WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Mała zmiana, duży efekt: wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym

Okolica oczu szybko ulega procesowi starzenia. Pierwsze zmiany pojawiają się jeszcze przed 30. rokiem życia – z czasem obok kurzych łapek pojawiają się opadające powieki, obrzęki i cienie pod oczami. Po 40. roku życia problemem staje się też dolina łez, która nadaje całej twarzy smutny, zmęczony wygląd. Tymczasem wystarczy odrobina kwasu hialuronowego, aby zlikwidować to wrażenie! Wyjaśnia nasz ekspert – dr n. med. Anna Okruszko, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej. 

Nasz ekspert: dr n. med. Anna Okruszko

Specjalista dermatolog, specjalista chorób wewnętrznych, absolwentka Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Dr Anna Okruszko jest też międzynarodowym szkoleniowcem i wykładowcą w zakresie technik stosowanych w medycynie estetycznej, m.in. z użyciem wypełniaczy. Od ponad 15 lat dzieli się swoją wiedzą, zaangażowaniem i pasją z pacjentami, prowadząc klinikę Estmed w Białymstoku. W swojej pracy stosuje wyłącznie produkty wysokiej jakości od renomowanych producentów.

Nie tylko skóra wokół oczu

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, co powoduje, że szybko widoczne są na niej oznaki upływającego czasu, takie jak drobne zmarszczki czy cienie będące efektem prześwitujących naczyń krwionośnych. Silną rewitalizację skóry w tej okolicy zapewni mezoterapia, ale dla uzyskania młodego i wypoczętego wyglądu konieczne jest bardziej kompleksowe podejście i odbudowa oraz podparcie tkanek w środkowej partii twarzy, co ma również wpływ na wygląd okolicy oczu. Tutaj z pomocą przychodzą wypełniacze kwasu hialuronowego na twarz – odpowiednio dobrane i podane zapewniają szybki i spektakularny efekt odmłodzenia. Jak można je zastosować w środkowej i górnej partii twarzy?

  • Przede wszystkim pozwalają wypełnić dolinę łez – jest to charakterystyczne zagłębienie pojawiające się w wyniku zaniku tkanki wraz z wiekiem, biegnące od wewnętrznego kącika oka ukośnie w kierunku policzka, dokładnie na linii, po jakiej płyną łzy. Trudno zamaskować je makijażem, co sprawia, że twarz stale wygląda na zmęczoną. Wystarczy podać odpowiednią ilość kwasu hialuronowego, aby „zmyć” z twarzy to wrażenie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – zobaczcie na filmie powyżej!
  • Odbudowują ubytki w okolicy skroni – wraz z wiekiem tkanki w tym obszarze również ulegają zanikowi, powodując wiotkość skóry w okolicy oczu i powiek, a nawet opadanie brwi. Tutaj dosłownie odrobina wypełniacza przywróci skroniom odpowiednią objętość, co wpłynie też na lepsze napięcie skóry.
  • Pozwalają podkreślić policzki – pamiętaj, że twarz jest siatką zależności. Opadające policzki i tzw. chomiki „ciągną” też za sobą w dół oczy. Z drugiej strony – jeśli policzki są zbyt mocno „napompowane” wypełniaczem, uniosą się, przez co oczy staną się mniejsze. Dlatego efekt ładnego uwydatnienia policzków jest tak ważny dla wyglądu nie tylko środkowej, ale też górnej partii twarzy. U młodych osób, u których nie doszło jeszcze do widocznego opadania tkanek, zabieg ten ma na celu „beautification”, czyli po prostu upiększenie twarzy i dodanie jej świeżości.

Uwaga! Zabiegi wykonywane z użyciem kaniuli są praktycznie bezbolesne, a efekt jest widoczny natychmiastowo!

Zalety wypełniaczy

Wypełniacze należą do jednych z najczęściej stosowanych substancji w medycynie estetycznej. Zawsze ich rodzaj i gęstość jest dobierany indywidualnie do okolicy twarzy i potrzeb pacjenta. Efekt zależny też jest od głębokości ich podania:

  • podane głęboko – dają podparcie tkankom (zapobiegając ich opadaniu), pozwalają na korektę geometryczną i „reshaping” twarzy, poprawę jej wolumetrii,
  • podane śródskórnie – mają też działanie regeneracyjne, stymulując produkcję kolagenu i elastyny, odbudowują macierz międzykomórkową, poprawiają fizjologię skóry,
  • podane płytko, bezpośrednio pod skórę – zapewniają tkankom nawilżenie i lepsze napięcie, wygładzają drobne zmarszczki.

Ich różnorodność pozwala wykonywać zabiegi na całą twarz, zarówno u osób starszych (z efektem „reshapingu” twarzy i odbudowy jej wolumetrii oraz podparcia opadających tkanek), jak i młodszych (tutaj mówimy o upiększaniu i „beautification”). Lubią je również mężczyźni – u nich można w ten sposób uwydatnić męskie rysy. Najbardziej kompleksowym zastosowaniem jest wykonanie tzw. soft-liftingu (miękkiego liftingu) w celu korekcji objętości, konturu i utraconych objętości twarzy. Ale o tym więcej w kolejnym artykule.

Od czego zależy naturalny efekt?

Efekt naturalnego wyglądu w dużej mierze uzależniony jest od precyzji wykonania, techniki pracy oraz umiejętności lekarza, a także od zastosowanych wypełniaczy. Bardzo ważna jest znajomość anatomii, ponieważ pod skórą twarzy kryje się skomplikowana sieć naczyń tętniczych, żylnych i nerwów, a podczas podawania wypełniacza trzeba też wziąć pod uwagę postępujący zanik tzw. kompartmentów tłuszczowych, ubytek kości czy rozciąganie się przegród łącznotkankowych. Kwas hialuronowy nie może być wstrzykiwany przypadkowo – nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta.

Lekarz ma do dyspozycji wypełniacze o różnej gęstości i właściwościach, które musi odpowiednio dobrać (i użyć w odpowiedniej ilości!) do okolic i wskazań, aby uzyskać pożądany i naturalny efekt. Dr Anna Okruszko stosuje szeroką gamę wypełniaczy marki STYLAGE, przeznaczonych do różnych wskazań i obszarów, które dzięki długiej obecności na rynku i wieloletniemu doświadczeniu zapewniają nie tylko naturalne efekty, ale również przewidywalność i bezpieczeństwo zabiegów. W celu wypełnienia doliny łez dr Okruszko najczęściej stosuje STYLAGE S, a do środkowej części twarzy – STYLAGE XL i XXL.

Stylage

Pacjentkom, które dopiero zaczynają przygodę z wypełniaczami i mogą obawiać się „napompowania”, dr Okruszko proponuje metodę kanapkową – podanie małej ilości wypełniacza i potem ewentualnie jego stopniowe dokładanie, aż do uzyskania pożądanego rezultatu. Pacjentki naprawdę uwielbiają te zabiegi – za szybki efekt naturalnego odmłodzenia twarzy i brak rekonwalescencji, a także dodatkowy „bonus” ze strony wypełniaczy w postaci poprawy jakości skóry, która staje się gęstsza, gładsza i lepiej napięta. Jeśli zastosujemy je odpowiednio wcześniej, wydłuży to czas, w którym twarz będzie po prostu wyglądać ładnie, świeżo i młodo!

Dodaj komentarz

Gabinety

Podobne tematy

Korekcja doliny łez i poprawa owalu młodej twarzy

Zabiegi z użyciem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego pozwalają błyskawicznie poprawić wygląd i proporcje także młodej twarzy! Zabieg poleca dr Izabela Krzysztonek-Weber z kliniki Medissa w Krakowie.

wypełnienie doliny łez

Wypełnienie doliny łez i delikatna wolumetria twarzy

Wypełnienie doliny łez jest daje spektakularny efekt odmłodzenia, odświeżenia i zrelaksowania twarzy, zwłaszcza w połączeniu z delikatną wolumetrią. Zabieg wykonuje dr Katarzyna Władkowska-Pityńska z Diamond Estetic.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki