Mezobotox – na czym polega zabieg?
Data aktualizacji 28.06.2023
Mezobotox to połączenie mezoterapii igłowej i toksyny botulinowej (czyli popularnego botoksu) w jednym zabiegu. Dzięki temu uzyskujemy od razu dwie korzyści: nawilżenie skóry i wygładzenie skóry, dzięki czemu poprawia się jej ogólny wygląd. Dodatkowo pacjenci obserwują zmniejszone wydzielanie sebum, dlatego zabieg jest lubiany przez młode osoby oraz w okresie letnim.
Jak wygląda mezobotox?
Zabieg polega na płytkim ostrzyknięciu skóry mikrodawkami
botoksu w połączeniu z nieusieciowanym kwasem hialuronowym bądź odpowiednio dobranym koktajlem do mezoterapii z dodatkiem witamin, aminokwasów czy innych składników rewitalizujących skórę – zaleconym przez lekarza. Dawka toksyny botulinowej jest mniejsza niż w tradycyjnym zabiegu botoksu, a preparat jest podawany w skórę płytko i bardzo równomiernie na całej powierzchni – zwykle wykonuje się go na całą twarz (także na delikatną okolicę oczu i ust), szyję i dekolt.
Mezobotox robi się w znieczuleniu miejscowym, podobnie jak
mezoterapię (pół godziny wcześniej nakładany jest krem znieczulający), dzięki czemu nie boli. Zabieg może być wykonywany igłą bądź specjalnym urządzeniem do mikronakłuwania, np. Vital Injector czy Dermapen. Nie zostawia praktycznie żadnych śladów i od razu po jego wykonaniu można wrócić do codziennych aktywności.
Nie licząc czasu potrzebnego na zadziałanie kremu znieczulającego (min. pół godziny), zabieg trwa ok. 20-30 minut.
Mezobotox – efekty
Celem zabiegu jest odświeżenie i odmłodzenie wyglądu skóry bez ryzyka przerysowania i sztuczności – absolutnie nie widać, że coś było robione! Naturalne efekty, niemal lunchowy charakter zabiegu oraz brak skutków ubocznych sprawiają, że zabieg ten cieszy się dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, zwłaszcza młodych (to jeden z ulubionych zabiegów
millenialsów).
Mezobotox (inaczej znany jako botox-lift):
- zmniejsza drobne zmarszczki i odmładza wygląd twarzy,
- silnie nawilża i rewitalizuje skórę,
- nadaje twarzy wypoczęty, świeży, promienny wygląd, zdejmuje z niej szary, ziemisty koloryt – to głównie zasługa mezoterapii rewitalizującej,
- odmładza skórę szyi i dekoltu,
- pozwala też lekko unieść brwi czy zmniejszyć nierówności charakterystyczne dla tzw. kamienistej bądź brukowanej brody – to zasługa mikrodawek botoksu,
- niweluje objawy fotostarzenia, polecany jest też osobom ze skórą palacza,
- spowalnia proces starzenia, jest doskonałą profilaktyką anti-aging,
- toksyna botulinowa podawana w skórę gęsto, płytko i w małej ilości powoduje też zmniejszenie produkcji sebum, co doceniają osoby z przetłuszczającą się skórą.
Mezobotox jest też metodą uzupełniającą np. podanie wypełniaczy celem odbudowy wolumetrii i poprawy owalu, obie procedury mogą być przeprowadzone podczas jednej wizyty w gabinecie.
Jak często powtarzać zabieg?
Pierwsze rezultaty są widoczne po około 7 dniach od wykonania zabiegu, pełne – po upływie ok. 2 tygodni. Utrzymują się 5-6 miesięcy, zależnie od indywidualnych predyspozycji oraz stylu życia pacjenta (np. u osób palących bądź intensywnie korzystających ze słońca – krócej). Mezobotox warto powtórzyć, gdy skóra zaczyna tracić sprężystość, a zmarszczki zaczynają być ponownie widoczne – zwykle raz na pół roku.
Przed zabiegiem (co najmniej 30 minut) na skórę nakładamy krem znieczulający. Samo ostrzyknięcie skóry trwa ok. 20-30 minut.
Zalecenia po zabiegu
Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji i pozwala od razu wrócić do codziennych aktywności. Oczywiście, skóra po nakłuciach może być lekko zaczerwieniona, mogą też pojawić się niewielkie siniaczki – objawy te jednak można łatwo zamaskować makijażem, powinny samoczynnie ustąpić w ciągu kilku dni (proces też można przyspieszyć stosując specjalne kremy pozabiegowe). Trzeba też przestrzegać podstawowych zaleceń związanych z zabiegami iniekcyjnymi:
- szczególnie dbać o higienę okolicy poddanej zabiegowi (mikronakłucia powodują, że łatwiej o infekcje),
- w dniu zabiegu nie powinno się nakładać na skórę żadnych kosmetyków ani makijażu (można to jednak zrobić już następnego dnia, do makijażu polecamy puder bądź podkład mineralny, który dodatkowo będzie koił skórę),
- stosować wysokie filtry ochronne, jeśli przebywasz na słońcu – w miejscu mikronakłuć łatwiej wtedy o stany zapalne, które mogą zostawić na skórze drobne blizny i przebarwienia,
- przez minimum 4 godziny od zakończenia zabiegu nie należy się kłaść (to ważne po iniekcji toksyny botulinowej!),
- przez kolejne 24 godziny pacjent powinien unikać wycierania lub masowania miejsca iniekcji, a także intensywnego wysiłku fizycznego.
Mezobotox – cena
Cena mezobotoksu zależy przede wszystkim od rodzaju stosowanych preparatów, zwykle zaczyna się od ok. 1000 zł za całą twarz, szyję i dekolt.