WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

korekta uszu

Odstające uszy – korekta za pomocą operacji plastycznej

Operacja odstających uszu to jeden z niewielu zabiegów z zakresu chirurgii, który zalecany jest do wykonania już w wieku dziecięcym. Kto jest odpowiednim kandydatem do otoplastyki? Jak wygląda korekta uszu i jaka jest jej cena?

Szacuje się, że problem odstających uszu dotyka nawet 5% populacji, przez co to jedna z najczęstszych wrodzonych deformacji okolicy głowy i szyi. Problem najczęściej występuje obustronnie, a stoi za nim przede wszystkim genetyka (nawet 60% dzieci rodziców z odstającymi uszami także boryka się z tym kłopotem). Odstające uszy to jednak na szczęście defekt kosmetyczny, który nie zagraża zdrowiu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest jednym z głównych powodów kompleksów i zaniżonej samooceny. Ponieważ na przykre komentarze narażone są także dzieci, które nie potrafią poradzić sobie z taką agresją innych (po prostu jej nie rozumiejąc), operacje plastyczne uszu wykonuje się już u pięciolatków. Zabieg poprawia więc nie tylko estetykę wyglądu, ale i samopoczucie psychiczne.

Operacja plastyczna uszu – wskazania do korekty

Zabiegowi otoplastyki mogą poddać się zdrowe osoby, które ukończyły 5. rok życia, a którym defekt ten przeszkadza – utrudnia lub wręcz uniemożliwia codzienne życie i które walczą z kompleksami lub są obiektem żartów i kpin, a jednocześnie są na tyle dojrzałe, aby same lub pod kontrolą osoby trzeciej, przestrzegać pooperacyjnych zaleceń. Podstawowym celem operacji odstających uszu jest zmniejszenie kąta ustawienia małżowiny usznej względem głowy pacjenta i nadanie jej bardziej naturalnego anatomicznego wyglądu.

Przeciwwskazania: skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, infekcje ropne skóry i śluzówek, ciąża i karmienie piersią.

Przygotowania do zabiegu

Przed zabiegiem otoplastyki należy zaprzestać palenia tytoniu i przyjmowania leków rozrzedzających krew. Należy również wykonać zlecone przez lekarza badania, wśród których są: grupa krwi, morfologia, OB wskaźnik krzepnięcia, kreatynina, glukoza, elektrolity, badanie ogólne moczu, antygeny WZW B.

Korekta odstających uszu – jak wygląda zabieg?

W trakcie operacji plastycznej uszu lekarz wykonuje niewielkie nacięcia na tylnej powierzchni ucha, dzięki czemu odseparowuje skórę i odsłania chrząstkę. Następnie nacina ją, modeluje i przyciąga ku tyłowi. Na koniec zakłada szwy, które nadają uchu nowy kształt, a gdy rana się zagoi, utrzymują ten kształt na stałe.

Plastyka uszu – ważne informacje:

  • czas trwania zabiegu: 1,5-2 godziny,
  • znieczulenie: u dzieci ogólne, u dorosłych miejscowe lub ogólne,
  • pobyt w klinice: wyjście w ciągu kilku godzin po zabiegu (pod opieką osoby trzeciej),
  • rekonwalescencja: do 10 dni,
  • zdjęcie szwów: w zależności od stanu w 3-7 dobie.

Rekonwalescencja – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu uszy mogą być obrzęknięte i lekko zasinione. Te dolegliwości powinny jednak ustąpić maksymalnie po dwóch tygodniach. Pierwszy opatrunek zmieniany jest zwykle przy zmianie szwów, w trzeciej dobie. Jeśli szwy muszą pozostać dłużej, kolejny termin zmiany opatrunku ustala lekarz. Po usunięciu wszystkich szwów opatrunek na głowie zmienia się na opaskę. Taka opaska na uszy ma im pomóc w spokojnym gojeniu – chodzi o to, by nie szarpnąć uchem i aby nie „puściła” skóra w miejscu, gdzie były szwy. Ponadto kilka godzin po zabiegu w znieczulenie ogólnym (po narkozie) pacjent może odczuwać mdłości i rozkojarzenie. Ważne jest także, aby przez tydzień od operacji nie myć głowySport zaś można uprawiać po ok. miesiącu, z tym że zaleca się noszenie specjalnej opaski na głowę, chroniącej przed urazami. Taką opaskę warto nosić również w nocy (nawet pół roku).

Uwaga: opaska na odstające uszy dla niemowlaka to mit. Odstające uszy u niemowląt to kwestia anatomii i poprzez założenie opaski uzyskamy tylko chwilowy estetyczny efekt – po jej zdjęciu uszy wrócą do pierwotnego kształtu. Dlatego nie jest to metoda leczenia! Za to jeśli dziecko naprawdę ma odstające uszy, warto przemyśleć ich operacje nim pójdzie do szkoły. Organizmy dzieci szybciej się regenerują, ich rany łatwiej goją, a dziecko już ze zoperowanymi uszami nie będzie narażone na prześmiewcze komentarze w szkole czy na podwórku.

Pierwsze efekty operacji plastycznej uszu widoczne są natychmiast po zabiegu, aczkolwiek cały proces przebudowy chrząstki małżowiny usznej trwa ok. pół roku. Wtedy staje się ona twardsza, bardziej elastyczna i „trzyma” nowy kształt.

Operacja plastyczna uszu – cena

Cena korekty uszu uzależniona jest od gabinetu, a także dokładnego celu, jaki chcemy uzyskać poprzez operację i tak: korekcja odstających uszu to średnio 5-6 tysięcy złotych, plastyka zwiniętych uszu 6-7 tysięcy, zmniejszenie również do 7 tysięcy, zaś rekonstrukcja małżowiny to już koszt rzędu nawet 15 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

anna |

No mój synek ma miec taki zabieg na odstające uszy ;/ Od małego ma problem z tymi uszami, w końcu z meżem zdecydowaliśmy się z tym coś zrobić. I teraz szukamy dobrego szpitala gdzie się tym zajmą. Czy ktoś się orientuje czy w orthos w Komorowicach robią taki zabieg dla dzieci?

woyciech |

Moja córka miała robioną korektę uszu, jakieś pół roku temu, w Łodzi u doktor Żukowskiej. Efekt jest świetny, córa czuje się teraz znacznie lepiej, nie dokuczają jej w szkole. Warte każdych pieniędzy, spokój psychiczny.

Kalarepka |

Z tego co wiem to w Orthos są wykonywane takie zabiegi. Jedziemy tam za 2 tygodnie na pierwszą konsultację z córką i zobaczymy jak to dajel będzie wyglądać. Lokalizację polecili nam znajomi bo też jeździli tam z dziećmi.

zajęcia plastyczne Łódź |

Zainteresowała mnie tematyka. Uważąm, że da isę to jeszcze trochę bardziej rozwinąć.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki