WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Na czym polega zabieg blefaroplastyki?

Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest wyłącznie przeznaczona dla osób starszych, u których dochodzi do opadania powiek na skutek starzenia się i wiotczenia skóry. Świetnie też sprawdza się u pacjentek i pacjentów w wieku 30-45 lat, u których „ciężkie powieki” są darem natury. Mimo dosyć długiej rekonwalescencji to jeden z najbardziej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej. Nic dziwnego – daje spektakularny efekt odmłodzenia całej twarzy, „otwiera” spojrzenie, zdejmuje z twarzy wyraz zmęczenia, a nawet usprawnia widzenie 
w przypadku, gdy opadające powieki zaczynają zasłaniać obszar widzenia.
dr Magdalena KorwinSzczegóły zabiegu zdradza dr Magdalena Korwin, okulista i lekarz medycyny estetycznej 
ze Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej Mega-lens (www.megalens.com.pl).

Na czym polega blefaroplastyka?

– Blefaroplastyka dzieli się na powierzchowną i głęboką. W blefaroplastyce głębokiej oprócz usunięcia nadmiaru skóry z powiek wykonuje się również plastykę przegrody oczodołowej, a tym samym usuwa nadmiar tłuszczu oczodołowego w obrębie przepuklin w tłuszczu oczodołowym. Jest to niezwykle istotne u pacjentów, którzy mają tendencję do „puffy eyelids” – powiek górnych z nadmiarem skóry, które sprawiają wrażenie wypełnionych i cały czas obrzękniętych. Plastyka powiek dolnych zawsze ma charakter głęboki – usuwając nadmiar tłuszczu możemy pozbyć się dzięki temu „worków” pod oczami. Wymaga to też plastyki przegrody oczodołowej – jest to tkanka łączna stanowiąca barierę dla tłuszczu oczodołowego, która z wiekiem zaczyna się rozsuwać. Wtedy tłuszcz, który normalnie znajduje się w oczodole, siłą ciężkości zaczyna wychodzić na zewnątrz i opadać – co jest widoczne właśnie jako nieestetyczne „worki” pod oczami. Nie da się ich usunąć w inny sposób niż chirurgiczny.

Komu polecany jest ten zabieg?

– Blefaroplastyka zarezerwowana jest dla przypadków nasilonych, utrwalonych zmian związanych z wiekiem, tj. wiotkości, nadmiaru skóry, przepuklin tłuszczu oczodołowego, opadnięcia brwi. U mężczyzn często wrażenie opadania powiek jest efektem opadania łuków brwiowych, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza przed podjęciem decyzji o zabiegu. Jeśli mamy opadające brwi imitujące opadanie powiek wycięcie nadmiaru skóry i wykonanie typowej blefaroplastyki nie przyniesie bowiem satysfakcjonującego efektu.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

– Bezpośrednia rekonwalescencja po blefaroplastyce trwa ok. 2-3 tygodni. W okresie 
tym schodzą obrzęki i siniaki. Natomiast pełen okres gojenia się tkanki podskórnej 
i przegrody oczodołowej trwa minimum 3 miesiące. Przez ten czas pacjent powinien unikać ekspozycji na światło słoneczne, która może doprowadzić do przebarwienia blizny, a przecież chodzi nam o to, aby była ona jak najmniej widoczna (jest robiona w załamaniu powieki). Przez pierwsze 3 miesiące należy też spać z głową lekko uniesioną, dlatego że w tym czasie, wraz z gojeniem tkanek podskórnych i tkanki oczodołowej, dochodzi do regeneracji mikronaczyń chłonnych 
w obrębie tkanki podskórnej powiek i oczodołu, jak również do powrotu i regeneracji mikrowłókien nerwowych w obrębie skóry. Trzeba dać tkankom czas na to, aby się spokojnie zregenerowały.

Czy plazma może być alternatywą dla blefaroplastyki?

– Plazma polecana jest pacjentom z początkową wiotkością skóry powiek – w wypadku zmian zaawansowanych polecam zabieg chirurgiczny. Technologia plazmowa jest też pomocna u pacjentów, którzy mieli wykonaną w przeszłości blefaroplastykę. Pamiętajmy, że zabieg ten nie powstrzyma procesu starzenia się skóry i po kilku latach może pojawić się niewielka wiotkość zoperowanych powiek. Wtedy, aby zapobiec konieczności szybkiego wykonania kolejnego zabiegu operacyjnego, możemy wspomóc się innymi metodami, takimi jak plazma czy stymulatory tkankowe.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

oko

Odmładzanie okolicy oczu

Wszystko o odmładzaniu trudnej okolicy oka. Metody mało inwazyjne i chirurgiczne – okiem okulisty i lekarza medycyny estetycznej.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki