WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

operacja nosa

Zabieg przegrody nosowej

Operacja przegrody nosowej, czyli septoplastyka, to jeden z najczęstszych zabiegów laryngologicznych, którego celem jest nie tyle poprawa wyglądu pacjenta, co przede wszystkim przywrócenie tzw. prawidłowych warunków anatomicznych. Kiedy konieczne jest prostowanie przegrody nosowej? Jak wygląda operacja i rekonwalescencja?

Krzywa przegroda nosowa znacznie utrudnia jakość życia pacjenta oraz zwiększa ryzyko występowania przewlekłych stanów zapalnych choćby zatok przybocznych nosa. Dlatego korekta przegrody nosowej nie jest zabiegiem stricte plastycznym, a jego celem nie jest poprawa wyglądu jako takiego, tylko udrożnienie nosa.

Przegroda nosowa – wskazania do operacji

Lekko skrzywiona przegroda nosowa może nie dawać żadnych objawów, zarówno estetycznych, jak i laryngologicznych, jednak z reguły prędzej czy później chory zaczyna odczuwać różne dolegliwości – przede wszystkim dostrzega znaczne ograniczenie drożności nosa, ma trudności z oddychaniem przez nos, zauważa się u niego tzw. mowę nosową. Należy również wspomnieć o nawracających i uporczywych schorzeniach okolic przynosowych, w tym zatok, a także krwawień z nosa. Oczywiście wskazaniem do przeprowadzenia operacji jest także sam wygląd – w końcu nos zawsze jest, dosłownie, na widoku. Jednak większość pacjentów trafiających na stoły operacyjne trafia tam nie ze względu na sam defekt kosmetyczny, a właśnie powikłania laryngologiczne.

Prostowanie przegrody nosowej – jak wygląda zabieg?

Operacja przegrody nosowej, która przybrała patologicznie kształt litery S lub C, może być wykonywana na dwa sposoby:

  1. Klasyczna septoplastyka, czyli plastyka przegrody nosowej – w trakcie takiego zabiegu lekarz usuwa wyłącznie wypukłości, ostrogi i inne „wystające” z przegrody elementy, a samą przegrodę starannie ustawia w odpowiednim kształcie. W przypadku gdy poza przegrodą skrzywiony jest cały nos, najczęściej septoplastyka połączona jest z zewnętrzną całkowitą operacją plastyczną nosa, tzw. rinoplastyką.
  2. Podśluzówkowa resekcja przegrody nosa – w tym wypadku cięcie dokonywane jest w rejonie błony śluzowej wewnątrz nosa oraz jego chrząstki, a następnie usuwana jest patologiczna część kości przegrody nosowej. Czasami zdarza się, że usunięta chrząstka jest na zewnątrz prostowana, a następnie jako implant wraca na swoje miejsce. W tym wypadku zabieg operacyjny nie powoduje powstawania żadnych blizn ani śladów na zewnątrz, także blizny wewnętrzne goją się praktycznie „do zera”.

Rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej

W zależności od tego, na jaką metodę zdecydował się lekarz – jaka była bezpieczniejsza, szybsza, skuteczniejsza – różnie wygląda rekonwalescencja po zabiegu. W przypadku korekty podśluzówkowej nie stosuje się klasycznych opatrunków, a żel o nazwie spongostan jest aplikowany do nosa i w ten sposób trzyma nową przegrodę na swoim miejscu. Co ważne zwłaszcza dla kobiet, po tego typu operacji, od razu po wybudzeniu, może nie być żadnych śladów ingerencji chirurgicznej, nawet zasinień czy obrzęku. Jedyne o czym musi pamiętać rekonwalescent to to, aby nie schylać się, nie dźwigać i dużo odpoczywać. Wskazane jest leżenie na plecach z uniesioną głową i unikanie sportów urazowych. Czasami jednak konieczne jest wzmocnienie przegrody płytkami teflonowymi lub plastikowymi, które usuwane są średnio po tygodniu od zabiegu, natomiast tampony wyjmowane są ok. 12 do 24 godzin od operacji. W takim wypadku pacjent niestety w ogóle nie może oddychać przez nos, może również odczuwać ból, ale niwelują go odpowiednio dobrane środki. Szwy z reguły są rozpuszczalne i nie wymagają zdejmowania.

Operacja nosa – przeciwwskazania i powikłania

Jak każda operacja, także korekta przegrody nosowej ma swoją listę przeciwwskazań do zabiegu i znajdują się na niej: stany zapalne błony śluzowej jamy nosowej oraz zatok przybocznych nosa, uczulenie na środki znieczulające, współistnienie zagrażających zdrowiu lub życiu chorób ogólnoustrojowych wykluczających operacje (w tym ogólne znieczulenie) oraz podeszły wiek. Jeśli zaś chodzi o możliwe powikłania to należy wymienić wśród nich: krwawienie, przejściowy obrzęk, zasinienie, czasem utratę węchu, który na szczęście maksymalnie w ciągu kilku miesięcy wraca.

Korekta przegrody nosowej – cena

Jaki jest koszt prostowania przegrody nosowej? Wszystko zależy od wybranej metody a także skomplikowania przypadku. Generalnie zabieg przegrody nosowej jest refundowany przez NFZ, aczkolwiek czas oczekiwania wynosi nawet kilka lat, dlatego o ile pozwalają nam na to fundusze, warto zainteresować się zabiegiem w prywatnym gabinecie. Ponieważ septoplastyka może być wykonywana w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, a sam zabieg trwa nawet jedynie 45 minut (do półtorej godziny), koszt zależy od wybranej placówki lekarza, a także samej metody. W dobrej klinice septoplastyka wraz z korekcją małżowin nosowych w pełnym znieczuleniu to koszt od czterech tysięcy złotych w górę.

Dodaj komentarz

Aneta Badosz |

Moja siostra jest po zabiegu przegrody w klinice dra Łątkowskiego i póki co schodzi jej opuchlizna, ale nie było żadnych komplikacji więc niedługo będzie mogła cieszyć się pełnym efektem.

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki