WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

kobieta z trądzikiem

Jak skutecznie zwalczać trądzik?

Trądzik jest utrapieniem młodych ludzi w okresie dojrzewania. Nieestetyczne wypryski są nie tylko problemem dermatologicznym. Mogą też mieć wpływ na stan psychiczny nastolatka i obniżenie jego poczucia własnej wartości. Toniki i napary ziołowe do przemywania twarzy, mogą okazać się niewystarczające. Na szczęście istnieją specjalne tabletki na trądzik, pozwalające pozbyć się tego problemu.

  1. Leczenie trądziku
  2. Co zawierają tabletki na trądzik?
  3. Trądzik u osób dorosłych

Leczenie trądziku

Trądzik pospolity jest chorobą skóry. To stan zapalny gruczołów łojowych. Produkują one nadmierne ilości łoju, przy czym proces rogowacenia i usuwania martwego naskórka zostaje wówczas zaburzony. Takie warunki sprzyjają rozwojowi bakterii beztlenowych. Gruczoły łojowe są bardzo podatne na ich działanie, co z kolei prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Najczęściej spotykanymi objawami trądziku są nieestetyczne krostki i pryszcze, które niejednego młodego człowieka wpędzają w kompleksy. Przyczyną choroby są najczęściej zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie nastolatka, ale także stres i nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Istnieje dużo domowych sposobów na pozbycie się szpecących zaskórników, np. picie naparu z fiołka trójbarwnego, nazywanego potocznie bratkiem, lub liści zielonej herbaty. Z pomocą przychodzi stosowanie kremów i toników antybakteryjnych. Jednym z nich jest maść cynkowa. W drogeriach i aptekach, dostępny jest krem zwalczający uporczywe wypryski, który ma działanie przeciwzapalne, a także różnego rodzaju toniki zawierające m.in kwas azelainowy i kwas salicylowy. Skuteczna jest także maść z wyciągiem z korzenia mniszka lekarskiego. Są one skuteczne przy lżejszej postaci choroby. Jednak w niektórych przypadkach, konieczne są tabletki na trądzik. To preparaty przeznaczone do zwalczania wyprysków, całkowicie bezpieczne i dostępne w aptekach bez recepty.

Co zawierają tabletki na trądzik?

W aptekach dostępna jest cała gama preparatów przynoszących poprawę przy trądziku młodzieńczym. Ich składniki poprawiają pracę gruczołów łojowych, chronią przed wolnymi rodnikami i niwelują zmiany skóry trądzikowej. Niektóre leki dostępne są wyłącznie na receptę i wymagają stosowania pod kontrolą lekarza. Na szczęście, istnieje też wiele leków przeciwtrądzikowych niewymagających przepisu lekarza. Ich stosowanie poprawia stan cery, niweluje zaskórniki i przebarwienia. Tabletki na trądzik zawierają w swoim składzie m.in cynk, który uzupełnia niedobór prostaglandyn – substancji działających przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Cynk ma także właściwości przyspieszające gojenie się ran, mniejsza jest wtedy szansa, że po trądziku pozostaną szpecące blizny. Tabletki przeciwtrądzikowe mają w swym składnie witaminę C, poprawiającą odporność organizmu, także na infekcje bakteryjne. Innym składnikiem o dobroczynnym działaniu są także kwasy Omega-3. Jeśli o organizmie jest ich za mało, wówczas bakterie wywołujące stan zapalny mają pełne pole do popisu, szpecąc skórę. W składzie tabletek na trądzik występuje często selen, zwalczający wolne rodniki i poprawiający stan skóry. Oczywiście lek powinien być wspomagany właściwą higieną. Oprócz tabletek należy stosować maść zawierającą cynk lub z kwas acetylosalicylowy oraz preparat antybakteryjny.

Leczenie cery trądzikowej u osób dorosłych

Trądzik pospolity lub trądzik różowaty to nie tylko domena nastolatków. Może pojawić się także u osób dorosłych. Przyczyną jego powstawania mogą być zmiany hormonalne, niewłaściwa dieta, stres lub stany zapalne wynikające z przyjmowania niektórych leków. Preparatem, który może przynieść poprawę, jest maść z wyciągiem z korzenia mniszka lekarskiego. Poprawę przynosi też nadtlenek benzoilu, który jest alternatywą dla antybiotyków. Warto także zastosować krem zwalczający niedoskonałości skóry, na przemian z tonikiem i pianką oczyszczającą, która wykazuje działanie przeciwzapalne. Mają one pH zbliżone do naturalnego odczynu naskórka oraz zapobiegają powstawaniu nowych zaskórników. W ostrzejszych przypadkach lekarze zalecają stosowanie antybiotyków, do których należy erytromycyna. Czasami warto też odwiedzić gabinet kosmetyczny lub zasięgnąć fachowej porady lekarza dermatologa. Na podstawie stanu naszej skóry zaplanuje on program leczenia trądziku, usunie wszystkie zaskórniki i poleci preparaty, które pomogą dłużej zachować pożądany efekt. Oczywiście proces leczenia zmian trądzikowych jest długotrwały. W sytuacji, w której czeka nas ważne spotkanie lub randka, można prowizorycznie zamaskować niechciane wypryski, Służą do tego korektory, fluidy i pudry. Odpowiedni korektor do niwelowania pryszczy ma zazwyczaj kolor zielony lub fioletowy i zawiera dużą ilość kwasu acetylosalicylowego. Po nałożeniu korektora rozprowadź na twarzy delikatny fluid. Nie może być on zbyt kryjący, ponieważ to tylko podkreśli niedoskonałości. Potem warto sięgnąć po delikatny puder, najlepiej transparentny. Pamiętaj, że makijaż jest tylko prowizorycznym rozwiązaniem. Nic nie zastąpi odpowiedniej pielęgnacji cery, dobrze dobranymi preparatami oraz wizyt u kosmetyczki i dermatologa.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Trądzik a czekolada

To, w jaki sposób się odżywiamy, ma wpływ na stan naszej skóry, a także przebieg wielu chorób skóry, w tym […]

opalanie

Niezwykła moc światła

Czy światło może odmładzać i leczyć? Wszyscy znamy pozytywny wpływ światła słonecznego na samopoczucie. Zimą z utęsknieniem czekamy na letnie […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki