WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

depilacja

Depilacja – wszystkie metody usuwania zbędnego owłosienia

Usuwanie zbędnego owłosienia jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów na ciało – zarówno w domu, jak i w gabinecie. Ma nie tylko charakter estetyczny, ale też higieniczny. Możesz je skutecznie przeprowadzić zarówno w domu, jak i w gabinecie. Zobacz, jakie są dostępne metody depilacji i znajdź swoją ulubioną!

Jaka jest najlepsza metoda depilacji?

Nie ma na to jednej dobrej odpowiedzi. Niektóre osoby wykonują ten zabieg w domu, stosując do niego kremy do depilacji (według wielu specjalistów najmniej skuteczne), plastry bądź depilatory, inne decydują się na wosk w gabinecie kosmetycznym bądź droższy, ale przynoszący trwały efekt zabieg epilacji z użyciem lasera czy IPL w gabinecie. Każda metoda ma swoje plusy i minusy. Najlepiej wypróbować kilka sposobów, aby znaleźć swój ulubiony. Coraz więcej kobiet, które wcześniej goliły włoski maszynką czy korzystały z woskowania, w końcu decyduje się na wykonanie serii zabiegów epilacji laserowej – to jedyna metoda, która zapewnia usunięcie włosków na wiele lat, a w niektórych przypadkach trwale. Koszt zabiegów szybko się więc zwraca, a Ty możesz cieszyć się komfortem związanym z idealną gładkością nóg, pach czy bikini przez cały czas, bez konieczności uciążliwego golenia czy regularnego powtarzania woskowania w gabinecie.

Epilacja czy depilacja?

Zwykle mówimy o depilacji mając na myśli „wyrwanie” włosa (maszynką tylko go ścinamy). Profesjonaliści rozróżniają depilację (wyrywamy włos, ale cebulka jest nienaruszona) oraz epilację (trwałe zniszczenie włosa wraz z cebulką). Dlatego często spotkasz się z określeniem epilacji (a nie depilacji) laserowej.

depilacja laserowa pach

Metody depilacji – w domu

Kremy do depilacji
Zawierają środki chemiczne mające na celu rozpuszczenie keratynowej struktury włosa. Nie niszczą jednak cebulek, nie dają więc trwałego efektu i zabieg trzeba powtarzać, zwykle co kilka dni. Mogą podrażniać wrażliwą skórę ze względu na zawartość aktywnych substancji, głównie tioglikanu, dlatego dodaje się do nich substancje nawilżające i łagodzące skórę. Najlepiej sprawdzają się przy cienkich, rzadkich i krótkich włoskach. Zwykle krem trzeba nałożyć kilka razy, aby zobaczyć efekt.
Plusy: niska cena, bezbolesność.
Minusy: mało skuteczne przy grubych włosach, włosy szybko odrastają (zabieg zwykle trzeba powtórzyć po kilku dniach), mogą podrażniać skórę.
 
Plastry do depilacji
To domowa alternatywa dla depilacji woskiem w gabinecie. Gotowe plastry z woskiem po rozgrzaniu w dłoniach przykłada się na chwilę do skóry i ściąga energicznym ruchem, w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Po depilacji trzeba zmyć ze skóry resztki wosku olejkiem. Plastry dostępne są w różnych wariantach (do różnych obszarów i do różnych typów skóry). Efekt utrzymuje się ok. 7-10 dni.
Plusy: niska cena, dobra skuteczność.
Minusy: dosyć bolesny zabieg, może podrażniać wrażliwą skórę.
 
Depilatory elektryczne
Nowoczesne urządzenia tego typu pozwalają skutecznie usuwać nawet bardzo krótkie i cienkie włoski. Zabiegi sprawiają pewien dyskomfort lub lekki ból, zwłaszcza na początku – z czasem skóra się przyzwyczaja, a jeśli robisz zabiegi regularnie, nie musisz za każdym razem usuwać wszystkich włosków (jest ich po prostu na skórze mniej, co też łagodzi nieprzyjemne odczucia). Są też dostępne modele urządzeń do stosowania na mokro (woda zmniejsza dyskomfort podczas zabiegu). Najczęstszym problemem związanym ze stosowaniem depilatora jest wrastanie włosków pod skórę, dlatego zalecane jest robienie regularnych peelingów pomiędzy kolejnymi zabiegami, które najlepiej powtarzać co 3-4 tygodnie dla zachowania gładkości skóry. Niektóre depilatory wzbogacono w specjalne szczoteczki peelingujące.
Plusy: wysoka skuteczność, dosyć długo utrzymujący się efekt (nawet 3-4 tygodnie).
Minusy: bolesny zabieg, wrastanie włosków, możliwe podrażnienie po depilacji.

usuwanie włosków depilatorem


Domowe urządzenia IPL
To stosunkowo nowa metoda domowej depilacji, nazywana też czasami woskowaniem światłem bądź depilacją laserową w domu. Jednak tak naprawdę IPL to intensywne światło pulsacyjne (Intense Pulsed Light), które jest pochłaniane przez melaninę i oddziałuje na mieszek włosowy, prowadząc do jego osłabienia – aż w końcu dochodzi do zahamowania wzrostu włosa. Podobna technologia jest stosowana w gabinetach, ale urządzenie do domowych zabiegów ma dużo mniejszą energię (dla bezpieczeństwa), co oznacza też mniejszą skuteczność. Zabieg redukuje ilość włosów, ale trzeba powtórzyć go na początku co najmniej 8-12 razy (nawet raz w tygodniu), a potem stosować regularnie dla podtrzymania efektów. Domowe IPL ma wysoką cenę (ok. 2000-3000 zł), ale możesz z niego korzystać przez wiele lat. Niektóre modele umożliwiają też robienie innych zabiegów, np. fotoodmładzania.
Plusy: skuteczność, długo utrzymujący się efekt (nawet do 6-12 miesięcy), dodatkowe funkcje.
Minusy: wysoka cena, konieczność dosyć częstego wykonywania zabiegów podtrzymujących.

Metody depilacji – w gabinecie

Depilacja woskiem
To najbardziej popularny zabieg depilacji stosowany w gabinetach kosmetycznych. Klasyczna depilacja woskiem przeprowadzana jest z użyciem fizelinowych lub bawełnianych pasków. Kosmetyczka nakłada na skórę ciepły, miękki wosk o lepkiej konsystencji, który powoduje, że włoski łatwo przyklejają się do paska, co pozwala – po energicznym zerwaniu – skutecznie je usunąć. Niestety, zabieg jest dosyć bolesny, zwłaszcza w delikatnych obszarach np. bikini czy twarzy, ponieważ wosk przykleja się też do skóry. Bardziej łagodna jest metoda bezpaskowa (tzw. stripless). Stosuje się w niej wosk twardy, który nie przykleja się do skóry, tworzy na nim rodzaj plastra, który łatwo jest oderwać razem z włoskami. Niektóre metody wykorzystują też plastyczny, miękki wosk, który dosłownie „zbiera” włoski. Kosmetyczka aplikuje go szpatułką na skórę i ściąga palcami (co ważne, z kierunkiem wzrostu włosków). Jedną „kulką” wosku może pracować kilka razy na tym samym obszarze. Metodę stripless szczególnie zaleca się do depilacji małych i delikatnych obszarów, np. twarzy, pach czy okolic intymnych i pośladków. Efekty zwykle utrzymują się ok. 4 tygodni.
Plusy: szeroka dostępność zabiegu, atrakcyjna cena, skuteczność nawet przy krótkich i cienkich włoskach.
Minusy: bolesność zabiegu, możliwość podrażnienia skóry (szczególnie w klasycznej metodzie paskowej).

depilacja woskiem

Depilacja cukrowa
Inaczej depilacja pastą cukrową – jest to pasta na bazie cukru, wody i soku z cytryny, czasami wzbogacana w miód czy olejki eteryczne. Zasada depilacji cukrowej jest taka sama jak w bezpaskowej depilacji woskiem. Kosmetyczka formuje pastę cukrową w kulkę i „ściąga” nią włoski zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, dzięki czemu zabieg jest mało bolesny i bardzo delikatny dla skóry. Zabieg polecany jest dla osób o wrażliwej skórze i do delikatnych obszarów, jak twarz czy bikini. Efekty utrzymują się ok. 3 tygodni.
Plusy: naturalny skład, skuteczność, zabieg łagodny nawet dla wrażliwej skóry.
Minusy: zabieg jest czasochłonny, cena zwykle jest wyższa niż w przypadku wosku.  
 
Epilacja laserowa
Epilacja laserowa / depilacja laserowa działa na zasadzie selektywnej fototermolizy. Energia lasera jest pochłaniana przez melaninę obecną w nowo powstającym włosku, co prowadzi do wytworzenia ciepła i trwałego zniszczenia mieszka włosowego. W tym miejscu więc włos potem nie wyrasta. Epilacji poddają się tylko włosy będące w fazie wzrostu (anagenu), więc w każdym zabiegu efekt osiąga się tylko w 15-30% włosów poddawanych naświetlaniu. Z tego powodu zabiegi trzeba powtórzyć, gdy kolejne włosy znajdą się w fazie anagenu – zwykle seria obejmuje 4-6 zabiegów wykonywanych co 6-12 tygodni. Metoda daje trwały efekt usunięcia włosków. Może się zdarzyć, że częściowo niewielkie ilości włosków odrosną, nawet po latach – wtedy trzeba zrobić tzw. zabieg przypominający. Nowoczesne lasery do epilacji zapewniają dosyć szybkie i komfortowe zabiegi usuwania owłosienia, skutecznie radzą sobie nawet z jasnym i cienkim owłosieniem, mogą być wykonywane nawet u osób z ciemną karnacją.
Plusy: skuteczność, trwały efekt, wygoda (włoski nie odrastają, nie musisz się nimi martwić).
Minusy: wysoka cena, dyskomfort podczas zabiegu (zwłaszcza przy wykorzystaniu starszych technologii), konieczność ochrony przed słońcem po zabiegu.

depilacja laserowa pach


 
Epilacja IPL
Metoda ta czasem jest nazywana laserem IPL, jednak – mimo że w obydwu technologiach mamy do czynienia z energią świetlną i ich działanie jest podobne – IPL nie jest laserem. Jest to intensywne światło pulsacyjne (Intense Pulsed Light). Laser emituje światło monochromatyczne (jednego koloru) o jednej długości fali, a IPL – polichromatyczne (wielobarwne) o różnej długości. Poza tym w laserze energia jest skoncentrowana, a w IPL – biegnie w różnych kierunkach, a gęstość energii i rozkład długości fali zmieniają się w trakcie używania. Depilacja IPL wymaga większej ilości zabiegów do uzyskania pożądanego efektu, zwykle też są one dłuższe niż laseroterapia.
Plusy: skuteczność, trwały efekt, wygoda (włoski nie odrastają, nie musisz się nimi martwić).
Minusy: większa ilość zabiegów niż w epilacji laserowej, ryzyko przebarwień u osób z ciemną karnacją, konieczność ochrony przed słońcem po zabiegu.  

Depilacja miejsc intymnych

Usuwanie włosków z okolic bikini i pośladków przez wiele lat było tematem tabu, mimo że takie zabiegi kobiety wykonywały już w starożytnym Egipcie i Grecji. W średniowieczu natomiast ogolone łono było czymś wstydliwym, ponieważ oznaczało, że kobieta ma wszawicę (powstawały nawet specjalne peruki owłosienia okolic intymnych dla ukrycia tego faktu). Dziś wiele kobiet i coraz więcej mężczyzn decyduje się na depilację obszarów intymnych – zarówno ze względów estetycznych, jak i higienicznych. Owłosienie w tym miejscu jest nam oczywiście potrzebne, natura nie pozostawiła nam go wyłącznie dla ozdoby – pełni ważną funkcję ochronną przed patogenami i urazami, pomaga też utrzymać odpowiednią temperaturę i nawilżenie skóry w okolicy łonowej. Z tego powodu nie zaleca się na co dzień wykonywania pełnej depilacji bikini (tzw. hollywoodzkiej bądź pełnej brazylijskiej) – bezpieczniej stosować ją tylko okresowo, np. latem. Lekarze dermatolodzy podkreślają bowiem, że mikrourazy wywołane wyrywaniem włosków sprzyjają stanom zapalnym i infekcjom w obrębie narządów intymnych. Jednak zmniejszenie ilości i długości gęstych włosków ułatwi utrzymanie tych okolic w czystości i higienie. Nie mówiąc oczywiście o względach estetycznych. Istnieje wiele rodzajów depilacji miejsc intymnych – najczęściej wybierane to metoda klasyczna i francuska.

Rodzaje depilacji intymnych

  • Depilacja klasyczna – depilacja płytka do linii majtek.
  • Depilacja francuska – odrobinę głębsza niż w depilacji klasycznej, owłosienie pozostaje w formie paska (lub innego wzorku) na wzgórku łonowym oraz na wargach sromowych.
  • Depilacja brazylijska – depilacja głęboka, depilowane są wargi sromowe (na wzgórku łonowym pozostaje cienki paseczek), a także okolice odbytu i pośladków.
  • Depilacja hollywoodzka – depilacja całkowita (inaczej nazywana też pełną depilacją brazylijską), owłosienie jest usuwane z całego obszaru bikini, okolic odbytu i linii między pośladkami.

Depilacja intymna bez podrażnień

Skóra miejsc intymnych jest bardzo cienka i delikatna, a jej warstwa rogowa jest dużo cieńsza niż na innych obszarach ciała, więc łatwo o jej otarcia, uszkodzenia, stany zapalne. Także delikatna śluzówka pokrywającą wargi sromowe łatwo ulega podrażnieniom i uszkodzeniom. Depilacja bikini jest zwykle dość bolesna, a nieodpowiednio, zbyt agresywnie wykonana może powodować podrażnienia i wiele przykrych dolegliwości, łącznie ze zwiększoną podatnością na infekcje. Dużym problemem w tej okolicy jest też wrastanie włosków. Dlatego zabieg wymaga szczególnie delikatnego podejścia i jeśli nie masz doświadczenia w stosowaniu wosku w domu, lepiej udaj się do profesjonalisty. Do okolic bikini szczególnie polecane są łagodne metody usuwania owłosienia, jak wosk bezpaskowy i pasta cukrowa. Jeśli chcesz uzyskać trwały efekt, warto skorzystać z epilacji laserowej.

Depilacja miejsc intymnych woskiem

To najczęściej wybierana metoda depilacji bikini. Zwykle pierwszy zabieg jest najbardziej bolesny, bo golone wcześniej maszynką włoski są sztywne i twarde – najtrudniej jest więc je wyrwać. Kolejne zabiegi będą już bardziej komfortowe! Włoski do zabiegu powinny mieć długość ok. 0,5-1 cm, wtedy najłatwiej je usunąć. Płynny, lekko rozgrzany wosk jest nakładany szpatułką na okolicę bikini w zakresie wcześniej ustalonym z kosmetyczką, która następnie przykłada do niego jednorazowe paseczki i szybko je odrywa wraz z włoskami wprawnym ruchem. Boli? Boli! Na szczęście trwa dosyć krótko! Jeśli masz możliwość, wybierz depilację woskiem bez użycia pasków bądź pastą cukrową – są mniej bolesne i zdecydowanie bardziej łagodne dla skóry.

depilacja bikini

Czy plastry do depilacji są skuteczne?

Jeśli chcesz zabieg depilacji bikini robić w domu, najlepiej skorzystaj z gotowych pasków do depilacji. Mają kształty dopasowane do bikini i pozwalają szybko pozbyć się niechcianych włosków. Jeśli jednak planujesz głębszą depilację, np. brazylijską czy kalifornijską, udaj się do profesjonalnego salonu depilacji. Samodzielnie nie rób też depilacji warg sromowych – łatwo o uszkodzenia!

Depilacja miejsc intymnych depilatorem

Jest jak najbardziej możliwa i wielu producentów depilatorów oferuje specjalne nakładki dopasowane do delikatnych okolic intymnych. Musisz jednak liczyć się z większą bolesnością tego zabiegu niż w przypadku wyrywania włosków z nóg czy nawet pach. Możesz wcześniej lekko znieczulić skórę przykładając do niej specjalny kompres chłodzący. Depilator może podrażniać skórę, zwiększa też ryzyko wrastania włosków w skórę. Jeśli już się na niego decydujesz, szukaj urządzeń ze specjalnymi nakładkami do okolic bikini, najlepiej do stosowania także na mokro.

Depilacja brazylijska

To depilacja głęboka, w której pozbywasz się włosków z całego obszaru bikini. Swoją nazwę depilacja zawdzięcza brazylijskim siostrom, znanym jako J Sisters, które w 1987 r. otworzyły salon depilacji woskiem w Nowym Jorku, oferując całkowitą depilację bikini. Metoda ta została spopularyzowana 10 lat później przez bohaterki serialu „Seks w wielkim mieście” jako tzw. Brazilian Wax. Dziś korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni na całym świecie. W przypadku panów możesz spotkać się z określeniem „boyzilian” – jest to całościowa depilacja męskich okolic intymnych, z możliwością pozostawienia częściowego owłosienia na życzenie.  

Na czym polega depilacja brazylijska?

Depilacja brazylijska polega na całkowitym usunięciu owłosienia z okolic bikini, warg sromowych, pośladków (bez rowka) oraz okolic odbytu. Niewielka ilość włosków w kształcie paska lub innego wzorku (np. gwiazdki, serduszka czy trójkątu) jest pozostawiona na wzgórku łonowym.

Jak wygląda depilacja brazylijska u kosmetyczki?

Depilację brazylijską zwykle przeprowadza się na dwa sposoby: z użyciem wosku (szczególnie warto szukać miejsc wykonujących wosk bez użycia pasków) lub pasty cukrowej. Skóra nie może być skaleczona ani podrażniona, a włoski powinny mieć długość ok. 0,5 cm, aby można je było skutecznie usunąć. Przed zabiegiem skóra powinna być dobrze oczyszczona i odtłuszczona – w wielu salonach zostaniesz zaproszona wcześniej do podmycia się w bidecie. Do zabiegu wkładasz jednorazową bieliznę. Wiele osób, zwłaszcza korzystających z depilacji bikini pierwszy raz, czuje duże skrępowanie – pamiętaj jednak, że wykonujące je kosmetyczki robią takich zabiegów bardzo dużo i są przyzwyczajone do pracy z intymnymi okolicami ciała. Cała depilacja trwa dosyć krótko, zwykle to ok. 30 minut. Na zakończenie na skórę nakładany jest balsam łagodzący. 

Reasumując – jaką metodę depilacji owłosienia wybrać? Wszystko zależy od ciebie! Jeśli chodzi o domowe metody, naszym zdaniem najmniej skuteczne są kremy do depilacji – zwykle sprawdzają się w przypadku cienkiego i delikatnego owłosienia, wymagają też częstych powtórek oraz, ze względu na skład chemiczny, mogą podrażniać wrażliwą skórę. Stosowanie plastrów do depilacji wymaga natomiast pewnej wprawy. Depilatory są dobrym wyjściem – warto jednak szukać urządzeń nowej generacji, które poradzą sobie skutecznie także z włoskami cienkimi i krótkimi. Na pewno każda z tych metod wymaga wprawy, nie zniechęcaj się więc po pierwszych nieudanych próbach.

Zdecydowanie łatwiej i mniej boleśnie wygląda depilacja u profesjonalistki. Kosmetyczki specjalizujące się w depilacji woskiem robią to szybko, mało boleśnie, a wybór wosków dopasowanych do różnych rodzajów skóry (także wrażliwej) jest naprawdę duży. Naszym hitem jest depilacja pastą cukrową – praktycznie bezbolesna i łagodna dla skóry. Co ważne, efekt depilacji woskiem utrzymuje się ok. 4-6 tygodni, a więc dosyć długo. Zdecydowanie jednak, jeśli chcesz w ogóle pozbyć się problemu i nie musieć martwić się zapisami do kosmetyczki czy wrastającym włoskami, warto rozważyć depilację laserową. Najpierw musisz wykonać serię zabiegów (najlepiej zaplanować ją na okres jesienno-zimowy), ale potem przez wiele lat możesz cieszyć się gładką skórą. Zabieg ten chwalą sobie szczególnie osoby z grubymi, twardymi włoskami, dla których domowe metody bądź depilacja woskiem były uciążliwe i skutkowały bolesnym wrastaniem włosków pod skórę.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dodaj komentarz

Podobne tematy

LaserVille

Epilacja laserowa w LaserVille

Lato, a ja wybieram się na epilację laserową pach. :-) Można? Można! Pod warunkiem że zabieg wykonywany jest odpowiednim laserem, a ty przestrzegasz zaleceń pozabiegowych. Epilację wykonałam w miejscu, które specjalizuje się w tego typu zabiegach – LaserVille w Warszawie. Poznajcie moje wrażenia z wizyty!


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki