PODZIEL SIĘ
naczynka

Pękające naczynka na skórze twarzy i ciała to dla wielu kobiet istotny defekt kosmetyczny. Z pomocą może przyjść im fotoodmładzanie czy mezoterapia. Na czym polega zamykanie/usuwanie pajączków igłą lub laserem?

Rozszerzone naczynka, czyli teleangiektazje, to nic innego, jak rozszerzone naczynia włosowate, które prześwitują przez skórę. Im jest ich więcej, tym tworzą gęstszą , „pajęczą” sieć – stąd potoczne określenie pękających naczynek mianem pajączków właśnie. Jeśli naczynka będą nieleczone, zaczerwienienia – wcześniej punktowe – z czasem zleją się w jedną plamę, tworząc rumień.

Praktycznie każda cera może zostać naczynkową, z tym że najbardziej narażone są skóry delikatne, cienkie, wrażliwe i alergiczne. Ponadto należy mieć na uwadze, że naczynka potrafią rozszerzać się na skutek wielu czynników. Te najpopularniejsze to spożycie gorącego napoju bądź, alkoholu zmiany temperatury, stres czy promienie słoneczne.

W zależności od źródła problemu, czyli powodu rozszerzonych naczynek oraz stanu skóry, lekarz medycyny estetycznej podejmuje decyzję, w jaki sposób naczynka najlepiej zamknąć i ile zabiegów będzie potrzebnych. Należy w tym miejscu bowiem wspomnieć, że zamykanie naczynek rzadko jest zabiegiem jednorazowym, chyba że rzeczywiście chodzi o dosłownie jedno naczynko (punktowy wylew). W innym przypadku, np. fotoodmładzania czy mezoterapii, należy wziąć pod uwagę, że zamykanie naczynek na całej twarzy czy nogach będzie wymagało co najmniej kilku sesji.

Laserowe zamykanie naczynek

Zamykanie naczynek laserem de facto odbywa się bez użycia lasera w dokładnym tego słowa znaczeniu. To taki „prawie” laser, najczęściej bowiem myśląc o laserowym zamykaniu naczynek mamy na myśli fotoodmładzanie laserem IPL. To urządzenie emitujące energię świetlną, która dociera w głąb naczynka i jest pochłaniana przez hemoglobinę (czyli czerwony barwnik krwi). Energia wiązki lasera zmienia się w energię cieplną i pod jej wpływem ścianki naczynka kruszą się, a woda z komórki wyparowuje. Te resztki z czasem metabolizowane i usuwane są przez organizm. Do zamykania rozszerzonych naczynek można wykorzystać również laser VPL. Stosuje się go w celu usunięcia tych naczynek krwionośnych, z którymi nie poradził sobie IPL, jak również przewlekłego rumienia. W obu przypadkach cena jednego zabiegu do 300-400 zł za policzki 1-1,2 tysiąca zł za całą twarz.

Usuwanie pajączków – elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja, zwana też diatermią chirurgiczną, to metoda zamykania naczynek przy użyciu prądu wysokiej częstotliwości. Naczynko, które zostanie dotknięte specjalną elektrodą, ulega ścięciu – dokładnie ścina się zawarte w nim białko, przez co naczynko uszczelnia się i trwale zamyka. Zamknięcie jednego naczynka tą metodą na twarzy, nosie, nodze czy plecach to koszt od 20 do 50 zł.

Mezoterapia mikroigłowa skóry naczynkowej

Również ten zabieg może być bardzo pomocny w walce z pękającymi naczynkami. O ile jednak w poprzednio wymienionych metodach niszczyliśmy fizycznie naczynko, w przypadku mezoterapii igłowej chodzi o podanie w głąb skóry specjalistycznych koktajli wzmacniających ściany naczyń krwionośnych (mogą zawierać m. in. witaminę C, rutynę, arnika czy kasztanowiec). Takie iniekcje poprawiają przepływ krwi w tkankach, sprawiając, że stają się one lepiej odżywione, w efekcie czego naczynia krwionośne są mocniejsze i mniej podatne na pękanie.