WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

kwas hialuronowy - WirtualnaKlinika.pl

Kwas hialuronowy na twarz – działanie, efekty

Kwas hialuronowy jest podstawową i najbardziej popularną substancją stosowaną w zabiegach medycyny estetycznej. Nieusieciowany kwas hialuronowy jest składnikiem preparatów do mezoterapii, natomiast w formie usieciowanej (żelowej) pełni funkcję wypełniacza zmarszczek i ubytków tkankowych. Co warto wiedzieć o zastosowaniu kwasu hialuronowego na twarz?

  • Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem ludzkiego organizmu. Ma silne działanie nawilżające i odpowiada za prawidłowe nawodnienie, miękkość i sprężystość tkanek.
  • Dzięki postępowi technologii pozyskiwany kwas hialuronowy jest dziś cennym składnikiem kosmetyków i preparatów do zabiegów medycyny estetycznej.
  • Nieusieciowany HA jest stosowany w mezoterapii, w formie usieciowanej pełni funkcję wypełniacza.
  • Wypełniacze kwasu hialuronowego pozwalają odbudować ubytki tkankowe, wypełnić zmarszczki, powiększyć i wymodelować usta, skorygować nos, a nawet uzyskać efekt naturalnego liftingu. Są substancją najczęściej stosowaną przez lekarzy medycyny estetycznej.
  • O bezpieczeństwie zabiegu z kwasem hialuronowym decyduje jakość używanego preparatu oraz umiejętności lekarza. Nie ryzykuj wykonywania zabiegów preparatami niewiadomego pochodzenia przez osoby niemające do tego odpowiednich kwalifikacji i wiedzy medycznej, jak ci pomóc w razie powikłań.

Jak dokładnie działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem tkanek obecnym niemal w całym ludzkim organizmie, ale aż połowa jego zasobów znajduje się w skórze. HA (Hyaluronic Acid) ma niezwykłe właściwości wiązania wody – jedna cząsteczka jest zdolna do 1000-krotnego zwiększenia swojej objętości, a 1 g HA może związać 6 litrów wody! Co to oznacza dla skóry? Przede wszystkim jej prawidłowe nawodnienie, a co za tym idzie – gładkość, sprężystość i miękkość. A więc cechy charakterystyczne dla młodej skóry.

Kwas hialuronowy należy do grupy glikozaminoglikanów (GAG) i jest głównym składnikiem tzw. macierzy międzykomórkowej obok kolagenu i elastyny, nazywanych też białkami podporowymi skóry. Razem z nimi decyduje o młodym wyglądzie twarzy – niestety, substancji tych zaczyna ubywać w naszej skórze już od ok. 25. roku. Fibroblasty produkują po prostu coraz mniej kwasu hialuronowego, włókien kolagenowych i elastynowych, co objawia się przesuszeniem skóry, utratą jej jędrności i elastyczności, pojawianiem się i pogłębianiem zmarszczek, opadaniem tkanek, tzw. chomikami itp. Aż 1/3 produkowanego codziennie kwasu hialuronowego jest biodegradowana przez endogenne enzymy hialuronidazy i zastępowana nowymi cząsteczkami. Z wiekiem proces ten jest coraz wolniejszy i skóra produkuje mniej HA – w wieku 50 lat to już tylko połowa tego co w młodości. Szybszej degradacji kwasu hialuronowego, podobnie zresztą jak kolagenu i elastyny, sprzyjają też czynniki zewnętrzne, przede wszystkim ekspozycja na promienie UV, wolne rodniki i zanieczyszczenia, a także palenie tytoniu, niezdrowa dieta i stres.

lifting twarzy kwasem hialuronowym – WirtualnaKlinika.pl
Objawy starzenia się skóry pojawiające się na twarzy są związane ze stopniowym ubytkiem kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny w skórze. Proces ten zaczyna się już ok. 25. roku życia, a nasila w okresie menopauzy.

