WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

golenie nóg

Wszystkie sposoby usuwania owłosienia

Golenie, depilator, laser, kremy depilujące, wosk, pasta cukrowa… Metod usuwania niechcianego owłosienia – zarówno w domu, jak i w gabinecie – jest wiele. O czym pamiętać przy wyborze? 

Profesjonalne sposoby usuwania owłosienia

Wosk 

Najpopularniejsza metoda usuwania zbędnego owłosienia oferowana przez gabinety kosmetyczne. Do wyboru masz:

  • Metodę klasyczną, tj. paskową depilację woskiem – do skóry przykłada się pasek pokryty miękkim woskiem o lepkiej konsystencji, który energicznie ściągany wyrywa włoski. Metoda jest szybka i skuteczna, ale dosyć bolesna (wosk przykleja się nie tylko do włosków, ale też do skóry) i najlepiej stosować ją na większe obszary skóry.
  • Bezpaskową depilację woskiem (tzw. stripless) – wosk o miękkiej plastycznej konsystencji kosmetyczka aplikuje szpatułką bezpośrednio na skórę i ściąga palcami. Wosk nie przykleja się do skóry, tylko do samych, nawet krótkich, włosków, więc zabieg jest mniej bolesny niż metoda paskowa. Metodę stripless stosuje się do depilacji małych i delikatnych obszarów, np. twarzy, pach czy okolic intymnych i pośladków.

Pasta cukrowa

Generalnie zasada jest ta sama co przy wosku, z tą różnicą, że kosmetyczka formuje pastę cukrową w kulkę i „ściąga” nią włoski zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, dzięki czemu zabieg jest mniej bolesny i bardziej łagodny dla skóry niż z użyciem wosku. Metoda ta polecana jest do delikatnych obszarów ciała oraz osobom o cienkiej i wrażliwej skórze.

Epilacja laserowa/IPL

Metoda ta pozwala trwale (lub na wiele lat) pozbyć się niechcianego owłosienia w zasadzie z dowolnej partii twarzy czy ciała. Lasery nowej generacji są mniej bolesne niż kiedyś i pozwalają usunąć nawet jasne, cienkie włoski z ciemnej karnacji, choć pamiętaj, że najlepsze i najszybsze efekty uzyskuje się przy włosach ciemnych i grubych, bo po prostu ich cebulka zawiera najwięcej melaniny, która jest chromoforem dla światła lasera lub IPL.
Ponieważ laser działa tylko na włosy będące w fazie wzrostu (ok. 80-85% wszystkich włosów w danym miejscu), która trwa ok. 4-8 tygodni, zabieg trzeba powtórzyć zwykle 4-6 razy co 6-8 tygodni dla uzyskania zadowalającego efektu. Pamiętaj, że latem poddawanie się epilacji laserowej jest trudniejsze – wystawienie skóry na słońce może bowiem spowodować pojawienie się trudnych do usunięcia przebarwień. Dlatego teraz bezpiecznie możesz robić zabieg jedynie na miejsca osłaniane, np. pachy czy bikini – pod warunkiem że nie jesteś naturystką :-) Skóra nie może też być opalona w momencie zabiegu – obecność świeżo wytworzonej melaniny zwiększa ryzyko poparzeń.

Domowe sposoby usuwania owłosienia

Golenie maszynką

To najpopularniejsza metoda na pozbycie się niechcianych włosków, związana z koniecznością codziennego stosowania maszynki do golenia. Warto wybierać maszynki przeznaczone dla kobiet, które dopasowują się do krągłości ciała (np. pod pachami) i nie wymagają mocnego dociskania do skóry. Użyj też żelu do golenia, który zmiękczy skórę i włoski, przygotowując je do ścięcia. Po goleniu nałóż na skórę balsam nawilżający – odczekaj natomiast min. dobę przed aplikacją samoopalacza, aby nie podrażnić skóry. Pamiętaj też, aby regularnie zmieniać ostrza maszynki! Coraz większą popularnością cieszą się też elektryczne maszynki do golenia (na sucho i na mokro) dla kobiet.

Wosk

Możesz stosować w domu woski na ciepło przypominające te, które są dostępne w gabinetach. Wymaga to jednak pewnej wprawy. Dlatego łatwiej jest sięgnąć po gotowe plastry z woskiem, które po rozgrzaniu w dłoniach przykłada się na chwilę do skóry i ściąga energicznym ruchem, w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Metoda ta może podrażniać wrażliwą skórę.

Depilator

Depilatory nowej generacji (np. specjalizującej się w depilacji marki Braun) pozwalają usuwać nawet bardzo krótkie włoski, a zabieg ten jest dosyć komfortowy i szybki. Niektóre są sprzedawane w zestawach, np. ze szczoteczką do łagodnego peelingu, który zastosowany przed depilacją zapobiegnie wrastaniu włosków. Dostępne są też modele, które można stosować nie tylko na sucho, ale też na mokro, np. pod prysznicem – woda zmniejsza dyskomfort związany z wyrywaniem włosków. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z depilatorem, zaczynaj zawsze od najmniej delikatnych obszarów (np. nóg), przechodząc powoli do tych najbardziej wrażliwych. Z czasem twoja skóra przyzwyczai się do związanych z tym odczuć, a włoski będą coraz cieńsze i będzie ich mniej. Depilatora powinno się używać co 3-4 tygodnie dla zachowania gładkości skóry.

Kremy depilujące

Ich działanie polega na „rozpuszczaniu” keratyny włosa, nie niszczą jednak ich cebulek, nie dają więc trwałego efektu – więc po kilku dniach zabieg trzeba powtórzyć. Mogą podrażniać wrażliwą skórę ze względu na zawartość aktywnych substancji, głównie tioglikanu. Ich zaletą jest to, że ich stosowanie jest całkowicie bezbolesne – krem nakłada się na ok. 10 minut na skórę i po tym czasie ściera (wraz z włoskami). Najskuteczniej działają w przypadku cienkich i krótkich włosków.

Urządzenia IPL

W wersji „do domu” pojawiły się stosunkowo niedawno, znajdziesz je w ofercie takich marek, jak Philips (Lumea) czy Remington (i-Light). Ich działanie polega na niszczeniu cebulek włosa, podobnie jak w profesjonalnych zabiegach IPL, jednak moc urządzeń jest słabsza (ze względu na bezpieczeństwo), co wymaga częstszego powtarzania zabiegów.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

LaserVille

Epilacja laserowa w LaserVille

Lato, a ja wybieram się na epilację laserową pach. :-) Można? Można! Pod warunkiem że zabieg wykonywany jest odpowiednim laserem, a ty przestrzegasz zaleceń pozabiegowych. Epilację wykonałam w miejscu, które specjalizuje się w tego typu zabiegach – LaserVille w Warszawie. Poznajcie moje wrażenia z wizyty!

laseroterapia

Zabiegi laserowe na różne wskazania

Laseroterapia jest skuteczną metodą leczenia wielu problemów skórnych: naczynek, rumienia, przebarwień, nierówności naskórka, wiotkości, blizn, rozstępów, a także usuwania tatuaży czy […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki