik oddechowych. Ograniczenie stresu wpłynie pozytywnie nie tylko na kondycję pasm, lecz również na stan zdrowia całego organizmu oraz samopoczucie psychiczne. 

Artykuł partnera
fot. Envato Elements

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki