Depilacja woskiem
DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTADepilacja woskiem to popularny zabieg usuwania zbędnego owłosienia. Stosuje się do niego wosk miękki i wosk twardy. Pozwala skutecznie pozbyć się włosków z wybranych okolic twarzy i ciała.
Średnia cena:
10-150 zł (zależne od obszaru)
Ile trwa zabieg:
5-30 min
Ilość zabiegów:
1 zabieg powtarzany co 4-6 tygodni
Po zabiegu:
bez rekonwalescencji
Depilacja woskiem to najpopularniejsza metoda usuwania zbędnego owłosienia z ciała i twarzy, dostępna w większości gabinetów kosmetycznych. Efekt utrzymuje się nawet do 4-6 tygodni.
Depilacja woskiem – na czym polega?
Zasada działania zabiegu jest bardzo prosta – nałożony na skórę wosk przykleja się do owłosienia, dzięki czemu ściągając go energicznym ruchem ze skóry, wyrywamy od razu włoski wraz z cebulką. Dzięki temu efekt utrzymuje się dosyć długo – średnio do 3-5 tygodni. Dodatkową zaletą zabiegu jest to, że depilowane regularnie włoski stają się z czasem rzadsze i cieńsze. Wyróżnia się dwie metody mechanicznego usuwania owłosienia woskiem:
- depilacja woskowa paskowa – z użyciem miękkiego wosku i fizelinowych lub bawełnianych pasków,
- depilacja woskowa bezpaskowa – z użyciem wosku twardego, bardziej łagodna dla skóry, zalecana w najbardziej delikatnych obszarach, takich jak bikini czy twarz.
Wosk jest jedną z kilku metod depilacji stosowanych w profesjonalnych gabinetach.
Depilacja woskowa miękkim woskiem (paskowa)
- Używa się do niej płynnego, miękkiego wosku – kosmetyczka aplikuje go szpatułką na oczyszczoną skórę, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.
- W kolejnym kroku przykłada i dociska do skóry fizelinowy pasek – chodzi o to, aby wosk się do niego dobrze przykleił.
- Następnie energicznie zrywa pasek, w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa, drugą ręką naciągając skórę. Zabieg powtarza się do momentu uzyskania idealnej gładkości w danym obszarze.
- Na zakończenie zabiegu skóra jest dezynfekowana, kosmetyczka usuwa też pozostałości woski specjalną oliwką po depilacji i nakłada preparat łagodzący podrażnienia.
Depilacja woskowa twardym woskiem (bezpaskowa)
- Wosk stosowany w tej metodzie jest mniej płynny, ma bardziej gęstą konsystencję i nakłada się go grubszą warstwą niż wosk miękki.
- Wosk aplikuje się pod włos (co pozwala odbić włoski od skóry). Kosmetyczka robi z niego łatki (plastry) na określonym obszarze skóry wymagającym depilacji, dociskając je dobrze do skóry. Wosk powinien lekko zastygnąć.
- Następnie podważa końcówkę łatki i energicznym ruchem odrywa ją od skóry, w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Oczywiście wraz z przyklejonymi do niego włoskami!
- Na koniec dezynfekcja, usunięcie resztek wosku za pomocą oliwki (wosk twardy nie przykleja się do skóry, ale mimo to mogą pozostać na skórze jego resztki) i nałożenie żelu łagodzącego.
Depilacja woskiem – czy boli?
Mówimy o mechanicznym usuwaniu, wyrywaniu włosków, więc trudno oczekiwać, że metoda ta będzie całkowicie bezbolesna. Zabiegi wykonywane w profesjonalnych gabinetach depilacji najczęściej są jednak określane jako mało bolesne i dosyć komfortowe, choć oczywiście wiele zależy od indywidualnego progu bólu. Na zmniejszenie nieprzyjemnych odczuć wpływ mają też odpowiednie przygotowanie skóry (dobrze jest wykonać na wieczór przed wizytą peeling cukrowy lub wyszczotkować ciało na sucho), dobór metody i rodzaju wosku do obszaru, naciągnięcie skóry w trakcie zabiegu, uśmierzenie bólu tuż po zabiegu (możesz spotkać się z tym, że kosmetyczka od razu po wyrwaniu włosków przyłoży do skóry dłoń, jakby „gasząc” nią pieczenie). Zwykle też odczucia z zabiegu na zabieg są coraz łagodniejsze.
Zdecydowanie też za mniej bolesną uznawana jest metoda bezpaskowa, z użyciem twardego wosku, który nie przykleja się do skóry tak jak wosk płynny – dzięki temu nie ma dodatkowego bólu związanego z gwałtownym odrywaniem lepkiego wosku z naskórka. Pamiętaj też, że zwykle większą wrażliwość na ból mamy w czasie okresu i na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki – warto to uwzględnić planując zabieg. Osobom wyjątkowo wrażliwym na ból często proponuje się depilację pastą cukrową, a nie woskiem.
Sprawdzone woski do depilacji całego ciała
Na rynku istnieje wiele różnych wosków do depilacji, te wysokiej jakości mają w składzie wyłącznie naturalne składniki (głównie wosk pszczeli i żywice), dodatkowo są wzbogacane w ekstrakty i olejki roślinne o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. W zależności od konsystencji i zastosowania są to:
- woski miękkie – zrywane za pomocą pasków, najczęściej stosowane do depilacji nóg,
- woski twarde – gęstsze, nie wymagają stosowania pasków, łagodniejsze dla skóry, zalecane też do mniejszych i bardziej delikatnych obszarów, jak wąsik czy bikini,
- woski w rolce – działa podobnie jak wosk miękki, tylko aplikowany jest wygodnie z rolki, a nie szpatułką, zwykle stosowany na większych powierzchniach ciała,
- woski film wax – to woski nowej generacji łączące zalety wosków twardych i miękkich (wolniej twardnieje niż wosk twardy, jest bardzo elastyczny, nie wymaga silnego podgrzewania, może być stosowany bez użycia pasków).
W gabinetach kosmetycznych nie stosuje się natomiast gotowych plastrów do depilacji, które możesz kupić do samodzielnego usuwania włosków w domu. Woski profesjonalne zwykle kupuje się już w gotowej formie (w słoiku bądź puszce) bądź jako perełki, które dopiero w trakcie podgrzewania rozpuszczają się do wosku miękkiego bądź twardego. Woski mają różne kolory i zapachy, a ich rodzaje są dobierane do rodzaju skóry i obszaru depilacji.
Wosk do depilacji brwi
Zwykle ma niską temperaturę topnienia, co minimalizuje ryzyko poparzenia. Dodatek olejów roślinnych i składników łagodzących łagodzi podrażnienia. Najczęściej w tej okolicy stosuje się wosk twardy do depilacji.
Wosk do depilacji twarzy
To najczęściej miękkie, elastyczne woski z rodzaju film wax, które pozwalają usunąć nawet cienkie i krótkie woski z obszarów wymagających delikatnego podejścia i dużej precyzji, bez ryzyka podrażnienia. Jednocześnie zapewniają nawilżenie skóry, są bogate w składniki regenerujące i łagodzące.
Wosk do nosa
Do usunięcia często grubych i krótkich włosków z nosa służy wosk twardy bądź film wax, który wkładany jest na specjalnych patyczkach/aplikatorach w dziurki nosa, a po chwili, gdy zaschnie, usuwany gwałtownym ruchem wraz z włoskami.
Wosk do depilacji bikini
W tym przypadku również najczęściej stosuje się woski twarde, które są łagodniejsze dla delikatnej skóry okolic intymnych, bogate w oleje i masła roślinne o działaniu kojącym i odżywczym.
Wosk do depilacji w domu – depilacja woskiem w domu
To najczęściej woski w formie gotowych plastrów, które zwykle są mniej skuteczne niż profesjonalny wosk (po prostu gorzej łapią włoski). Możesz też kupić do domu zestaw profesjonalny (wosk miękki bądź twardy, szpatułki, ewentualnie wosk w rolce, podgrzewacz, oliwkę do zmywania resztek wosku ze skóry itp.). Pamiętaj jednak, że stosowanie tej metody wymaga wprawy – bardzo ważne jest, aby skutecznie usunąć włoski, ale nie uszkodzić naskórka! Dlatego jeśli nie czujesz się pewnie albo obawiasz się bólu, lepiej skorzystać z zabiegu u profesjonalistki. Kosmetyczki specjalizujące się w woskowaniu naprawdę wiedzą, jak przeprowadzić ten zabieg tak, abyś nie odczuła dużego dyskomfortu oraz mogła przez kilka tygodni cieszyć się idealnie gładką skórą.
Jak się przygotować do depilacji woskiem?
- Przede wszystkim trzeba pamiętać, że włoski muszą mieć odpowiednią długość, aby dobrze przykleić się do wosku – minimalna długość to ok. 5 mm.
- Wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg dobrze jest wykonać peeling cukrowy lub wyszczotkować skórę na sucho. Chodzi o to, aby pozbyć się martwych, zrogowaciałych komórek naskórka – wtedy włoski łatwiej będzie usunąć, zmniejszysz też ryzyko wrastania włosków po wyrywaniu.
- Pamiętaj, że skóra nie może być podrażniona ani poraniona – bez skaleczeń, zadrapań, świeżych strupków, rozległych siniaków, poparzeń słonecznych, aktywnych stanów zapalnych skóry czy objawów alergii skórnych. Na co najmniej 7 dni przed depilacją nie powinnaś stosować zabiegów, które mogłyby podrażnić skórę, np. na bazie kwasów owocowych.
- W dniu zabiegu oczyść dokładnie skórę, ale nie nakładaj na nią żadnych kremów ani balsamów (kosmetyki mogą zmniejszyć przywierania wosku i tym samym wpłynąć niekorzystnie na jego skuteczność). Jeśli planujesz depilację bikini, w wielu gabinetach zostaniesz poproszona o skorzystanie z bidetu przed włożeniem jednorazowej bielizny.
- Wybierając się na zabieg, włóż wygodne, luźne, najlepiej bawełniane ubrania – skóra bezpośrednio po zabiegu może być tkliwa i podrażniona, chodzi o to, aby dodatkowo jej nie stymulować obcisłym, syntetycznym ubraniem (np. rajstopami) czy bielizną.
Zalety depilacji woskiem
- Zapewnia gładkość skóry na dłużej niż golenie maszynką czy usuwanie owłosienia depilatorem – nawet do 4-6 tygodni.
- Natychmiastowy efekt gładkiej skóry.
- Dodatkowe działanie peelingujące.
- Pozwala pozbyć się włosków nawet z trudno dostępnych, delikatnych i niewielkich obszarów. Jest to bardzo skuteczna metoda usuwania zbędnego owłosienia.
- Regularnie wykonywane zabiegi osłabiają włoski i powodują, że wolniej odrastają.
- Dobrze wykonany zabieg – przez doświadczonego specjalistę depilacji, z użyciem wysokiej jakości wosków – jest szybki i mało bolesny.
- Zabiegi mają przystępne ceny.
- Można je wykonywać przez cały rok, także na opalonej (ale nie poparzonej czy podrażnionej słońcem!) skórze, niezależnie od karnacji i rodzaju owłosienia.
- Duży wybór wosków do depilacji.
Minusy depilacji woskiem
- Osoby o wysokiej wrażliwości na ból mogą odczuwać zabieg jako bardzo bolesny, zwłaszcza podczas pierwszych wizyt.
- Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, tkliwa i podrażniona.
- Zabieg może powodować wrastanie włosków – osłabione depilacją nie mają siły przebić się przez skórę, co może powodować zapalenie mieszków włosowych.
Jeśli chcesz uzyskać trwałe zmniejszenie owłosienia na skórze, pomyśl o depilacji laserowej bądź depilacji IPL – to jedyne metody, które mogą zapewnić efekt na lata.
Depilacja woskiem – przeciwwskazania
To przede wszystkim:
- aktywne zmiany i choroby skóry (łuszczyca, egzema), uszkodzenia naskórka, niezagojone rany, świeże strupki, podrażnienie skóry,
- zbyt krótkie włosy (powinny mieć min. 5 mm długości),
- uczulenie na wosk pszczeli,
- nieuregulowana cukrzyca,
- zapalenie żył, żylaki,
- zaawansowana ciąża lub ciąża z problemami,
- epilepsja (padaczka),
- rozgrzanie skóry tuż przed zabiegiem (np. sauna, gorąca kąpiel),
- podrażnienie bądź oparzenie słoneczne, ekspozycja na mocne słońce w ciągu 7 dni przed zabiegiem.
Depilacja woskowa – pielęgnacja po zabiegu
- Aby złagodzić zaczerwienienie po depilacji, możesz stosować krem lub żel łagodzący (może to też być Alantan, Bepanthen, Sudokrem, żel aloesowy).
- W dniu zabiegu na depilowane miejsca nie stosuj antyperspirantu (pachy), fluidu czy pudru (twarz), balsamów z kwasami, samoopalaczy, peelingów. Zrezygnuj też z gorącej kąpieli.
- Przez 3 dni unikaj słońca, nie korzystaj z sauny, solarium czy basenu.
- Po kilku dniach warto zacząć stosować regularnie peeling, aby zapobiec wrastaniu włosków.
- Można też stosować specjalne balsamy opóźniające odrastanie włosków, aby wydłużyć efekt depilacji woskiem.
Zadaj pytanie – zaloguj się
Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!
Gabinety wykonujące ten zabieg
Ruczaj Clinic
Permanent Point Patrycja Pierzak
Wyspa Piękna
EKOSMETOLOG
Dormio-Clinique
Estetyka
Estetica Nova dr Ewa Rybicka
HaRo Laser SPA
INSTYTUT ZDROWIA DR BOCZARSKA-JEDYNAK Sp. z o.o. Sp. k.
NL Clinic
Burghardt.Clinic Medycyna Estetyczna i Kosmetologia
Revival Clinic
Dodaj gabinet
Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.