WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

znamiona

Usuwanie znamion i pieprzyków – kiedy warto to robić?

Nasza skóra nie jest jednolita. Na jej powierzchni występują zmiany barwnikowe. Są to najczęściej znamiona, określane potocznie nazwą pieprzyków. Według statystyk medycznych, przeciętna osoba posiada ok. 20 znamion na powierzchni skóry. Mogą być one obecne już od urodzenia lub pojawić się z czasem. Pieprzyki warto obserwować pod kątem zmian ich rozmiarów, kształtu i zabarwienia, gdyż niektóre z nich mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia. W niektórych przypadkach wskazane może być usuwanie znamion – robi się to z powodów zdrowotnych lub estetycznych.

Skąd na naszej skórze biorą się znamiona?

Znamiona barwnikowe, potocznie określane mianem pieprzyków, są zbudowane z namnażających się stopniowo komórek barwnikowych skóry, nazywanym melanocytami. Znamiona mogą wyglądać bardzo różnie – niektóre mają regularny, najczęściej okrągły kształt, inne natomiast tworzą nieregularne plamki na powierzchni skóry. Zabarwienie znamion barwnikowych może być brązowe, czarne, a nawet czerwone.

Niektóre znamiona towarzyszą nam od urodzenia, inne pojawiają się wraz z wiekiem. Te drugie, nazywane znamionami nabytymi, najczęściej tworzą się w wyniku dużej ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB, które sprzyja powstawaniu na skórze zmian barwnikowych. W większości przypadków, popularne pieprzyki to łagodne zmiany, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Są przy tym na tyle drobne, że nie stanowią problemu estetycznego. Istnieje jednak szereg czynników, które mogą powodować ich przekształcenie się w czerniaka – groźny nowotwór skóry. Z tego powodu warto regularnie kontrolować swoje znamiona i odwiedzać dermatologa zawsze, kiedy dostrzeżemy zmiany ich rozmiarów, kształtu lub koloru.

Kiedy usuwanie znamion jest szczególnie wskazane?

W większości przypadków, usuwanie znamion nie jest konieczne, chyba że przeszkadzają nam one pod względem estetycznym. Istnieją jednak pewne przesłanki medyczne, dla których niektóre znamiona zaleca się usuwać. Jedną z nich jest umiejscowienie wypukłych znamion w tych punktach ciała, które są szczególnie narażone na drażnienie, np. w okolicach karku, ramion, środkowej linii pleców, narządów płciowych, na twarzy oraz w miejscach, w których ich obserwacja jest utrudniona (np. na owłosionej skórze głowy). Na usuwanie znamion często decydują się także osoby, którym pieprzyki przeszkadzają pod względem estetycznym.

Usuwanie znamion jest obecnie przeprowadzane za pomocą dwóch metod. Pierwszą z nich jest metoda laserowa, którą wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jej zaletą jest doskonały efekt wizualny oraz szybki czas gojenia się ranki. Laser pozwala na precyzyjne usunięcie zmiany bez naruszenia okolicznych tkanek. Usuwanie znamion może zostać przeprowadzone także metodą chirurgiczną. Zabieg również jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a zmiana barwnikowa jest usuwana wraz z pewnym marginesem otaczającej ją tkanki. Wybór odpowiedniej metody powinien zostać dokonany przez lekarza, po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz dokładnym obejrzeniu jego znamion.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Usuwanie znamion – fakty i mity

Na temat znamion ( a w szczególności ich usuwania) narosło sporo mitów i nieprawdziwych informacji, co często odstrasza przed wizytą […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki