Światłoterapia LED – działanie na skórę
Lampy LED są stosowane w medycynie od dawna, a badania nad ich działaniem były prowadzone przez NASA (u kosmonautów, w celu przyspieszenia gojenia ran). Teraz zdobywają coraz większą popularność i są coraz częściej stosowane w dermatologii w leczeniu różnych chorób skóry oraz w medycynie estetycznej – szczególnie w połączeniu z innymi metodami. Jak dokładnie działają i dlaczego warto się zainteresować tą nieinwazyjną metodą?
Jak działa światło LED?
Lamy LED (ang. Light Emitting Diode) emitują promieniowanie elektromagnetyczne w postaci światła o różnych kolorach (czerwony, niebieski, bliskiej podczerwieni), które odpowiadają falom o określonej długości. Jest to nieinwazyjne źródło energii o niskiej intensywności, która może być aplikowana na duże obszary skóry. Głębokość penetracji fali w głąb skóry zależy od koloru użytego światła. Nowoczesne systemy LED, takie jak Dermalux®, które możesz znaleźć w gabinetach medycyny i dermatologii estetycznej, wykorzystują wyłącznie klinicznie przetestowane długości światła dostarczane z odpowiednią energią, natężeniem oraz dawką, co pozwala na efektywną tzw. fotomodulację tkanek bez efektu ich przegrzania.
Jak działają poszczególne kolory LED?
Lampy LED emitują promieniowanie elektromagnetyczne o określonej długości fali, której odpowiadają określone kolory światła. Poszczególne typy komórek i tkanek w organizmie mają swoje unikalne właściwości pochłaniania promieniowania, absorbując tym samym promieniowanie o poszczególnych długościach. Oznacza to, że różne wskazania terapeutyczne reagują na różne rodzaje promieniowania. I tak:
Niebieskie światło (415 nm) – leczy zmiany trądzikowe (niszcząc bakterie Propionibacterium acnes odpowiedzialne za ich powstawanie), zmniejsza łojotok, działa przeciwzapalnie i łagodząco, redukuje rogowacenie posłoneczne.
Światło czerwone (633 nm) – jest silnie absorbowane przez fibroblasty zwiększając syntezę kolagenu i elastyny, co pozytywnie wpływa na jędrność i gęstość skóry. Redukuje zmarszczki, poprawia koloryt i teksturę skóry, zwiększa naturalne nawilżenie skóry, przywraca skórze promienny blask. Pobudza mikrokrążenie i wspomaga system limfatyczny w usuwaniu toksyn. Rezultaty są widoczne tuż po zabiegu.
Bliska podczerwień (830 nm; NIR – Near Infrared) – jest najgłębiej absorbowaną długością światła skierowaną na przyśpieszenie gojenia się tkanek. Stosuje się ją po zabiegach estetycznych i laserowych – przyspiesza regenerację, łagodzi rumień i podrażnienia, zapobiega oparzeniom i przebarwieniom. Uśmierza ból i napięcia mięśniowe. Ma też silne działanie regenerujące oraz przeciwzapalne, co jest wykorzystywane np. w leczeniu łuszczycy czy trądziku różowatego. Jego działanie zostało klinicznie potwierdzone również w leczeniu hiperpigmentacji oraz w lepszej penetracji leków w głąb skóry dzięki zwiększonej przenikalności komórek.
Korzyści światłoterapii LED
Fototerapia LED jest nieinwazyjną, nieablacyjną metodą terapeutyczną, którą można bezpiecznie stosować na wszystkich etapach schorzeń dermatologicznych, a także w dowolnym wskazaniu przeciwstarzeniowym. LED można łączyć z zabiegami chirurgicznymi i laserowymi, a także stosować je na skórę, na której doszło do przerwania ciągłości naskórka – przyśpieszy jego regenerację oraz zmniejszy ból. Efekty są szybko widoczne, a zabiegi przyjemne i bezbolesne.
Czy zabiegi trzeba powtarzać?
Zabiegi mogą być stosowane pojedynczo, np. jako uzupełnienie zabiegu laserowego, bądź cyklicznie w terapii – ich ilość i częstotliwość jest dobierana indywidualnie. Zwykle sesja obejmuje 6-10 powtórzeń 2-4 razy w tygodniu. Zabieg trwa ok. 30 minut.
Efekty:
Lampy Dermalux
Lampy Dermalux pozwalają na indywidualne naświetlanie poszczególnymi kolorami światła lub na naświetlanie dwoma czy trzema długościami fali światła jednocześnie – w różnych kombinacjach, w celu terapii kilku schorzeń podczas jednej sesji. To urządzenia:
- Compact: mniejsza wersja modelu Tri-Wave z wieloma wstępnie ustawionymi protokołów opartymi na wynikach. Urządzenie można postawić na stoliku czy blacie, a elastyczne ustawienie głowicy LED umożliwia przeprowadzanie zabiegów w pozycji siedzącej lub leżącej.
- Tri-Wave: wielokrotnie nagradzany, globalny bestseller, wolnostojący system LED o ergonomicznej lekkiej konstrukcji, który oferuje pełne pokrycie twarzy i ciała. Innowacyjna technologia Tri-Wave umożliwia dostarczenie trzech sprawdzonych klinicznie długości fal jako pojedynczej lub wielu długości fali.
- Tri-Wave MD: urządzenie z certyfikatem medycznym wykorzystujące opatentowaną technologię LED do najbardziej zaawansowanych dostępnych zabiegów fototerapeutycznych i fotodynamicznych. To jedyny system LED zdolny do dostarczania jednocześnie trzech długości fal światła z wielką precyzją i zwiększoną mocą, co pozwala na efektywną fotomodulację docelowych tkanek bez ich przegrzania.
System Dermalux Flex MD – najbardziej zaawansowany przenośny system do fototerapii LED na świecie o niskiej wadze, niewielkich rozmiarach i elastyczności pozwalającej na naświetlanie różnych partii ciała pacjenta.