Wszystko, co warto wiedzieć o operacjach nosa
Zmiana kształtu i wielkości nosa to jedna z najczęstszych operacji plastycznych. Rozważasz jej wykonanie? Zobacz, o czym warto pamiętać.
Idealny wzór
Kształt i wielkość nowego nosa powinny być dopasowane do proporcji Twojej twarzy. Chirurg weźmie pod uwagę wielkość i kształt twarzy, oczu i ust, a nawet budowę podbródka (a więc cały owal). Dlatego nie zdziw się, że nie będzie chciał zrobić Ci wymarzonego smukłego perkatego noska (np. na wzór Angeliny Jolie) – Twoja twarz może w nim wyglądać niekorzystnie, a nawet komicznie!
Za pomocą skalpela można poprawić: asymetrię nosa, nierówne skrzydełka nosa, zmniejszyć zbyt duży nos, zlikwidować szeroki, duży czubek nosa.
Budowa nosa
Estetyka to nie wszystko. Lekarz pomniejszając nos może natrafić na ograniczenia anatomiczne, takie jak np. grubość skóry. W takim wypadku jeśli zmniejszyłby nos za bardzo, pacjentka… mogłaby mieć problemy z oddychaniem! Podczas konsultacji chirurg powinien Ci wyjaśnić wszystkie aspekty operacji i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Przed operacją
Konieczna jest konsultacja lekarska oraz wykonanie badań, takich jak:
- grupa krwi i Rh
- pełna morfologia
- APTT, INR
- elektrolity
- cukier
- HBS, HCV, HIV
- badanie ogólne moczu
- kreatynina
- RTG klatki piersiowej, jeśli zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym
- EKG z opisem (po 40. roku życia)
Warto też zastosować się do zaleceń żywieniowych – dieta powinna być lekkostrawna, ale nie restrykcyjna, gdyż niedobór białka utrudnia gojenie się ran pooperacyjnych. Należy zrezygnować z palenia (rany gorzej się goją) i picia alkoholu, niewskazane jest też zażywanie preparatów mogących powodować nadmierne krwawienie, takich jak aspiryna czy ostre przyprawy.
Metoda operacji
Operacja nosa uważana jest za jedną z najtrudniejszych. Wymaga ogromnej precyzji i cierpliwości, bo tutaj dosłownie milimetry decydują o finalnym efekcie. Zabieg skracania nosa, wykonywany na częściach chrzęstnych, można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Jeśli jednak korekcja ma dotyczyć części kostnej, trzeba zastosować znieczulenie ogólne. Klasyczny przebieg takiej operacji polega najpierw na odseparowaniu skóry od nosa, a potem częściowym usunięciu i ewentualnym modelowaniu chrząstek skrzydłowych i czubka nosa oraz, jeżeli sytuacja tego wymaga zwężeniu kostnej części nosa. Zabieg kończy się zszyciem wykonanych cięć skóry bądź błony śluzowej.
Korekta przegrody nosowej
Kiedyś tym zabiegiem zajmowali się głównie laryngolodzy – dziś często robią go chirurdzy plastycy. Jeśli wymagana jest plastyka nosa – najlepiej jednocześnie, bo dzięki temu chrząstkę z przegrody nosowej można wykorzystać do rekonstrukcji plastycznych (jako „części zamienne”).
Po zabiegu
W przypadku osteotomii (zabiegu przecięcia kości) wykonywanej w znieczuleniu ogólnym musisz liczyć się z dwudniowym pozostaniem w klinice. W tym czasie masz założoną w przegrodzie nosowej tamponadę, która stabilizuje przegrodę nosową i hamuje krwotok, ale i znacznie utrudnia oddychanie. Przez kolejne 7-10 dni po operacji będziesz mieć założony opatrunek unieruchamiający nos (najczęściej z lekkiego gipsu).
Po zabiegu musisz liczyć się z krwawymi wybroczynami na powiekach oraz z dużą opuchlizną, która może się nasilać nawet przez pierwszych kilka tygodni po operacji. Dlatego przez pierwsze dni po operacji najlepiej leżeć łóżku z uniesioną głową i zimnymi kompresami, a przez 3 miesiące bezwzględnie unikać sytuacji mogących wywołać kontuzję nosa. Ponieważ nie wycina się skóry z nosa, potrzebny jest jej czas na obkurczenie – może to zająć nawet do pół roku. Tyle minimum trwa cały proces gojenia (nawet do roku).
Powikłania
Po zabiegu zmniejszania nosa mogą zdarzyć się przedłużające krwawienia, wymagające dodatkowego tamponowania lub infekcja w obszarze operacyjnym. Jeśli kości nosowe nie zostaną równo przycięte (błąd chirurga), kość w miejscu zespolenia zrośnie się krzywo, co utworzy rodzaj „schodka”. W takiej sytuacji operację trzeba przeprowadzić ponownie.
Pamiętaj też, aby mieć realne oczekiwania względem nowego nosa – gdy nos był bardzo krzywy lub połamany, trudno jest uzyskać perfekcyjny kształt, ale na pewno będzie dużo lepiej niż przed operacją.