WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Chirurgia plastyczna twarzy

Chirurgia plastyczna przychodzi z pomocą osobom, u których inne, mniej inwazyjne metody poprawy wyglądu twarzy są niewystarczające. Zarówno osoby mające zastrzeżenia wobec swojej naturalnej urody, jak i poszkodowani w wypadkach lub zdeformowani przez choroby mogą liczyć na profesjonalną pomoc chirurgiczną. Chirurgia plastyczna twarzy to ogół zabiegów rekonstrukcyjnych i estetycznych, których celem jest przywrócenie lub nadanie twarzy lepszego wyglądu. Nasz portal przybliża tematykę plastyki twarzy i pomaga znaleźć najlepszych specjalistów przeprowadzających takie zabiegi. Z nami możesz poznać możliwości współczesnej chirurgii plastycznej i być na bieżąco z nowinkami na jej temat.

Więcej
korekcja uszu

Korekcja uszu nićmi

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na korektę odstających uszu była operacja plastyczna. Teraz możesz to zrobić korzystając z mniej inwazyjnego zabiegu „przyciągnięcia” uszu do głowy za pomocą stałych nici!

1 2

Historia zabiegów chirurgii plastycznej na twarz

Chirurgia plastyczna twarzy ma swoje korzenie w starożytności. Pierwsze zabiegi rekonstrukcyjne przeprowadzano już u ciężko rannych gladiatorów. W Indiach testowano je na przestępcach, którzy stracili nosy w ramach kary za kradzież i wymagali ich odnowienia. Odrodzenie tej gałęzi medycyny nastąpiło w XV w., choć dopiero w XIX w. przeprowadzono pierwszą w pełni udaną operację korekty nosa. Był to także pierwszy tego typu zabieg powodowany względami estetycznymi, a nie zdrowotnymi. Wzmożony rozwój wszystkich gałęzi chirurgii plastycznej nastąpił po I wojnie światowej. Operacje na weteranach wojennych pomogły rozwinąć m.in. nowe techniki i metody przeszczepiania skóry oraz kości twarzy. Przeprowadzający je specjaliści w późniejszym czasie zaczęli oferować operacje plastyczne dla osób chcących poprawić naturalną urodę. Mimo to, dopiero w latach 70. XX w. chirurgia plastyczna została oficjalną dyscypliną medyczną. W Polsce chirurgia plastyczna pojawiła się w połowie XX w. W latach 50. w Polanicy otworzono pierwszy oddział, na którym leczono osoby z wadami wrodzonymi i okaleczeniami powojennymi. W 1986 roku powstało Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. Polscy chirurdzy plastyczni od lat cieszą się uznaniem na całym świecie. Są znani zarówno z doskonale przeprowadzanych operacji rekonstrukcyjnych, jak i estetycznych. Jeśli szukasz polecanych specjalistów ze swojej okolicy, znajdziesz ich w naszej bazie, którą regularnie aktualizujemy. Nasz portal to także kopalnia wiedzy na temat poszczególnych zabiegów plastycznych twarzy.

Przykłady zabiegów chirurgii plastycznej twarzy

Wśród najpopularniejszych operacji plastycznej twarzy od lat królują te same zabiegi. Są to: Dla wielu osób chirurgia plastyczna twarzy jest jedyną szansą na wyzbycie się kompleksów i uzyskanie lepszej jakości życia. Stanowi rozwiązanie dla ludzi, którzy borykają się z niesymetryczną, nieforemną twarzą. Nie zawsze jednak subiektywne odczucia pokrywają się z rzeczywistym problemem, dlatego w każdej sytuacji niezbędna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą chirurgiem. Lekarz ma prawo odmówić wykonania zabiegu, jeśli uzna go za zbędny.

Chirurgia plastyczna - zabiegi zdrowotne

Najważniejszym zadaniem, jakie stawia przed sobą chirurgia plastyczna twarzy, są zabiegi przeprowadzane w celach zdrowotnych. Oprócz operacji rekonstrukcyjnych, przywracających wygląd sprzed wypadków lub chorób, chirurdzy tej specjalizacji zajmują się korektą wad wrodzonych. W razie potrzeby, gdy defekt w dużym stopniu zagraża zdrowiu lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie, takie operacje przeprowadzane są już u małych dzieci. Do najpopularniejszych zabiegów należą operacje:

Rekonwalescencja po zabiegach plastycznych twarzy

Chirurgia plastyczna twarzy jest skomplikowana, a zabiegi należą do stosunkowo bolesnych. Niedogodnością jest także potrzeba wyjątkowej ostrożności przez cały okres rekonwalescencji. Zazwyczaj trwa ona od 6 do 12 tygodni po zabiegu i wiąże się z noszeniem specjalistycznych opatrunków usztywniających. Należy jednak pamiętać, że ostateczny czas wygojenia się ran i powrotu do sprawności jest kwestią indywidualną i wpływa na niego wiele czynników. Szukając szczegółowych informacji o konkretnych zabiegach, warto skontaktować się ze specjalistą. Baza klinik chirurgii plastycznej jest dostępna na naszej stronie.

Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki