
Depilacja IPL
DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTADepilacja IPL to jeden z najpopularniejszych zabiegów usuwania zbędnego owłosienia w gabinetach kosmetycznych. Czym różni się od depilacji laserowej? Czy zapewnia trwały efekt? Wyjaśniamy!

Średnia cena:
90-200 zł (w zależności od obszaru)
Ile trwa zabieg:
ok. 15-30 min
Ilość zabiegów:
6-10
Po zabiegu:
bez długiej rekonwalescencji
Depilacja IPL jest obok depilacji laserowej jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów usuwania owłosienia w gabinetach kosmetycznych. Seria zabiegów zapewnia gładkie ciało na wiele lat!
Sposób działania – IPL a laser
Depilacja IPL jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Bywa nazywana depilacją laserową, ale trzeba pamiętać, że w rzeczywistości są to dwie różne technologie, różniące się rodzajem emitowanego światła. Lasery emitują pojedynczą wiązkę fali światła o określonej długości (w zakresie od 600 do 1000 nm, ponieważ takie fale są najlepiej absorbowane przez melaninę obecną we włosie), natomiast IPL – intensywne źródło światła (Intense Pulse Light). Jest to wielobarwne światło, emitowane przez lampę ksenonową, o szerokim spektrum fal (zwykle w zakresie 400-980 oraz 590-1200 nm). Generalnie jednak cel ich działania i sposób oddziaływania na mieszek włosowy jest podobny – chodzi o to, aby go uszkodzić i w ten sposób zahamować wyrastanie włosków. Depilacja IPL i depilacja laserowa to jedyne metody, które pozwalają trwale zmniejszyć owłosienie na ciele – żadna inna metoda takiej możliwości nie daje.
Depilacja laserem a depilacja IPL – co je różni?
Główne różnice między tymi technologiami to:
- zakres emitowanych długości fal – światło lasera jest monochromatyczne (emituje jedną, określoną długość fali), a IPL polichromatyczne (wiele długości fali),
- sposób emisji światła – energia lasera jest skoncentrowana, co pozwala regulować wielkość naświetlanego obszaru (stosuje się aplikatory o różnych rozmiarach i regulowanej plamce), a w IPL – końcówka musi mieć kształt prostopadłościenny, zapewniający dobre przyleganie do skóry, zwykle rozmiar plamki jest większy i ma możliwości regulacji jego rozmiaru.
Depilacja IPL czy laser?
Zarówno IPL, jak i laser są urządzeniami wysokoenergetycznymi, znajdującymi podobne zastosowanie w kosmetologii, w tym w zabiegach depilacji. Który z nich wybrać? Generalnie uważa się, że ich skuteczność – przy odpowiedniej kwalifikacji pacjentów i doborze optymalnych parametrów – jest porównywalna. Na pewno ważne jest, aby korzystać z zabiegów wykonywanych na wysokiej jakości sprzętach, u doświadczonych specjalistów, wyszkolonych w stosowaniu technologii wysokoenergetycznych. Wiele gabinetów wyposażonych w „parki maszynowe” i specjalizujących się w zabiegach hi-tech oferuje depilację zarówno IPL, jak i laserem (a czasami nawet więcej niż jednym rodzajem laserów) – dzięki temu każdy pacjent, niezależnie od rodzaju włosków i kolorytu skóry, może liczyć na taki dobór technologii, aby zabiegi były bezpieczne i jak najbardziej skuteczne.

Depilacja IPL – skuteczność
IPL może być tak samo skuteczny jak laser, choć zwykle trzeba wykonać większą ilość powtórzeń (zabiegi są jednak tańsze). Różnica pojawia się, gdy występuje konieczność usunięcia owłosienia ze skóry o ciemniejszym fototypie (IV, V, VI). W tym przypadku najskuteczniej działają lasery o długości fali 1064 nm, które pozwalają bezpiecznie usunąć włoski ze skóry z dużą zawartością naturalnego pigmentu, bez ryzyka jej poparzenia. Większość IPL ma w tym zakresie ograniczone możliwości ze względu na konstrukcję lampy. Urządzenia IPL nowej generacji dobrze sobie natomiast radzą z włoskami cienkimi i jasnymi lub rudymi, mogą też być zalecane osobom o delikatnej i wrażliwej skórze.
Na czym polega depilacja IPL?
Urządzenia IPL, podobnie jak lasery, wykorzystują zjawisko selektywnej fototermolizy. Co to oznacza? Energia świetlna emitowana przez IPL jest pochłaniana przez melaninę obecną we włosie i w mieszku włosowym. Im więc ciemniejsze i grubsze włosy, tym łatwiej je usunąć. Zaabsorbowana energia wytwarza ciepło, co powoduje zniszczenie mieszka włosowego i wszystkich struktur włosa. W efekcie więc nie dochodzi do odrostu owłosienia w tym obszarze, a ty możesz dłużej cieszyć się gładką skórą.
IPL, podobnie jak laser, oddziałuje wyłącznie na włosy będące w fazie wzrostu (anagenu). Na ciele faza ta trwa ok. 6-12 tygodni i jednocześnie znajduje się w niej 15-30% włosów (im więcej, tym skuteczniejszy zabieg i tym mnie powtórzeń trzeba wykonać). To właśnie z tego powodu nie da się uzyskać satysfakcjonującego rezultatu po jednej wizycie w gabinecie i konieczna jest seria zabiegów w odstępach min. co 6 tygodni.
Zabieg z użyciem urządzenia IPL
- Zabieg IPL przebiega w podobny sposób co depilacja laserowa – po nałożeniu na skórę żelu chłodząco-przewodzącego kosmetyczka naświetla skórę głowicą emitującą energię (działanie aplikatora jest kontaktowe) w wyznaczonym wcześniej obszarze.
- Nie musisz obawiać się bólu – dla większości osób zabieg jest dosyć komfortowy i zwykle określany jako mniej bolesny od lasera.
- Skóra w obszarze depilacji musi być dokładnie ogolona maszynką (najlepiej jest zrobić to dzień wcześniej), zawsze jednak dobrze jest, aby kosmetyczka podczas wcześniejszej konsultacji miała szansę ocenić kolor i grubość twoich włosków – to pomoże jej odpowiednio ustawić parametry urządzenia. Możesz przyjść na zabieg z małym kawałkiem nieogolonej skóry, aby jej to umożliwić.
- Zwykle wykonuje się też próbę świetlną, aby zobaczyć, jak włoski reagują na działanie IPL.
- Podczas zabiegu możesz odczuwać zapach palonego włosa – nie obawiaj się, nie dzieje się nic złego, jest to prawidłowa reakcja, pojawiająca się w momencie dotarcia energii świetlnej do mieszka i zniszczenia struktur włosa.
Depilacja IPL – jak się przygotować do zabiegu?
To typowe zalecenia przed fotodepilacją:
- Skóra poddawana działaniu IPL nie może być opalona ani podrażniona. Unikaj wystawiania jej na słońce przez co najmniej 4 tygodnie przed zabiegiem, upewnij się też, że nie pozostały na niej resztki stosowanego wcześniej samoopalacza.
- Przez miesiąc przed zabiegiem nie zaleca się też wyrywania włosków depilatorem czy woskiem. W tym czasie stosuj tylko maszynkę do golenia bądź krem do depilacji (krem jednak nie później niż na tydzień przed zabiegiem, ponieważ jego chemiczny skład może podrażnić skórę).
- W dniu zabiegu skóra powinna być ogolona i umyta, nie wolno smarować jej żadnymi kremami ani balsamami. Najlepiej włoski ogolić dzień wcześniej, aby skóra w dniu depilacji nie była podrażniona maszynką. Zrób to jak najdokładniej!
- Przez co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem nie wolno stosować na skórę preparatów z pochodną wit. A, kwasami owocowymi, retinolem, witaminą C ani zażywać substancji światouczulających (np. niektórych ziół), bo to może doprowadzić do powstania przebarwień.
- Przez co najmniej 6 miesięcy przed zabiegiem nie powinno się zażywać leków doustnych z izotretinoiną, stosowanych w leczeniu trądziku.
- Jeśli masz skłonność do opryszczki (jest to choroba stymulowana światłem), warto przez 3 dni przed zabiegiem (i 3 dni po jego wykonaniu) zastosować profilaktycznie leki ochronne.
Depilatory IPL
Zastanawiasz się, czy można zastąpić profesjonalne zabiegi IPL zdobywającymi coraz większą popularność urządzeniami IPL do domowego użytku? I tak, i nie. Tak, bo ich działanie jest podobne – zmniejszają ilość owłosienia na skórze. Nie, ponieważ ze względu na słabsze działanie i mniejszą energię (co ważne dla bezpieczeństwa) nie uszkadzają trwale mieszka włosowego, po jakimś więc czasie dochodzi do częściowego odrastania włosków. Wymagają więc regularnego powtarzania zabiegów, zwykle raz na kilka miesięcy.

Na których częściach ciała można stosować depilatory IPL?
Depilacja IPL pozwala usunąć włoski praktycznie z całego ciała – nie wykonuje się jej, podobnie jak depilacji laserowej, jedynie na delikatnej skórze powiek i w obszarze śluzówki. Ze względu na dużą plamkę zabiegową zwykle IPL jest zalecane do większych powierzchni ciała – najczęściej są to więc takie zabiegi, jak:
- depilacja pach,
- depilacja nóg,
- depilacja bikini,
- depilacja ramion,
- częściej u mężczyzn – depilacja pleców, brzucha, klatki piersiowej,
- depilacja twarzy.
Depilacja IPL – ile zabiegów trzeba wykonać?
Epilacji ulegają wyłącznie włosy będące w fazie wzrostu, a więc w czasie każdego zabiegu możemy usunąć ok. 15-30% owłosienia z danego obszaru. Należy więc wykonać serię ich powtórzeń, aby uzyskać zadowalający efekt i redukcję owłosienia o 80-90%. Zwykle zaleca się wykonać 6-10 powtórzeń co 6-8 tygodni.

Depilacja IPL – przeciwwskazania
- Ciąża i karmienie piersią
- Fotoczułość skóry lub zażywanie leków zwiększających fotoczułość
- Choroby stymulowane światłem, takie jak epilepsja, toczeń, pokrzywka
- Bielactwo
- Świeża opalenizna – słoneczna, z solarium lub chemiczna (samoopalacz)
- Upośledzony system odpornościowy lub zażywanie leków immunosupresyjnych
- Poważne choroby serca, zaburzenia sensoryczne
- Aktywne choroby skóry: owrzodzenie, łuszczyca, egzema, trądzik
- Skłonność do keloidów, nieprawidłowe gojenie, bardzo sucha i krucha skóra
- Nieustabilizowane choroby endokrynologiczne, takie jak cukrzyca, dysfunkcje tarczycy
- Zażywanie leków z izotretinoiną w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed zabiegiem
- Rak skóry lub zmiany przednowotworowe
- Zbyt krótka przerwa po innych zabiegach z wykorzystaniem światła, radiofrekwencji oraz peelingów chemicznych w tym samym obszarze
- Zabiegu nie wykonuje się na górnych powiekach, ustach, skórze z tatuażami lub makijażem permanentnym
Depilacja laserowa – jak postępować po zabiegu?
- Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko podrażniona, pojawia się też charakterystyczny obrzęk okołomieszkowy, który świadczy o skuteczności zabiegu. Skóra może być lekko piekąca i swędząca. Objawy te zwykle ustępują do 72 godzin po zabiegu, możesz w tym czasie smarować miejsca poddane depilacji kremem lub żelem kojącym i łagodzącym.
- Unikaj drażnienia okolicy zabiegowej, wykonywania peelingów, rozgrzewania skóry itp. Przez co najmniej 7 dni zrezygnuj z sauny, basenu czy siłowni. Nie powinno się też nakładać na skórę produktów na bazie alkoholu i innych składników drażniących.
- Pomiędzy kolejnymi zabiegami i przez co najmniej miesiąc po zakończeniu całej serii nie wolno opalać epilowanych miejsc, należy chronić je wysokim filtrem, najlepiej SPF 50+. Zrezygnuj z solarium!
Efekty depilacji IPL
Po serii zabiegów IPL wykonanych na dobrym urządzeniu, przy odpowiednio dobranych parametrach, możesz cieszyć się gładką skórą przez wiele lat, podobnie jak po depilacji laserowej. U większości osób udaje się osiągnąć satysfakcjonujący efekt na wiele lat, czasami po zakończonej serii istnieje jednak konieczność wykonania tzw. zabiegu przypominającego, zdarza się bowiem, że po 1-2 latach część włosków odrasta – pojawiają się one jednak wolniej, są jaśniejsze i zwykle słabsze, więc w większości przypadków wystarczy zrobić jeden zabieg, aby się ich skutecznie pozbyć. Zabiegi depilacji IPL oraz depilacji laserowej bardzo chwalą sobie osoby, które miały problem wrastających włosków np. po depilacji woskiem czy użyciu depilatora.
Zadaj pytanie – zaloguj się
Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!
Dodaj gabinet
Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.