Dzięki swojej biozgodności z tkankami i niezwykłym właściwościom wiązania wody kwas hialuronowy stał się cennym składnikiem preparatów wypełniających stosowanych w medycynie estetycznej. Pierwsze wypełniacze z początku lat 90. XX wieku zawierały kwas hialuronowy pozyskiwany z kogucich grzebieni – ich wprowadzenie było prawdziwym przełomem w niechirurgicznych zabiegach odmładzających i korekcyjnych. Ze względu jednak na działanie alergizujące szukano bezpieczniejszego sposobu pozyskiwania HA do zabiegów estetycznych –obecnie niealergizujący HA wytwarza się w procesach biotechnologicznych z bakterii rodzaju Streptococcus. Następnie substancja ta jest dokładnie oczyszczana i – jeśli ma być wykorzystana jako wypełniacz – sieciowana.

Dowiedz się więcej o właściwościach kwasu hialuronowego

Czym jest sieciowanie kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy jest substancją, która ulega szybkiej degradacji – zarówno jako naturalna substancja w skórze, jak i produkt pozyskany w procesach syntezy w laboratorium. Aby więc mógł pełnić funkcję wypełniacza po podaniu w skórę, konieczne jest jego usieciowanie, można powiedzieć – zagęszczenie, dzięki któremu zyskuje bardziej stabilną formę żelu.

Sieciowanie polega na wprowadzeniu do łańcuchów HA środków sieciujących, które tworzą połączenia pomiędzy cząsteczkami kwasu hialuronowego. Dzięki temu kwas hialuronowy staje się o wiele bardziej lepki, trudniej rozpuszcza się w wodzie, jest bardziej odporny na działanie hialuronidazy (enzymu obecnego w skórze, który jest odpowiedzialny za biodegradację HA), a jego okres półtrwania przy podskórnym podaniu zostaje wydłużony z 1-2 dni nawet do 18-24 miesięcy. Większość wypełniaczy dostępnych na rynku jest sieciowanych eterem diglicydowym 1,4-butanodiolu (BDDE), który jest najmniej toksyczny. Im mniej substancji sieciującej, tym lepiej (to właśnie z jej obecnością może być związane wystąpienie reakcji alergicznych u pacjenta). Ważnym etapem procesu produkcji kwasu hialuronowego jest też jego oczyszczenie, polegające na usunięciu ścian komórkowych bakterii, których użyto do jego produkcji. Tutaj podobnie – im mniej, tym lepiej. Są to oczywiście wskaźniki, na jakie nie zwraca uwagi pacjent, tylko lekarz, który szuka dobrej jakości, bezpiecznego produktu dla swoich pacjentów. Dlatego warto korzystać z zabiegów w sprawdzonych miejscach i u dbających o jakość swoich usług lekarzy.

wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym
Usieciowany kwas hialuronowy pozwala na odbudowę objętości tkanek, która zanika wraz z wiekiem, np. w okolicy doliny łez i kości jarzmowej.

Kiedy warto sięgnąć po kwas hialuronowy?

Nieusieciowany kwas hialuronowy jest stosowany w mezoterapii – zabiegu wyłącznie rewitalizującym i nawilżającym, który nie daje efektu wypełnienia i korekcji objętości. Mezoterapia polega na śródskórnym podawaniu małych dawek HA (lub koktajlu na jego bazie wzbogaconego w inne składniki aktywne) za pomocą cienkiej igły, którą wykonuje się wiele nakłuć na obszarze twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni. Mezoterapia jest podstawowym zabiegiem profilaktyki przeciwstarzeniowej, zalecanym już od ok. 25-30. roku życia. Może też być stosowana jako S.O.S na przykład po ekspozycji skóry na słońce i inne czynniki zewnętrzne, które mogą prowadzić do jej przesuszenia.

Po kwas hialuronowy na twarz w formie wypełniaczy warto natomiast sięgnąć wtedy, gdy objawy starzenia się skóry – związane z utratą objętości, wiotczeniem i opadaniem skóry – zaczynają być zauważalne, tj. gdy pogłębiają się zmarszczki, dochodzi do powstania doliny łez, opadania kącików ust, zaniku objętości ust, zapadania się chomiczków itp. Jest to więc wiek ok. 35-40 lat i więcej (procesy te pojawiają się stopniowo). Warto też pamiętać, że wypełniacze mogą być stosowane nie tylko w celu odmłodzenia wyglądu, ale też jego „upiększenia” – pozwalają poprawić proporcje twarzy, zmniejszyć asymetrie, powiększyć bardzo wąskie usta czy nawet skorygować kształt nosa bez użycia skalpela. A takie wskazania mogą dotyczyć nawet młodych osób.

Coraz częściej mówi się w tym kontekście o profiloplastyce, a więc zabiegach poprawiających tzw. geometrię twarzy, mających przywrócić twarzy ładne proporcje nie tylko, gdy patrzymy na nią na wprost, ale też z profilu. Istnieją pewne złote zasady podziału twarzy, celem jest zbliżenie się do ideału, ale z zachowaniem naturalnego i świeżego wyglądu. Profiloplastyka uwzględnia więc też wyrównanie symetrii, podkreślenie punktów odpowiedzialnych za ładne odbijanie światła (przywrócenie objętości i krągłości, tak jak na młodej twarzy), zmianę proporcji twarzy (np. wyciągnięcie bródki i wydłużenie całej twarzy), korekcję wielkości czy kształtu ust i nosa. Głównymi punktami i obszarami, w jakie głęboko podaje się kwas hialuronowy w profiloplastyce, są: skronie, kości jarzmowe, nos, broda i usta. Zabieg w obrębie całej twarzy może być wykonany podczas jednej wizyty w klinice.

korekcja brody kwasem hialuronowym – WirtualnaKlinika.pl
Wypełniacze pozwalają również wymodelować bródkę, co poprawia proporcje całej twarzy, dzięki czemu wydaje się po prostu bardziej harmonijna.

Kwas hialuronowy a typ cery

Kwas hialuronowy stosowany w zabiegach medycyny estetycznej jest polecany do wszystkich rodzajów skóry, zwłaszcza gdy mówimy o wypełniaczach – bo każda skóra podlega procesom starzenia (choć ta cienka i sucha – najszybciej). Mezoterapia z użyciem kwasu hialuronowego szczególnie jest polecana do skóry suchej lub okresowo przesuszonej, gdyż ma działanie silnie nawilżające i rewitalizujące, ale – jako profilaktyka przeciwstarzeniowa – przyniesie korzystne działanie każdemu rodzajowi skóry. Pamiętaj bowiem, że nawilżanie zawsze – niezależnie od typu cery, wieku i płci – jest podstawą młodego wyglądu!

Jako składnik kosmetyków kwas hialuronowy tworzy na skórze cienki film chroniący ją przed ucieczką wilgoci i działaniem czynników zewnętrznych. HA jest też promotorem przenikania i zwiększa ułatwiając wprowadzenie innych składników aktywnych w skórę. Kosmetyki z kwasem hialuronowym są polecane szczególnie do skóry suchej i przesuszonej – zarówno młodej, jak i dojrzałej.

Co jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego?

Podanie wypełniaczy kwasy hialuronowego to zabieg cieszący się dużą popularnością wśród pacjentów – jest to najczęściej wykonywany zabieg w gabinetach medycyny estetycznej. Można powiedzieć, że to podstawowe narzędzie pracy każdego lekarza medycyny estetycznej, które nie wymaga posiadania żadnej specjalnej technologii czy szczególnego przygotowania gabinetu (poza oczywiście obowiązkową czystością i dezynfekcją pola zabiegowego). Zabieg jest krótki i daje natychmiastowy efekt, co cieszy pacjentów. Nie ma też do niego jakichś szczególnych przeciwwskazań – poza typowymi, które dotyczą wszystkich zabiegów z użyciem igły i wprowadzaniem „obcej” substancji w skórę. Dzielimy je na przeciwwskazania bezwzględne (bez wyjątku) i względne (rozpatrywane indywidualnie).

wypełnienie bruzd nosowo-wargowych – efekty przed-po – WirtualnaKlinika.pl
Jednym z najczęstszych wskazań podania kwasu hialuronowego jest wypełnienie bruzd nosowo-wargowych i linii marionetek, które nadają twarzy smutny i zmęczony wygląd. Poprawa linii owalu i uniesienie tkanek zapewnia naturalny efekt liftingu.

Zabieg kwasem hialuronowym – przeciwwskazania

Przeciwwskazania bezwzględne to przede wszystkim:

  • Ciąża i karmienie piersią.
  • Stany zapalne skóry w obrębie zabiegu, np. opryszczka, aktywny trądzik.
  • Choroby nowotworowe.
  • Alergia bądź nadwrażliwość na kwas hialuronowy.
  • Implanty w obrębie zabiegu.

Przeciwwskazania względne to przede wszystkim:

  • Przyjmowanie antykoagulantów i leków rozrzedzających krew (np. aspiryny) na 7 dni przed zabiegiem.
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi.
  • Skłonność do powstawania blizn przerostowych.
  • Planowanie intensywnych aktywności fizycznych w czasie kolejnych 2-3 dni.
  • Nierealne oczekiwania pacjenta.
  • Choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Pamiętaj, że odpowiednia kwalifikacja do zabiegu jest podstawą uzyskania zadowalającego efektu. Nie ukrywaj też przed lekarzem zabiegów wykonywanych wcześniej w innym gabinecie – one też mogą mieć wpływ na efekty i bezpieczny przebieg zabiegu.

Czy zabieg z użyciem kwasu hialuronowego jest bolesny?

Jeśli lekarz nie zastosuje znieczulenia – tak, będzie bolesny, ponieważ podanie kwasu hialuronowego w skórę wymaga zastosowania igły bądź kaniuli. Po zastosowaniu znieczulenia zabieg jest dosyć komfortowy, a w niektórych przypadkach – całkowicie bezbolesny. Jakie rodzaje znieczulenia miejscowego są stosowane w zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego?

  • Znieczulenie powierzchniowe kremem z dodatkiem lidokainy (np. Emla) – krem powinien być nałożony na skórę minimum 30 minut przed zabiegiem (ważna jest też okluzja poprzez nałożenie na ten obszar cienkiej folii). Jest to najczęściej stosowany rodzaj znieczulenia w zabiegach mezoterapii i wypełniania z użyciem kwasu hialuronowego.
  • Znieczulenie nasiękowe (tzw. stomatologiczne) – jest często wybierane w zabiegach modelowania ust kwasem hialuronowym. Podawane jest zastrzykiem pod błonę śluzową ust, zaczyna działać po upływie ok. 10 minut. Zapewnia całkowicie bezbolesny zabieg.
  • Znieczulenie przewodowe – stosowane najrzadziej, polega na przerwaniu przewodnictwa w pniu nerwowym, stosowane głównie w środkowym i dolnym odcinku twarzy (ust i bródki).
  • Wypełniacze z dodatkiem środka znieczulającego (lidokainy, mepiwakainy) – niektóre wypełniacze mają już dodany środek znieczulający do kwasu hialuronowego, co znacząco poprawia komfort zabiegu.

Zabiegi z użyciem kaniuli są praktycznie bezbolesne i często wymagają jedynie punktowego znieczulenia (np. sprayem z lidokainą) w miejscu robienia przez lekarza otworów, przez które zostanie następnie wprowadzona kaniula. Jest to rodzaj długiej, giętkiej i tępo zakończonej igły, która pozwala lekarzowi rozprowadzić kwas hialuronowy po większym obszarze twarzy z 1-2 punktów wkłucia na jednej stronie. Choć wygląda to dosyć inwazyjnie, tak naprawdę – ku zaskoczeniu wielu pacjentów – jest kompletnie bezbolesne.

Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych - WirtualnaKlinika.pl
Zabieg z wypełniaczami dzięki znieczuleniu jest bezbolesny dla pacjenta.

Jak długo będę musiała czekać na efekty zabiegu kwasem hialuronowym?

Wypełniacze kwasu hialuronowego zapewniają natychmiastowy efekt wypełnienia i dodania objętości, którym możesz cieszyć się praktycznie zaraz po wyjściu z gabinetu. Tkanki mogą być lekko obrzęknięte w miejscu nakłuć, więc przez pierwsze 2-3 dni efekt może być wręcz przerysowany (zwłaszcza w przypadku powiększania ust). Pamiętaj też, że kwas hialuronowy podany w czasie zabiegu ma pozytywny wpływ na produkcję naturalnego kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny przez fibroblasty – uzyskane dzięki temu odmłodzenie skóry będzie się nasilać stopniowo w kolejnych miesiącach.

W przypadku zabiegów mezoterapii – czyli podania nieusieciowanego kwasu hialuronowego w celu nawilżenia i rewitalizacji skóry – aby zobaczyć optymalne efekty, należy wykonać serię zabiegów, zwykle to 3-4 powtórzenia w odstępie comiesięcznym, choć w wielu przypadkach już po jednym zabiegu skóra staje się gładsza, ładniej napięta, bardziej miękka i nawilżona.

Czas zabiegu wypełniania i modelowania kwasem hialuronowym

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są szybkie – zwykle trwają ok. 15-30 minut w zależności od obszaru i techniki podania. Jeśli konieczne jest wcześniejsze znieczulenie skóry kremem, należy do tego doliczyć 30-40 minut – tyle czasu bowiem potrzeba, aby nałożony krem skutecznie zadziałał. Pamiętaj też, że częścią zabiegu jest konsultacja (chyba że odbyłaś ją na oddzielnej wizycie) – lekarz powinien dokładnie omówić z tobą zabieg i twoje oczekiwania, przedstawić, co dokładnie planuje robić, poradzić, jak powinnaś pielęgnować skórę po zabiegu itp. To zwykle trwa dłużej niż samo ostrzykiwanie, ale jest bardzo ważną częścią całego zabiegu. Reasumując – zwykle należy zarezerwować na zabieg z kwasem hialuronowym ok. 1-1,5 godziny.

Kwas hialuronowy - wskazania - WirtualnaKlinika.pl
Wskazania do zabiegów z wypełniaczami

Jakie obszary mogę odmłodzić i poprawić dzięki wstrzyknięciu kwasu hialuronowego?

  • Mezoterapia – zabieg silnie nawilżający i rewitalizujący skórę z użyciem nieusieciowanego HA.
  • Nici hialuronowe – zabieg polegający na liniowym podaniu niskousieciowanego kwasu hialuronowego w określonych miejscach (jak nici), w celu rewitalizacji skóry, poprawy jej jędrności i efektu naturalnego liftingu i uniesienia.
  • Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych – kwas hialuronowy jest najszybszą metodą redukcji pojawiających się z wiekiem głębokich linii biegnących od skrzydełek nosa w kierunku kącików ust, związanych m.in. z wiotczeniem i opadaniem policzków (przesuwające się tkanki zaczynają „załamywać” skórę w tym miejscu). Dobrze podany zapewnia bardzo naturalny efekt.
  • Redukcja zmarszczek palacza – to charakterystyczne pionowe linie pojawiające się wokół ust, które mimo nazwy nie są zarezerwowane tylko dla palaczy. Czasami nazywa się je też kodem kreskowym. Podaje się w nie bardzo drobne ilości plastycznego HA, aby doprowadzić do ich wypełnienia i tym samym odmłodzenia wyglądu całej twarzy.
  • Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym – dolina łez, czyli zagłębienie biegnące ukośnie do policzka od wewnętrznego kącika oka (po tej linii płyną łzy, stąd nazwa), pojawia się ok. 40-50. roku życia i nadaje twarzy zmęczony wygląd. Jej odbudowa z zastosowaniem kwasu hialuronowego błyskawicznie odejmuje kilka lat!
  • Kwas hialuronowy pod oczy – w tej okolicy najczęściej stosuje się nieusieciowany kwas hialuronowy (mezoterapia), aby szybko nawilżyć cienką i suchą skórę. Na bazie kwasu hialuronowego są też tworzone specjalne koktajle na tę delikatną okolicę, które skutecznie redukują obrzęki i cienie pod oczami. Czasami niewielką ilością HA można też wypełnić niewielkie zagłębienia pod oczami.
  • Rozjaśnianie cieni pod oczami – to zabieg z wykorzystaniem mezoterapii, która zawiera oprócz kwasu hialuronowego substancje rozjaśniające i poprawiające mikrokrążenie, a tym samym odżywienie i dotlenienie skóry, np. witaminę C, aminokwasy, makroelementy czy peptydy. Seria 3-4 zabiegów przynosi widoczną i satysfakcjonującą poprawę, dzięki czemu cała twarz wygląda na młodszą i bardziej wypoczętą.
  • Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – odpowiednio dobrane wypełniacze pozwalają pozbyć się w zasadzie każdej zmarszczki z twarzy, choć oczywiście od strony estetyki całkowite wygładzenie skóry nie jest efektem do końca pożądanym  Najczęściej kwas hialuronowy stosuje się na bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki palacza, linie marionetki. Pomocniczo (obok toksyny botulinowej) także na czoło i lwią bruzdę – okolica ta wymaga jednak podawania minimalnych dawek wypełniacza i doświadczenia lekarza, gdyż łatwiej tutaj o powikłania.
  • Modelowanie okolicy kości jarzmowych kwasem hialuronowym – z wiekiem tzw. kości policzkowe tracą objętość, co związane jest z zanikiem krągłości i opadaniem tkanek w tym miejscu. Można to miejsce odbudować i ładnie wymodelować kwasem hialuronowym, co spowoduje wrażenie liftingu całej twarzy.
  • Podkreślenie policzków kwasem hialuronowym – to właśnie modelowanie okolicy kości jarzmowych. W zabiegu ważne jest to, aby nie doszło do powstania efektu „piłeczek” w miejscu podania wypełniacza, bo wygląda to bardzo nienaturalnie.
  • Odbudowa innych miejsc tracących objętość wraz z wiekiem, np. w okolicy skroni.
  • Modelowanie brody kwasem hialuronowym – z zastosowaniem wypełniaczy można poszerzyć zbyt spiczastą brodę lub tak ją wymodelować, aby właśnie nabrała długości i smukłości. To poprawia proporcje całej twarzy i nadaje jej bardziej harmonijny wygląd.
  • Korekta nosa kwasem hialuronowym – to zabieg mogący w niektórych przypadkach zastąpić plastykę nosa u chirurga. Wypełniacz zawsze dodaje objętości, więc metoda ta nie jest polecana przy dużych nosach. Pozwala natomiast zniwelować nieduże garbki i lekko unieść koniuszek nosa, zmniejszyć asymetrię lub powiększyć zbyt wąski nosek. Rezultaty bywają spektakularne!
  • Korekcja blizn kwasem hialuronowym – jako substancja wypełniająca kwas hialuronowy pozwala spłycić blizny zanikowe (np. potrądzikowe) i wyrównać ich powierzchnię. Metoda jest stosowana wspomagająco do innych sposobów leczenia blizn.
  • Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym / lifting wolumetryczny – to kompleksowy zabieg mający na celu odbudowę obszarów, które wraz z wiekiem straciły swoją objętość, np. doliny łez, skroni, policzków – i tym samym przywrócenia jej młodego owalu.
  • Modelowanie ust kwasem hialuronowym – to najczęściej wykonywany zabieg z użyciem kwasu hialuronowego, na który decydują się zarówno osoby młode, jak i dojrzałe. Pozwala dokonać korekcji estetycznej ust oraz je odmłodzić.
Korekcja nosa kwasem hialuronowym - WirtualnaKlinika.pl
Coraz więcej osób decyduje się na niechirurgiczną korektę nosa kwasem hialuronowym. Nie wszystkie defekty można jednak poprawić w taki sposób.

Kwas hialuronowy – zabiegi na usta:

  • Powiększanie ust kwasem hialuronowym – to zabieg mający na celu zwiększenie objętości ust. Polecany osobom, które mają usta genetycznie wąskie bądź gdy doszło do zaniku czerwieni wargowej wskutek procesu starzenia.
  • Modelowanie ust kwasem hialuronowym – to zabieg mający na celu zmianę kształtu ust, zwykle wykonywany z ich powiększeniem. Istnieje kilka technik modelowania ust, które są dobierane w zależności do indywidualnych potrzeb pacjenta.
  • Nawilżanie ust kwasem hialuronowym – to zabieg z użyciem niskousieciowanego kwasu hialuronowego, którego głównym celem rewitalizacja i nawilżenie ust, a tym samym przywrócenie im jędrności i gładkości.
  • Korekcja asymetrii ust kwasem hialuronowym – zabieg polecany pacjentom z problemem np. asymetrii między dwoma stronami ust czy między dwoma wargami (np. dolna jest pełna, a górnej praktycznie nie widać, „zwija się” do środka).
  • Uniesienie kącików ust kwasem hialuronowym – z wiekiem dochodzi do opadania kącików ust, co nadaje całej twarzy smutny wygląd. Podanie odrobiny HA pozwala przywrócić ustom bardziej radosne ułożenie.
  • Korekcja blizny na ustach – dzięki właściwościom wypełniającym HA w małej ilości może być pomocny w zmniejszeniu widoczności blizny przy rozszczepie wargi.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z wypełniaczami jest powiększanie i modelowanie ust.

