WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

nastolatka

Zabiegi dla nastolatek

Nastolatki coraz częściej są klientami gabinetów dermatologicznych i klinik medycyny estetycznej. W 80% zgłaszają się z problemem cery tłustej i trądzikowej, bliznami potrądzikowymi, przebarwieniami i chęcią usunięcia nadmiernego owłosienia. Przedstawiamy zabiegi polecane nastolatkom!

Zabiegi na trądzik

Problem:
Pogrubiony, błyszczący naskórek o nierównej powierzchni, poszerzone pory i zaskórniki, reakcje zapalne, wykwity grudkowe, krosty, ropne torbiele i cysty – to typowe objawy trądziku pospolitego (acne vulgaris) w różnych etapach jego rozwoju. Ich występowanie związane jest ze wzmożoną produkcją sebum, nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych i namnażaniem bakterii Propionbacterium Acnes. Uważa się, że aż 80% osób w wieku 15-17 lat zmaga się z trądzikiem. Lato zwykle sprzyja poprawie skóry trądzikowej (następuje ono u 60% pacjentów), jesienią dochodzi zwykle do zaostrzenia objawów na skutek wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Co ważne, leczenie trądziku wymaga kompleksowego podejścia: połączenia leczenia (doustnego, miejscowego) z odpowiednią pielęgnacją dermokosmetyczną i zabiegami, a także często zmianą diety (np. wykluczeniem słodyczy czy mleka, które mogą zaostrzać objawy).
Zabiegi wspomagające leczenie trądziku: 
  • Oczyszczanie manualne – ciągle jest jedną z najskuteczniejszych metod pozbycia się zaskórników i zaczopowanych wyprysków, pod warunkiem że oczyszczanie skóry jest wykonywane w profesjonalny sposób, z odpowiednim wcześniejszym przygotowaniem skóry, np. za pomocą mikrodermabrazji diamentowej (odchodzi się od „rozpulchniania” skóry tzw. parówkami); na koniec kosmetyczka nałoży na twarz maskę regulującą i kojącą.
  • Peeling kawitacyjny – niezwykle delikatny zabieg oczyszczania skóry za pomocą fal ultradźwiękowych, która w połączeniu z wodą tworzy efekt kawitacji (wytwarzane są mikroskopijne pęcherzyki z rozrzedzonym gazem, które pękają, usuwając martwy naskórek).
  • Peelingi chemiczne – odpowiednio dobrane kwasy pomagają pozbyć się zanieczyszczeń i zrogowaciałych komórek naskórka, mają też działanie normalizujące, przeciwbakteryjne i antyzapalne, zwiększają penetrację składników aktywnych z nakładanych kosmetyków i leków; to przede wszystkim kwasy salicylowy i pirogronowy.
  • Laseroterapia / światło IPL – może stanowić alternatywę dla antybiotykoterapii bądź leczenia retinoidami; mikrouszkodzenia wywołane energią urządzenia pobudzają tkankę do szybszej regeneracji i odnowy, światło ma też działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Usuwanie blizn potrądzikowych

Problem: 
Częstym problemem są też powstające blizny potrądzikowe, najczęściej o charakterze zanikowym (zagłębienia w skórze). W miejscu ustępującego stanu zapalnego powstaje tkanka łączna (w procesie gojenia się skóry), a jej włókna powodują trwałe przyrośnięcie powierzchni skóry do tkanki podskórnej z jednoczesnym jej zaciągnięciem. Na twarzy pojawiają się wtedy tzw. dzioby (dziobata twarz). To poważny problem estetyczny, który jest przyczyną kompleksów i obniżenia pewności siebie, co wpływa negatywnie na samopoczucie młodych ludzi i ich kontakty z rówieśnikami. W leczeniu blizn bardzo dobrze sprawdzają się metody mające na celu przebudowę skóry w uszkodzonym i zabliźnionym miejscu.

Zabiegi na blizny potrądzikowe:

  • Peelingi medyczne – peelingi na bazie kwasów chemicznych (np. retinowego, salicylowego, kojowego) stymulują przebudowę skóry w miejscu blizny, powodują jej przebudowę i wypłycenie; zabiegiem polecanym w terapii blizn jest też tzw. bezigłowa, chemiczna biorewitalizacja skóry PRX-T 33 na bazie kwasu TCA;
  • Laseroterapia – w leczeniu blizn wykorzystuje się zwykle laser frakcyjny, który powoduje w skórze mikrouszkodzenia, prowadząc tym samym do przebudowy blizny i jej wypłycenia; zwykle należy wykonać serię zabiegów dla widocznego efektu.
  • Podcięcie blizny – zabieg podcięcia blizny powoduje jej „uwolnienie” i tym samym zniwelowanie nierówności skóry – zabieg łączy się z podaniem kwasu hialuronowego w celu uzyskania jeszcze lepszego efektu wyrównania blizn oraz przyspieszenia gojenia.
  • Mezoterapia – ostrzykiwanie skóry w miejscu blizny specjalnym koktajlem (np. na bazie krzemionki organicznej) poprawia jakość skóry w tym miejscu, stymuluje jej przebudowę.
  • Wypełniacze kwasu hialuronowego – są czasami stosowane do wypełniania blizn zanikowych, efekty są widoczne natychmiast!
  • Mikronakłuwanie / microneedling – mikrouszkodzenia wywołane podczas zabiegu mikronakłuwania skóry stymulują produkcję kolagenu i przebudowę skóry wokół blizny; bardzo dobre efekty w terapii blizn daje mikronakłuwanie igłami emitującymi energię RF (fale radiowe), co dodatkowo sprzyja neokolagenezie.
  • Karboksyterapia – zabieg ten polega na podskórnym wstrzykiwaniu odpowiednich dawek czystego, medycznego dwutlenku węgla (CO2) za pomocą specjalnego urządzenia przy użyciu niewielkiej, bardzo cienkiej igły. CO2 powoduje silne rozszerzenie naczyń krwionośnych w tkankach i powstawanie nowych naczyń włosowatych. Zwiększa przepływ tlenu, krwi oraz składników odżywczych, w wyniku czego pod skórą zachodzi proces stymulacji kolagenu i elastyny, regeneracja i odżywienie komórek, a także poprawa mikrokrążenia.
  • Terapia światłem LED (z ang. Light Emiting Diode) – to całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny zabieg, którego istotą jest dostarczanie komórkom odpowiedniej energii o działaniu rewitalizującym. Lampa LED ma wszechstronne zastosowanie – m.in. przyspiesza gojenie się skóry, zmniejsza stany zapalne, pobudza odnowę komórkową, powoduje redukcję blizn.

Usuwanie przebarwień

Problem:
Palmy i nierównomierny koloryt skóry są coraz częstszym problemem u młodych osób – związane to jest nie tylko z nadmierną ekspozycją słoneczną, ale też ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w okresie dojrzewania, przyjmowaniem leków hormonalnych, w tym tabletek antykoncepcyjnych, co zwiększa ryzyko pojawienia się przebarwień. Zmiany pigmentacyjne mogą też pojawić się na skutek stanów zapalnych (np. po trądziku) bądź urazów mechanicznych.
Zabiegi na przebarwienia:
  • Peelingi chemiczne – w przypadku przebarwień szczególnie sprawdzają się peelingi na bazie kwasu fitowego, kojowego, mlekowego, retinowego. W przypadku młodych skór zwykle wykonuje się serię powierzchownych, łagodnych peelingów.
  • Terapie chemiczne – na rynku dostępnych jest kilka terapii terapii tego typu (np. Cosmelan, Dermamelan, pH formula mela, PRX Reverse Peel), zwykle łączą one zabieg gabinetowy (np. maska na bazie kwasów chemicznych i substancji aktywnych) z pielęgnacją domową. Są bardzo skuteczne, ale mogą wywoływać podrażnienie delikatnej, młodej skóry, dlatego zawsze muszą być poprzedzone konsultacją lekarską.
  • Światło IPL / VPL – zabiegi te szczególnie są polecane do młodych skór ze względu na małą inwazyjność, brak okresu rekonwalescencji i wysoką skuteczność; urządzenia IPL (z ang. Intense Pulsed Light) wykorzystują lampę ksenonową, która emituje całą wiązkę promieni o różnej długości fali, dzięki czemu można dotrzeć na różne głębokości skóry. W przypadku przebarwień wiązka światła IPL jest pochłaniana przez melaninę, co prowadzi do rozbicia komórek barwnikowych i usunięcie przebarwień.
  • Laseroterapia – zabiegi zwykle wykonuje się za pomocą lasera frakcyjnego lub pikosekundowego; energia laserowa rozbija barwnik w drobne cząsteczki, które są następnie „zżerane” przez makrofagi i usuwane przez układ limfatyczny. W przypadku głębokich przebarwień zabieg trzeba powtórzyć.

Usuwanie zbędnego owłosienia

Problem: 
Owłosienie ciała – charakterystyczne dla dorosłej osoby – związane jest ze wzrostem poziomu androgenów w okresie dojrzewania, zwykle w wieku 12-13 lat, choć zdarza się, że już 11-12-letnie dziewczynki mają problem z gęstym owłosieniem, którego wstydzą się przed rówieśnikami. Jeśli problem jest nasilony, warto skonsultować się z endokrynologiem. Jakie zabiegi depilacji owłosienia wybierać w młodym wieku?

Zabiegi usuwające zbędne owłosienie: 

  • Depilacja woskiem – obecnie dostępne metody (np. paskowa) pozwalają w łagodny i mało bolesny sposób pozbyć się zbędnego owłosienia.
  • Depilacja pastą cukrową – szczególnie polecana nastolatkom ze względu na małą bolesność i naturalny skład pasty.
  • Epilacja laserowa – w trakcie burzy hormonalnej związanej z okresem dojrzewania może się zmieniać struktura i ilość mieszków włosowych, dlatego lekarze zalecają wykonywanie epilacji laserowej u dziewczyn, które już w miarę regularnie miesiączkują. Światło lasera jest pochłaniane przez zawartą w mieszkach melaninę i zamieniane w energię cieplną, co prowadzi do ich zniszczenia. Ponieważ laser działa wyłącznie na włosy będące w fazie wzrostu, zabieg trzeba powtarzać kilka razy dla pełnego efektu.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Sposób ISSÉIMI na przebarwienia

Przebarwienia to trudny problem estetyczny, który pojawia się bądź nasila pod wpływem ekspozycji skóry na słońce. Jak się ich skutecznie pozbyć […]

laser

Ostatni moment na zabiegi laserowe!

Zabiegi laserowe najlepiej wykonywać jesienią i zimą – ze względu na łatwość ochrony skóry przed słońcem po ich wykonaniu. To bardzo ważne, […]

zabiegi na przebarwienia

Laserowe usuwanie przebarwień na twarzy

Usuwanie przebarwień na twarzy laserem to jedna z najskuteczniejszych metod na pozbycie się pigmentacyjnych niedoskonałości skóry. Jak działa „laser na […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki