WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

odciski na stopach

Odciski – dlaczego się pojawiają? Jak sobie z nimi poradzić?

Kwas salicylowy i kwas mlekowy to dwa najczęstsze składniki produktów, które pomogą ci się uporać z odciskami. Warto jednak nie tylko wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, ale i jak unikać otarć skóry, które mogą powodować pojawianie się tych zmian. Odpowiednio dopasowane do kształtu stopy obuwie, właściwa higiena i pielęgnacja stóp, a także troska o odpowiednie rozluźnienie tej części ciała — to wszystko możesz zrobić, aby uniknąć otarć i odcisków.

Zatarcia i odciski — ból, którego można uniknąć

Otarcia, odciski na stopach same w sobie nie są niebezpieczne, nie stanowią większego zagrożenia dla naszego zdrowia, natomiast mogą wywoływać bardzo nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Kiedy się pojawiają, razem z nimi często rodzi się także dyskomfort, który może utrudniać swobodne poruszanie się. Warto szybko podjąć działania, które pozwolą się ich pozbyć. Kiedy tylko zauważysz u siebie tego typu zmianę, sięgnij po plaster na odciski, który zapewni odpowiednią izolację zmiany od obuwia, a także dzięki specjalnym składnikom, którymi jest z reguły nasączony, umożliwi pozbycie się zmiany. Otarcia, odciski są w większości możliwe do samodzielnego usunięcia. Czasami jednak zdarza się, że towarzyszy im albo bardzo duży ból lub silny stan zapalny. W takiej sytuacji warto udać się na konsultacje do podologa. W profesjonalny sposób może on usunąć zmianę. Wspólnie z nim możesz ustalić także przyczynę powstawania odcisków i wdrożyć działania, które pozwolą uniknąć problemu w przyszłości.

Odciski to:

  • wystające ponad powierzchnię skóry zgrubienia; czasami są to nieco większe zrogowaciałe obszary (szczególnie w przypadku długotrwałego narażenia stóp na otarcia i nieodpowiedni nacisk),
  • zmiany o żółtej barwie,
  • zmiany z woskowatą lub łuszczącą się skórą,
  • zgrubienia (miękkie lub twarde) wrażliwe na dotyk, wywołujące ból lub dyskomfort podczas noszenia obuwia.

Przyczyny powstawania odcisków

W przypadku pęcherzy, otarć czy odcisków najczęściej winę za nie ponosimy sami. Pęcherze pojawiają się w wyniku:

  • długotrwałego stania lub chodu,
  • wysiłku fizycznego (np. u biegaczy, chodziarzy),
  • nieprawidłowego chodu,
  • noszenia niedopasowanego obuwia,
  • zwiększonego nacisku na stopę (pojawiającego się np. u osób otyłych).

Na pojawianie się odcisków szczególnie narażone są również osoby, które mają wady postawy, deformacje stóp, modzele. Także u osób z płaskostopiem pojawia się często ten problem. Otarcia skóry, drobne rany mogą przyczyniać się do powstania odcisków.

Skutek długotrwałego ucisku — jak go uniknąć?

Jeśli chcesz uniknąć odcisków, przede wszystkim musisz postawić na dobrze dobrane obuwie. W przypadku deformacji stóp czy wad postawy jest to szczególnie istotne. Pomóc mogą także specjalne wkładki ortopedyczne. Badania pokazują, że zdecydowanie częściej z odciskami na stopach borykają się kobiety. Niedopasowane szpilki potrafią narobić naprawdę wiele szkód. Warto więc zadbać, aby obuwie, które nosimy, było wygodne, dopasowane do potrzeb stóp. To samo dotyczy zresztą obuwia casualowego czy sportowego. Bardzo często to właśnie źle dobrane buty są przyczyną pojawiania się odcisków. Szczególnie jeśli spędzamy w butach dużo czasu w pozycji stojącej. Jeśli masz taką pracę, tym bardziej zadbaj o dobrej jakości obuwie. Twoje stopy będą ci za to wdzięczne.

W przypadku osób, które długo przebywają w postaci stojącej lub uprawiają sport, taki jak bieganie, bardzo ważna jest troska o regenerację skóry, w której mogą pomóc kremy nawilżające z kwasem salicylowym i kwasem mlekowym. Na początku jednak warto zadbać o odpowiednią higienę stóp. Przede wszystkim oczyszczoną skórę trzeba zawsze dokładnie wycierać po kąpieli. Warto także stosować środki posiadające właściwości antybakteryjne (np. Octenisept), a także kosmetyki do pielęgnacji zapobiegające nadmiernemu zmiękczaniu naskórka. Masz z czego wybierać.

Nie mniej ważne jest regularne dbanie o usuwanie zrogowaciałego naskórka. Warto pedicure wykonywać niewiele rzadziej niż manicure i nie ograniczać się tutaj wyłącznie do okresu letniego. Nasze stopy jesienią i zimą nie mają łatwo, warto więc okazać im trochę troski. Jeśli możesz sobie na to pozwolić — regularne zabiegi u kosmetyczki lub podologa to naprawdę dobry pomysł. Kosmetyki złuszczające warto uzupełniać terapią nawilżającą. Jeśli będziesz robić to regularnie, to dobry krem do stóp naprawdę wystarczy, a odciski przestaną się pojawiać.

Kwas mlekowy, kwas salicylowy — co pomaga na odciski?

Jeśli odcisk już się pojawi, koniecznie trzeba zadbać o jego usunięcie. Pomóc mogą specjalne plastry na odciski, które nie tylko pomagają pozbyć się problemu, ale i zabezpieczają ten wrażliwy obszar skóry. Po usunięciu odcisku koniecznie trzeba zdezynfekować skórę produktem o właściwościach antybakteryjnych. Bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie skóry. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów kosmetycznych, które pozwalają zadbać o wrażliwą skórę stóp. Warto korzystać z różnego rodzaju peelingów, masek, natomiast kluczowe jest stosowanie ich regularnie. Warto o stopy dbać cały rok.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki