Depilacja twarzy – najlepsze metody na wąsik, bródkę i krzaczaste brwi
Włoski na twarzy widoczne nad ustami czy brodzie są dla kobiet bardzo krępujące. Podobnie jak krzaczaste, gęste, niesforne lub zrastające się u nasady nosa brwi. Nie da się ich zamaskować makijażem – puder czy podkład wręcz może je uwydatniać. Na szczęście są skuteczne metody pozbycia się niechcianych włosków z twarzy zarówno w domu, jak i w gabinecie.
Wąsik i broda u kobiet – jak sobie z nimi poradzić?
Pojawianie się ciemnych, grubych włosków na twarzy u kobiet zwykle jest uwarunkowane genetycznie i najczęściej dotyczy osób o ciemnej karnacji i ciemnych włosach. Czasami problem ten wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w okresie dojrzewania czy menopauzy, jest to też typowy objaw zespołu policystycznych jajników oraz hirsutyzmu wywołanego nadprodukcją męskich hormonów (hiperandrogenizm). Wąsik może być również skutkiem stosowania leków hormonalnych – androgenów, pochodnych progesteronu (środki antykoncepcyjne) czy sterydów. „Męskie” owłosienie na twarzy jest dla kobiet bardzo wstydliwe i kłopotliwe – wiele z nich sięga po najprostszą metodę ich usuwania, czyli golenie maszynką. Niestety, golone włoski szybko odrastają i są widoczne jako czarne kropki już 1-2 dni po usunięciu, więc musisz ten zabieg często powtarzać, co dodatkowo może podrażniać delikatną skórę twarzy.
Niektóre kobiety decydują się więc nie na golenie, ale na rozjaśnianie ciemnych włosków na twarzy, dzięki czemu mają być one mniej widoczne. Pamiętaj jednak, że chemiczny skład farby może podrażniać delikatną skórę, a zbyt mocno wybielone włoski będą kontrastować z ciemniejszą karnacją, poza tym z bliska nadal będą wyraźnie widoczne. Nie jest to więc dobra alternatywa dla depilacji.
Jak więc poradzić sobie z wąsikiem i brodą, aby nie musieć często powtarzać tego zabiegu i nie martwić się szybko odrastającymi włoskami na twarzy? Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się depilacja.
Metody usuwania włosków z twarzy u kobiet
Depilacja polega na wyrwaniu włosków z cebulką (jak popularna depilacja woskiem lub depilacja pastą cukrową) bądź trwałym uszkodzeniu mieszków włosowych (depilacja laserowa lub depilacja IPL), co zapewnia efekt gładkiej skóry na dłużej.
Depilacja w domu
Włoski na twarzy mogą być grube i czarne (np. brwi, broda) bądź jasne i cienkie, przypominające bardziej meszek. Dlatego do domowej depilacji twarzy szczególnie przydatne są dwie metody:
- Usuwanie włosków pęsetą – idealne do brwi i pojedynczych włosków np. na brodzie.
- Depilacja woskiem – w formie gotowych pasków pokrytych woskiem, o różnych kształtach wyprofilowanych do różnych obszarów twarzy (są na przykład specjalne paski do regulacji brwi).
Można też użyć do depilacji wąsika czy brody depilatora, zwykle jednak zabieg jest bardziej bolesny i trwa dłużej niż np. depilacja woskiem. Nie wszystkie depilatory mają też końcówki odpowiednie do depilacji twarzy. Wyrywanie włosków depilatorem może też skutkować wrastaniem włosków i zapaleniem mieszków włosowych, dlatego ta metoda jest najmniej polecana w tym obszarze.
Zdecydowanie w przypadku pojedynczych włosków najłatwiej jest użyć pęsety. Ale jeśli nad ustami masz meszek jasnych i cienkich włosków, lepiej sprawdzą się paski do depilacji. Ich stosowanie wymaga pewnej wprawy, dlatego wiele kobiet decyduje się na usuwanie włosków woskiem u profesjonalisty. Pamiętaj, że w obszarze twarzy łatwo o podrażnienia, a nieumiejętnie wykonany zabieg może prowadzić nawet do uszkodzenia naskórka. Decydując się na zabieg w gabinecie, unikniesz tego ryzyka.
Depilacja w gabinecie kosmetycznym/medycyny estetycznej
Jeśli chcesz usunąć wąsik lub nadać ładną linię brwiom, w gabinetach możesz skorzystać z następujących metod depilacji:
- Depilacja woskiem – podgrzany (ale nie za gorący!) wosk kosmetyczka aplikuje na wybrany obszar twarzy, np. na wąsik, przykłada i dociska do niego specjalny pasek do depilacji (z fizeliny bądź bawełny), a następnie, przytrzymując skórę w odpowiednim napięciu, szybkim ruchem zrywa go razem z włoskami. W przypadku twarzy często do depilacji stosuje się wosk twardy, który nie przykleja się do skóry, tylko do samych włosków, przez co zabieg jest mniej bolesny (jest to metoda bezpaskowa).
- Depilacja pastą cukrową – pasta cukrowa to mieszanka wody, cukru i soku z cytryny, od wieków stosowana do depilacji przez mieszkanki Bliskiego Wschodu. Pastę nakłada się pod włos, a ściąga zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków, dzięki czemu zabieg jest mało bolesny. Nie wymaga stosowania pasków. Dzięki niskiej temperaturze pasty zabieg może być bezpiecznie stosowany nawet na skórze naczynkowej i skłonnej do podrażnień.
- Depilacja nitką / nitkowanie – tradycyjna arabska metoda usuwania włosków polega na zastosowaniu specjalnie skręconej nici bawełnianej, z której robi się pętelkę (poprzez skrzyżowanie nici), pozwalającą przy przesuwaniu wyrywać włoski z cebulkami w wybranym obszarze. Metoda ta wymaga dużej wprawy, znajdziesz ją tylko w wybranych salonach i gabinetach.
- Depilacja laserowa – energia świetlna emitowana przez laser jest pochłaniana przez melaninę zawartą w łodydze włosa i w mieszku włosowym. Wytworzone w ten sposób ciepło prowadzi do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego, dzięki czemu włos nie odrasta. Metoda pozwala trwale pozbyć się włosków na wiele lat, trzeba jednak pamiętać, że konieczne może być powtórzenie zabiegu (zwykle 4-6 razy co 4-6 tygodni), ponieważ każdorazowo usuwamy tylko włoski będąc w fazie wzrostu, co oznacza ok. 15-30% owłosienia na danym obszarze.
- Depilacja IPL – metoda działania jest podobna do lasera, z tym że urządzenia IPL emitują impulsywne światło pulsacyjne, a nie fale laserowe. Zabiegi są zwykle mniej bolesne niż depilacja laserem, ale zwykle trzeba ich wykonać więcej dla uzyskania pożądanego efektu.
Depilację cukrową, woskową i nitkową trzeba powtarzać średnio co 2-3 tygodnie, natomiast po serii zabiegów laserowych możesz uzyskać trwały efekt nawet na lata.
Klasyk: usuwanie owłosienia twarzy pęsetą
To metoda zalecana zwłaszcza do regulacji brwi i usuwania pojedynczych włosków wyrastających np. nad ustami czy na brodzie. Kilka praktycznych porad, jak używać pęsety:
- Przede wszystkim dbaj o higienę. Dobrze jest przed użyciem zdezynfekować pęsetę alkoholem lub środkiem do dezynfekcji – aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się stanu zapalnego w przypadku mikrouszkodzenia skóry podczas wyrywania włosków.
- Są różne rodzaje pęset – im szersza końcówka, tym depilacja szybsza. Do pojedynczych włosków możesz stosować pęsetę punktową.
- Złap włosek u samej nasady i szybkim ruchem wyciągnij go z kierunkiem wzrostu. Dobrze jest podtrzymywać depilowaną skórę, aby zapewnić jej odpowiednie napięcie – zmniejsza to nieprzyjemne odczucia, chroni przed urazami.
- Na koniec zdezynfekuj depilowane miejsce, aby zabezpieczyć je przed infekcjami.
Usuwanie owłosienia z twarzy za pomocą wosku
Wosk jest szybkim sposobem na bardzo precyzyjne usunięcie włosków twarzy – w gabinetach na ten obszar najczęściej stosuje się tzw. wosk twardy bądź pastę cukrową, która pozwala wyrwać je szybko i niemal bezboleśnie. Wosk ma tę przewagę nad pęsetą, że pozwala usunąć nawet małe, cienkie, jasne i przez to niemal niewidoczne włoski rosnące często pod i nad linią brwi czy nad ustami. Zabieg jest bardzo szybki i skuteczny. Można wykonać go samodzielnie w domu za pomocą pasków do depilacji twarzy, ale w przypadku brwi zdecydowanie polecamy ci wizytę u profesjonalisty, zwłaszcza jeśli nie masz w tym dużej wprawy. Kosmetyczka specjalizująca się w stylizacji brwi (stylistka brwi) nada im ładny, symetryczny kształt – możesz sobie nawet nie zdawać sprawy, jak bardzo wygląd linii brwi wpływa na wyraz całej twojej twarzy! Zabieg wykona higienicznie, bezpiecznie i bardzo precyzyjnie. Ponadto może go od razu połączyć z nałożeniem henny, aby zagęścić, wydłużyć, wymodelować i przyciemnić brwi. Cały zabieg trwa ekspresowo i nie jest kosztowny.
Depilacja laserowa twarzy – tak czy nie?
Tak, zabieg jest skuteczny, zwłaszcza gdy włoski są ciemne i grube. Dla trwałego efektu trzeba go powtórzyć średnio 3-4 razy co 4-6 tygodni, pamiętając o bezwzględnej ochronie skóry przed słońcem między kolejnymi zabiegami i przez ok. miesiąc po nim. W przeciwnym razie na skórze pojawi się „wąsik” z pigmentu – trudne do usunięcia przebarwienie. W przypadku jasnego meszku z cienkich, jasnych włosków zdecydowanie lepiej sprawdza się regularna depilacja woskiem.
Usuwanie owłosienia z twarzy – o czym należy pamiętać?
Przede wszystkim o tym, że:
- Skóra twarzy jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień, więc im łagodniejszą metodę wybierzesz, tym lepiej! Są specjalne woski do depilacji twarzy, bardzo dobrze działa depilacja pastą cukrową.
- Laser i IPL to metody skuteczne przede wszystkim na ciemne i grube włosy, zawierające dużo pigmentu. Zabieg trzeba powtórzyć min. 3-4 razy dla uzyskania pożądanego efektu. Czasami po kilkunastu miesiącach/kilku latach może wystąpić potrzeba wykonania zabiegu przypominającego.
- Skóra powinna być dobrze przygotowana do zabiegów – nie może być świeżo opalona, z samoopalaczem, po kuracji kwasami czy retinoidami. W przypadku depilacji woskiem czy pastą cukrową należy włoski zapuścić, a w przypadku lasera i IPL – gładko zgolić (nie wyrywać!).
- Skóra do zabiegu powinna być dokładnie oczyszczona, nie smaruj jej w dniu zabiegu żadnym kosmetykiem.
- Wiele osób obawia się bólu związanego z wyrywaniem włosków czy ich naświetlaniem światłem lasera bądź IPL. Mimo że skóra twarzy jest delikatna i często wrażliwa, zabiegi w jej obszarze są jednak szybkie i zwykle mało bolesne.
- Aby uniknąć wrastania włosków po depilacji woskiem, warto robić regularne peelingi twarzy, np. raz w tygodniu.
- Po depilacji laserowej i IPL bezwzględnie unikaj ekspozycji na słońce, aby nie doszło do powstania przebarwień. Zabiegi najlepiej robić jesienią i zimą, dodatkowo chroniąc skórę kremem z wysokim filtrem. Lato nie jest dobrym okresem na depilację twarzy laserem!
- Pamiętaj, aby po depilacji twarzy nie podrażniać skóry, tego samego dnia nie stosować na nią żadnych drażniących kosmetyków, unikać sauny, basenu i gorących kąpieli przez ok. 3 dni.