Jaki kwas wybrać?

Na rynku jest wiele preparatów kwasu hialuronowego do zabiegów medycyny estetycznej. Pamiętaj jednak, aby wybierać miejsca i specjalistów, którzy stosują produkty wysokiej jakości – zapewnią one nie tylko dobry efekt estetyczny, ale też bezpieczny przebieg zabiegu i mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań. Oczywiście, sama jakość kwasu to nie wszystko – zabieg musi być wykonany przez doświadczonego w jego podawaniu lekarza.

O jakości produktu świadczy certyfikat potwierdzający, że jest to wyrób medyczny, który powstaje z zachowaniem określonych zasad produkcji i oczyszczania, a przed wypuszczeniem na rynek poddany został wielu badaniom pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa. Dzięki temu wybierając taki wypełniacz możesz liczyć na to, że uzyskane efekty będą takie, jakich oczekiwałaś i nie dojdzie do powikłań – oczywiście pod warunkiem, że produkt został odpowiednio dobrany do wskazań i podany przez lekarza. Niektóre preparaty są zarejestrowane do bardzo szczególnych wskazań, np. do odmładzania okolicy oczu czy wypełniania stref intymnych w ginekologii estetycznej.

Kliniki i lekarze dbający o jakość swoich usług korzystają z dobrych preparatów, takich jak np. najpopularniejsze Stylage, Fillmed, Restylane, Juvederm, Fillderma czy Teosyal. Zwróć uwagę, czym jest robiony zabieg, poproś lekarza, aby opowiedział ci o tym produkcie – wtedy będziesz bardziej świadomie korzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Dobrą praktyką lekarską jest też otwieranie preparatu przy pacjencie – zwróć na to uwagę.

Uwaga na podróbki! Niestety, na rynku są dostępne preparaty kwasu hialuronowego głównie pochodzące z Chin, które nie mają odpowiednich badań ani certyfikacji. Zwykle zabiegi nimi wykonywane są dużo tańsze, bo i sam produkt można kupić po dużo niższej cenie. Czy warto się na nie skusić? Absolutnie nie! Ryzykujesz niepożądanymi efektami zarówno estetycznymi, jak i zdrowotnymi (np. gdyby doszło do reakcji alergicznej). Znane są przypadki, gdy podany „kwas hialuronowy” nie poddawał się działaniu hialuronidazy (enzym, który można zastosować, aby „rozpuścić” HA w razie na przykład hiperkorekcji) i tworzył trwałe zgrubienia oraz nierówności pod skórą. A przecież mówimy tutaj o twojej twarzy i twoim zdrowiu!

Jakie kosmetyki z kwasem hialuronowym warto stosować na co dzień?

Kosmetyki z kwasem hialuronowym są polecane do codziennej pielęgnacji jako uzupełnienie zabiegów – pomagają podtrzymać skórę w dobrej kondycji, dbają o jej prawidłowe nawodnienie. W drogeriach i aptekach znajdziesz kremy na dzień i na noc, produkty do oczyszczania twarzy, toniki i płyny micelarne z HA. Szczególnie warto polecić kuracje typu serum (zwłaszcza z czystym HA w stężeniu ok. 2%) oraz maseczki (najczęściej mają one żelową konsystencję lub są to maski w płachcie). Domowy zabieg z ich użyciem szybko nawilży skórę po ekspozycji na słońce i działanie czynników zewnętrznych, po długim locie samolotem czy zawsze wtedy, gdy czujesz, że skóra jest ściągnięta, przesuszona i napięta. Szybko przyniesie jej ulgę i ukojenie!

serum z kwasem hialuronowym – WirtualnaKlinika.pl
Serum z kwasem hialuronowym szybko przyniesie ulgę skórze przesuszonej.

Jak wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej?

  • Na pewno nie daj się skusić tylko reklamie i promocji. Istotne są rekomendacje innych pacjentów, koleżanek, osób, które dzielą się opiniami na forach (choć oczywiście warto zachować czujność i starać się rozsądnie oceniać te wpisy). Pamiętaj, że mało jest lekarzy, którzy zbierają w Internecie tylko pozytywne opinie – to wręcz może wydać się podejrzane.
  • Zobacz, jakie gabinety znajdują się w twoim mieście i jak są oceniane. Poczytaj o przyjmujących w nich lekarzach, zobacz, jakie mają doświadczenie i efekty pracy (często kliniki pokazują zdjęcia na stronie lub na Facebooku).
  • Sprawdź, na jakich produktach pracuje klinika. Jeśli nie podaje nazw, zawsze możesz o to spytać.
  • Warto wybrać się na konsultację, zanim zdecydujesz się na zabieg. Masz oddać swoją twarz w ręce lekarza, więc dobrze, abyś miała do niego zaufanie i komfortowo się przy nim czuła.
  • Jeśli masz jakieś wątpliwości bądź czujesz, że klinika próbuje cię „naciągnąć” na nieplanowane i niepotrzebne zabiegi, nie bój się tego okazać. Masz zawsze prawo powiedzieć: nie!
  • Zwróć też uwagę na warunki panujące w klinice. Nie chodzi tutaj o wystrój i design, ale przede wszystkim o czystość i porządek. Zabiegi z wypełniaczami są związane z przekłuciem skóry i wprowadzeniem do niej obcej substancji – musisz mieć więc pewność, że zabieg jest przeprowadzany z zachowaniem wszelkich zasad dezynfekcji i bezpieczeństwa, aby nie doszło do zakażenia.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Zabiegi z użyciem wypełniaczy są bezpieczne, pod warunkiem że:

  • Użyto do nich wysokiej jakości, przebadanych i certyfikowanych produktów kwasu hialuronowego.
  • Lekarz ma wiedzę, jak je dobrać do wskazań i jak je podawać, przeszedł odpowiednie szkolenia w tym kierunku. Bardzo ważna jest dokładna znajomość anatomii!
  • Zachowane są wszelkie zasady higieny i czystości podczas zabiegu.
  • Kwas hialuronowy jest wstrzykiwany przez lekarza! Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że zabiegi estetyczne tego typu to zabiegi medyczne, choć często się o tym zapomina, co oznacza, że zawsze może dojść do wystąpienia powikłań (czasami są one skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji skóry przez pacjenta już po zabiegu). A lekarz po pierwsze – potrafi je rozpoznać (i nie będzie ci mówił, że to zwykły siniak, podczas gdy kolor skóry zmienia się np. pod wpływem ucisku źle podanego produktu na naczynie, co może prowadzić nawet do martwicy skóry), po drugie – wie, jak sobie z nimi poradzić i ma do tego niezbędną wiedzę medyczną, po trzecie – ma odpowiednie środki (najczęściej pod ręką), może też wystawić ci receptę na leki do stosowania w domu.
  • I jeszcze jedno – dobry lekarz umożliwia pacjentom kontakt ze sobą (bezpośrednio lub przez recepcję) po zabiegu, nawet jeśli macie umówioną wizytę kontrolną np. za 7 dni. Dlatego jeśli wcześniej cokolwiek cię zaniepokoi, dzwoń do niego lub wyślij mu zdjęcie, aby jak najszybciej ocenił, czy wszystko jest w porządku.

Źródła:
Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kucia Małgorzata, Kosmetologia estetyczna, 4/2017, vol. 6: 329-335
Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, rozprawa doktorska, Małgorzata Wilk-Jędrusik, Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2013.

Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Anna Olejnik, Joanna Gościańska, Izabela Nowak – Wydział Chemii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań, Chemik 2012, 66, 2, 129-135.

Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Katarzyna Korzeniowska, Mariola Pawlaczyk, Farmacja Współczesna 2014; 7:72-76.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

zabiegi z igłą

Chciałabyś, a boisz się?

Rozważasz zabiegi medycyny estetycznej, ale obawiasz się nakłuwania skóry igłą? Powstrzymuje cię strach przed bólem, powikłaniami, a może nienaturalnym efektem? […]

lifting bez skalpela

Lifting twarzy bez skalpela

Słowo lifting najlepiej kojarzymy z twarzą (w końcu jest face lifting) i definiujemy, jako zabieg napinający skórę, a co za tym idzie, przywracający […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki