WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Dermalux MD

Światłoterapia LED – działanie na skórę

Lampy LED są stosowane w medycynie od dawna, a badania nad ich działaniem były prowadzone przez NASA (u kosmonautów, w celu przyspieszenia gojenia ran). Teraz zdobywają coraz większą popularność i są coraz częściej stosowane w dermatologii w leczeniu różnych chorób skóry oraz w medycynie estetycznej – szczególnie w połączeniu z innymi metodami. Jak dokładnie działają i dlaczego warto się zainteresować tą nieinwazyjną metodą? 

Jak działa światło LED?

Lamy LED (ang. Light Emitting Diode) emitują promieniowanie elektromagnetyczne w postaci światła o różnych kolorach (czerwony, niebieski, bliskiej podczerwieni), które odpowiadają falom o określonej długości. Jest to nieinwazyjne źródło energii o niskiej intensywności, która może być aplikowana na duże obszary skóry. Głębokość penetracji fali w głąb skóry zależy od koloru użytego światła. Nowoczesne systemy LED, takie jak Dermalux®, które możesz znaleźć w gabinetach medycyny i dermatologii estetycznej, wykorzystują wyłącznie klinicznie przetestowane długości światła dostarczane z odpowiednią energią, natężeniem oraz dawką, co pozwala na efektywną tzw. fotomodulację tkanek bez efektu ich przegrzania.

Jak działają poszczególne kolory LED?

Lampy LED emitują promieniowanie elektromagnetyczne o określonej długości fali, której odpowiadają określone kolory światła. Poszczególne typy komórek i tkanek w organizmie mają swoje unikalne właściwości pochłaniania promieniowania, absorbując tym samym promieniowanie o poszczególnych długościach. Oznacza to, że różne wskazania terapeutyczne reagują na różne rodzaje promieniowania. I tak:

LED blue

Niebieskie światło (415 nm) – leczy zmiany trądzikowe (niszcząc bakterie Propionibacterium acnes odpowiedzialne za ich powstawanie), zmniejsza łojotok, działa przeciwzapalnie i łagodząco, redukuje rogowacenie posłoneczne.

LED red

Światło czerwone (633 nm) – jest silnie absorbowane przez fibroblasty zwiększając syntezę kolagenu i elastyny, co pozytywnie wpływa na jędrność i gęstość skóry. Redukuje zmarszczki, poprawia koloryt i teksturę skóry, zwiększa naturalne nawilżenie skóry, przywraca skórze promienny blask. Pobudza mikrokrążenie i wspomaga system limfatyczny w usuwaniu toksyn. Rezultaty są widoczne tuż po zabiegu.

LED NIR

Bliska podczerwień (830 nm; NIR – Near Infrared) – jest najgłębiej absorbowaną długością światła skierowaną na przyśpieszenie gojenia się tkanek. Stosuje się ją po zabiegach estetycznych i laserowych – przyspiesza regenerację, łagodzi rumień i podrażnienia, zapobiega oparzeniom i przebarwieniom. Uśmierza ból i napięcia mięśniowe.  Ma też silne działanie regenerujące oraz przeciwzapalne, co jest wykorzystywane np. w leczeniu łuszczycy czy trądziku różowatego. Jego działanie zostało klinicznie potwierdzone również w leczeniu hiperpigmentacji oraz w lepszej penetracji leków w głąb skóry dzięki zwiększonej przenikalności komórek.

Korzyści światłoterapii LED

Fototerapia LED jest nieinwazyjną, nieablacyjną metodą terapeutyczną, którą można bezpiecznie stosować na wszystkich etapach schorzeń dermatologicznych, a także w dowolnym wskazaniu przeciwstarzeniowym. LED można łączyć z zabiegami chirurgicznymi i laserowymi, a także stosować je na skórę, na której doszło do przerwania ciągłości naskórka – przyśpieszy jego regenerację oraz zmniejszy ból. Efekty są szybko widoczne, a zabiegi przyjemne i bezbolesne.

Czy zabiegi trzeba powtarzać?

Zabiegi mogą być stosowane pojedynczo, np. jako uzupełnienie zabiegu laserowego, bądź cyklicznie w terapii – ich ilość i częstotliwość jest dobierana indywidualnie. Zwykle sesja obejmuje 6-10 powtórzeń 2-4 razy w tygodniu. Zabieg trwa ok. 30 minut.

Efekty:

Odmładzanie foroterapią LED
Redukcja śladów po oparzeniu
Redukcja podrażnień
Zmniejszenie trądziku

Lampy Dermalux

Lampy Dermalux pozwalają na indywidualne naświetlanie poszczególnymi kolorami światła lub na naświetlanie dwoma czy trzema długościami fali światła jednocześnie – w różnych kombinacjach, w celu terapii kilku schorzeń podczas jednej sesji. To urządzenia:

  • Compact: mniejsza wersja modelu Tri-Wave z wieloma wstępnie ustawionymi protokołów opartymi na wynikach. Urządzenie można postawić na stoliku czy blacie, a elastyczne ustawienie głowicy LED umożliwia przeprowadzanie zabiegów w pozycji siedzącej lub leżącej.
  • Tri-Wave: wielokrotnie nagradzany, globalny bestseller, wolnostojący system LED o ergonomicznej lekkiej konstrukcji, który oferuje pełne pokrycie twarzy i ciała. Innowacyjna technologia Tri-Wave umożliwia dostarczenie trzech sprawdzonych klinicznie długości fal jako pojedynczej lub wielu długości fali.
  • Tri-Wave MD: urządzenie z certyfikatem medycznym wykorzystujące opatentowaną technologię LED do najbardziej zaawansowanych dostępnych zabiegów fototerapeutycznych i fotodynamicznych. To jedyny system LED zdolny do dostarczania jednocześnie trzech długości fal światła z wielką precyzją i zwiększoną mocą, co pozwala na efektywną fotomodulację docelowych tkanek bez ich przegrzania.

Dermalux

System Dermalux Flex MD – najbardziej zaawansowany przenośny system do fototerapii LED na świecie o niskiej wadze, niewielkich rozmiarach i elastyczności pozwalającej na naświetlanie różnych partii ciała pacjenta.

Dermalux FLEX

Dodaj komentarz

Podobne tematy

opalanie

Niezwykła moc światła

Czy światło może odmładzać i leczyć? Wszyscy znamy pozytywny wpływ światła słonecznego na samopoczucie. Zimą z utęsknieniem czekamy na letnie […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki